Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ochrona i kształtowanie środowiska (S3)

Sylabus przedmiotu Kształtowanie biosystemów dla poprawy jakości środowiska:

Kierunek studiów Ochrona i kształtowanie środowiska
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Kształtowanie biosystemów dla poprawy jakości środowiska
Jednostka prowadząca Zakład Botaniki i Ochrony Przyrody
Nauczyciel odpowiedzialny Lesław Wołejko <Leslaw.Wolejko@zut.edu.pl>

konwersatoriaK6 14 1,01,00zaliczenie

W-1Wiedza z dziedziny ekologii, obciążeń i metod ochrony środowiska

konwersatoria
T-K-1Kształtowanie barier bio-geochemicznych w krajobrazie rolniczym.2
T-K-2Wykorzystanie mokradeł naturalnych i sztucznych w oczyszczaniu wód powierzchniowych.2
T-K-3Biomanipulacja w zbiornikach wodnych.2
T-K-4Przebudowa struktury biotycznej ekosystemów leśnych dla poprawy warunków życiowych wybranych grup organizmów.2
T-K-5Przebudowa struktury krajobrazu przyrodniczego - likwidacja barier ekologicznych.2
T-K-6Urządzenia techniczne i podłoża zastępcze dla wybranych grup organizmów.2

konwersatoria
A-K-1uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2przygotowanie prezentacji10
A-K-3studiowanie literatury przedmiotu5
A-K-4konsultacje3

M-1referat na zadany temat
M-2dyskusja dydaktyczna

S-1Ocena podsumowująca: ocena referatu na zadany temat

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
OS_3A_C06-1_W01
OS_3A_W07C-1T-K-1, T-K-3, T-K-6, T-K-2, T-K-4, T-K-5M-1S-1

OS_3A_C06-1_U01
Potrafi wykorzystać specyficzne właściwości systemów biologicznych do technologii prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody i poprawy jakości środowiska
OS_3A_U05C-1T-K-1, T-K-2, T-K-4M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

OS_3A_C06-1_K01
OS_3A_K02C-1T-K-3, T-K-2, T-K-4M-2S-1

OS_3A_C06-1_W01
3,0Przygotuje i przedstawi prezentację w sposób niepełny omawiającą zagadnienie wykorzystania nowoczesnych metod biologicznych dla poprawy jakości środowiska.

OS_3A_C06-1_U01
3,0Przygotuje i przedstawi prezentację w sposób niepełny omawiającą możliwości wykorzystania nowoczesnych metod biologicznych dla poprawy jakości środowiska.

OS_3A_C06-1_K01
3,0Przygotuje i przedstawi prezentację w sposób niepełny omawiającą zagadnienie aspektów pozamaterialnych wykorzystania nowoczesnych metod biologicznych dla poprawy jakości środowiska.

1. Ilnicki P., Polskie rolnictwo a ochrona środowiska, Wyd. Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego, Poznań, 2004
  2. Van Andel J., Aronson J. (eds.), Restoration ecology, Blackwell Publ., Malden, Oxford, Victoria, 2006

1. Przyjazne naturze kształtowanie rzek i potoków - praktyczny podręcznik., Polska Zielona Sieć, Wrocław - Kraków, 2006
  2. Kurek R.T., Poradnik projektowania przejść dla zwierząt i działań ograniczających śmiertelność zwierząt przy drogach., Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot., Warszawa, 2010

Treści programowe - konwersatoria

T-K-1Kształtowanie barier bio-geochemicznych w krajobrazie rolniczym.2
T-K-3Biomanipulacja w zbiornikach wodnych.2
T-K-6Urządzenia techniczne i podłoża zastępcze dla wybranych grup organizmów.2

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2przygotowanie prezentacji10
A-K-3studiowanie literatury przedmiotu5
A-K-4konsultacje3
Zamierzone efekty kształceniaOS_3A_C06-1_W01Ma pogłębioną wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_W07Ma pogłębioną wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii i technik w praktyce rolniczej, ogrodniczej i ochronie środowiska.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie się z niestandardowymi metodami przeciwdziałania negatywnym skutkom środowiskowym z wykorzystaniem układów biologicznych
Treści programoweT-K-1Kształtowanie barier bio-geochemicznych w krajobrazie rolniczym.
T-K-3Biomanipulacja w zbiornikach wodnych.
T-K-6Urządzenia techniczne i podłoża zastępcze dla wybranych grup organizmów.
Metody nauczaniaM-1referat na zadany temat
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena referatu na zadany temat
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_U05Wykazuje się umiejętnością wykorzystania specyficz-nych technik przy opracowywaniu nowych technolo-gii prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody oraz jakości życia człowieka.
Metody nauczaniaM-1referat na zadany temat
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena referatu na zadany temat
Zamierzone efekty kształceniaOS_3A_C06-1_K01Ma świadomość konieczności stosowania maksymalnie nieinwazyjnych i pro-przyrodniczych metod ochrony środowiska.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_K02Ma świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji zdrowej żywności, z zachowaniem środowiska naturalnego.
Treści programoweT-K-3Biomanipulacja w zbiornikach wodnych.
Metody nauczaniaM-2dyskusja dydaktyczna