Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ochrona i kształtowanie środowiska (S3)

Sylabus przedmiotu Nauka i etos nauczyciela akademickiego:

Kierunek studiów Ochrona i kształtowanie środowiska
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Nauka i etos nauczyciela akademickiego
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Bożena Dydycz <Bozena.Dydycz@zut.edu.pl>, Anna Sammel <Anna.Sammel@zut.edu.pl>, Marzena Zychowicz <Marzena-Zychowicz@zut.edu.pl>

W-1Wiedza z zakresu filozofii, etyki i metodologii nauk.

T-W-1Etyka jako dyscyplina wiedzy i moralność jako jej przedmiot – w tym główne stanowiska etyczne, moralność jako regulator stosunków międzyludzkich.2
T-W-2Główne płaszczyzny relacji o konotacji etycznej w uczelnianej pracy naukowej i dydaktycznej Etyczne aspekty relacji mistrz – uczeń, uczeń – mistrz. Pola konfliktu moralnego w tych relacjach – analizy przypadków.2
T-W-3Teoretyczna i praktyczna strona etosu. Odkrycie naukowe, twórczość w kontekście wartości moralnych i kryteriów kwalifikacyjnych.2
T-W-4Sens i bezsens zawodowych kodeksów etycznych.2
T-W-5W poszukiwaniu wartości etosu akademickiego: analiza wartości według propozycji zawartej w Akademickim Kodeksie Wartości przyjętym przez senat UJ (23.06.2003)2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Przygotowanie wystąpień i tekstów do dyskusji.18
A-W-3Konsultacje2

M-1wykład konwersatoryjny
M-2dyskusja panelowa

S-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w konwersatorium.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
OKS_3A_A07_W01
OS_3A_W02C-1T-W-3, T-W-5, T-W-1, T-W-4, T-W-2M-2, M-1, M-3S-2, S-1

OKS_3A_A07_U01
OS_3A_U08C-1T-W-3, T-W-5, T-W-1, T-W-4, T-W-2M-2, M-3S-2, S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

OKS_3A_A07_K01
OS_3A_K04C-1T-W-3, T-W-5, T-W-1, T-W-4, T-W-2M-2, M-3S-1

OKS_3A_A07_W01
3,0Posiada wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej

OKS_3A_A07_U01
3,0Potrafi analizować kazusy z pracy naukowej i dydaktycznej w kontekście etyki. Potrafi w praktyce zastosować elementy etosu

OKS_3A_A07_K01
3,0Przejawia podstawowe kompetencje zapewniające jakość realacji interpersonalnych.

1. Wartości akademickie a jakość kształcenia i badań naukowych. Relacje pomiędzy aksjologicznym i proceduralnym podejściem do pracy akademickiej, projekt badawczy KBN: KBN 1 H01A 01728., 2011
  2. Akademicki kodeks wartości, przyjęty na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniu 25 czerwca 2003 r., 2003
  3. Dobre praktyki w szkołach wyższych, Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, 2007

1. Andrzej Paszewski, Ludzie nauki w polityce, Nauka nr 3/2010, 2010
  2. Jan Hartman, Mistrzu gdzie jesteś, wykład przedstawiony podczas konferencji ''Wyprawka dla nauczyciela'' (zorganizowanej wspólnie przez ''Gazetę Wyborczą'' i Wydawnictwo OPERON), 2010

T-W-4Sens i bezsens zawodowych kodeksów etycznych.2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Przygotowanie wystąpień i tekstów do dyskusji.18
A-W-3Konsultacje2
Zamierzone efekty kształceniaOKS_3A_A07_W01Posiada wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_W02Ma wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do różnych poziomów działalności gospodarczej i organizacyjnej związanej z produkcją rolniczą i ochroną środowiska. Wykazuje się znajomością zasad dydaktyki w szkole wyższej.
Cel przedmiotuC-1Po ukończeniu kursu doktorant będzie posiadał wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej oraz uzyska umiejętności uwzględniania zasad etosu nauczyciela akademickiego w życiu zawodowym.
Treści programoweT-W-3Teoretyczna i praktyczna strona etosu. Odkrycie naukowe, twórczość w kontekście wartości moralnych i kryteriów kwalifikacyjnych.
M-1wykład konwersatoryjny
M-3wystąpienia i prezentacje studiujących
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ocena wartości wystąpień i opracowań przedstawionych do zaliczenia.
S-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w konwersatorium.
Zamierzone efekty kształceniaOKS_3A_A07_U01Potrafi analizować kazusy z pracy naukowej i dydaktycznej w kontekście etyki. Potrafi w praktyce zastosować elementy etosu
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_U08Posiada umiejętności dydaktyczne dotyczące nauk rolniczych.
S-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w konwersatorium.
Zamierzone efekty kształceniaOKS_3A_A07_K01W relacjach interpersonalnych wenątrzuczelnianych i zewnętrznych uwzględnia zasady etosu nauczyciela akademickiego, posiada kompetencje zapewniające jakość realacji interpersonalnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_K04Przyczynia się do podtrzymania i doskonalenia etosu wspólnoty naukowej i zawodowej.
M-3wystąpienia i prezentacje studiujących
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w konwersatorium.