Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ochrona i kształtowanie środowiska (S3)

Sylabus przedmiotu Restytucja zdegradowanych ekosystemów naturalnych:

Kierunek studiów Ochrona i kształtowanie środowiska
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Restytucja zdegradowanych ekosystemów naturalnych
Jednostka prowadząca Zakład Botaniki i Ochrony Przyrody
Nauczyciel odpowiedzialny Lesław Wołejko <Leslaw.Wolejko@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Lesław Wołejko <Leslaw.Wolejko@zut.edu.pl>

konwersatoriaK6 14 1,01,00zaliczenie

W-1Wiedza z dziedziny ekologii i ochrony przyrody

konwersatoria
T-K-1Ekologia restytucji - pojęcia podstawowe, cele i metody.2
T-K-2Uwarunkowania prawne restytucji ekosystemów. Wymogi w zakresie kompensacji przyrodniczej.2
T-K-3Restytucja zdegradowanych ekosystemów wodnych. Metody techniczne i biologiczne.2
T-K-4Odtwarzanie mokradeł - torfowiska i dolinowe kompleksy aluwialne. Zastosowanie metod ekohydrologicznych w skali krajobrazowej.2
T-K-5Restytucja i aktywna ochrona muraw kserotermicznych. Wykorzystanie tradycyjnych metod rolniczych.2
T-K-6Restytucja zbiorowisk leśnych. Ochrona bierna i czynna drzewostanów w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.2

konwersatoria
A-K-1uczestnictwo w zajęciach10
A-K-2przygotowanie prezentacji10
A-K-3studiowanie literatury przedmiotu5
A-K-4konsultacje5

M-1przygotowanie referatu na zadany temat

S-1Ocena podsumowująca: ocena referatu na zadany temat

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
OS_3A_C06-2_W01
OS_3A_W07C-1T-K-5, T-K-6, T-K-2, T-K-1, T-K-3, T-K-4M-1S-1

OS_3A_C06-2_U01
OS_3A_U05C-1T-K-5, T-K-3, T-K-4M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

OS_3A_C06-2_K01
OS_3A_K02C-1T-K-6, T-K-2, T-K-1M-1S-1

OS_3A_C06-2_W01
3,0Przygotuje i przedstawi prezentację w sposób niepełny omawiającą możliwości i techniki restytucji wybranych ekosystemów.

OS_3A_C06-2_U01
3,0Przygotuje i przedstawi prezentację w sposób niepełny omawiającą możliwości wykorzystania nowoczesnej wiedzy ekologicznej w restytucji wybranych ekosystemów.

OS_3A_C06-2_K01
3,0Przygotuje i przedstawi prezentację w sposób niepełny omawiającą aspekty pozamaterialne i etyczne restytucji wybranych ekosystemów.

1. Van Andel J., Aronson J., Restoration ecology, Blackwell Publ., Malden, Oxford, Victoria, 2006
  2. Jermaczek A., Wołejko L., Misztal K., Poradnik ochrony mokradeł w górach., Wyd. Klubu Przyrodników, Świebodzin, 2009

1. Barańska K., Jermaczek A., Poradnik utrzymania i ochrony siedliska przyrodniczego 6210 Murawy kserotermiczne., Wyd. Klubu Przyrodników, Świebodzin, 2009

Treści programowe - konwersatoria

T-K-1Ekologia restytucji - pojęcia podstawowe, cele i metody.2

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1uczestnictwo w zajęciach10
A-K-2przygotowanie prezentacji10
A-K-3studiowanie literatury przedmiotu5
A-K-4konsultacje5
Zamierzone efekty kształceniaOS_3A_C06-2_W01Pogłębiona wiedza na temat potrzeb, możliwości i metod restytucji cennych ekosystemów i układów krajobrazowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_W07Ma pogłębioną wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii i technik w praktyce rolniczej, ogrodniczej i ochronie środowiska.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie się z zagrożeniami, wymogami ochrony i metodami restytucji cennych ekosystemów i przyrodniczych układów krajobrazowych.
Treści programoweT-K-5Restytucja i aktywna ochrona muraw kserotermicznych. Wykorzystanie tradycyjnych metod rolniczych.
T-K-1Ekologia restytucji - pojęcia podstawowe, cele i metody.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena referatu na zadany temat
Zamierzone efekty kształceniaOS_3A_C06-2_U01Potrafi wykorzystać nowoczesną wiedzę ekologiczną i metody restytucji ekosystemów dla poprawy jakości środowiska
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_U05Wykazuje się umiejętnością wykorzystania specyficz-nych technik przy opracowywaniu nowych technolo-gii prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody oraz jakości życia człowieka.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena referatu na zadany temat
Zamierzone efekty kształceniaOS_3A_C06-2_K01Ma świadomość konieczności stosowania maksymalnie nieinwazyjnych i pro-przyrodniczych metod ochrony środowiska.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_K02Ma świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji zdrowej żywności, z zachowaniem środowiska naturalnego.
Treści programoweT-K-6Restytucja zbiorowisk leśnych. Ochrona bierna i czynna drzewostanów w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.
T-K-1Ekologia restytucji - pojęcia podstawowe, cele i metody.