Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ochrona i kształtowanie środowiska (S3)

Sylabus przedmiotu Pedagogika szkoły wyższej:

Kierunek studiów Ochrona i kształtowanie środowiska
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Pedagogika szkoły wyższej
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Anna Sammel <Anna.Sammel@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Bożena Dydycz <Bozena.Dydycz@zut.edu.pl>, Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>, Marzena Zychowicz <Marzena-Zychowicz@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

ćwiczenia audytoryjneA2 15 1,00,41zaliczenie
wykładyW2 12 1,00,59egzamin

W-1Podstawy psychologii

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Pedagogika jako nauka. Andragogika jako dyscyplina pedagogiki ogólnej.2
T-A-2Uczelnia wyższa jako środowisko wychowawcze. Funkcje wychowawcze uczelni. Student jako przedmiot wychowania.4
T-A-3Czynności osobowotwórcze funkcjonujące w uczelni. Dorosłość z punktu widzenia wieku chronologicznego, biologicznego, psychologicznego i społecznego.2
T-A-4Postawy wychowawcze nauczycieli akademickich. Cele wychowania w szkole wyższej. Aktywność samowychowawcza studentów.4
T-A-5Grupa studencka w systemie wychowania szkoły wyższej. Nauczyciel akademicki i jego rola społeczna.3
T-W-1Pedagogika jako nauka.2
T-W-2Uczelnia wyższa jako środowisko wychowawcze.2
T-W-3Czynności osobowotwórcze funkcjonujące w uczelni.2
T-W-4Postawy wychowawcze nauczycieli akademickich. Cele wychowania w szkole wyższej. Aktywność samowychowawcza studentów.2
T-W-5Grupa studencka w systemie wychowania szkoły wyższej.2
T-W-6Pedagogiczne uwarunkowania doboru treści kształcenia.2

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach15
A-A-2Przygotowanie merytoryczne do ćwiczeń i egzaminu13
A-A-3Konsultacje2
A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Przygotowanie merytoryczne do wykładu konwersatoryjnego i egzaminu16
A-W-3Konsultacje2

M-1wykład problemowy
M-3wykład informacyjny

S-2Ocena podsumowująca: egzamin ustny

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
OKS_3A_A03_W01
OS_3A_W02C-1T-A-1, T-A-4, T-A-2, T-A-5, T-A-3, T-W-5, T-W-6, T-W-2, T-W-4, T-W-3, T-W-1M-1, M-2S-1, S-2

OKS_3A_A03_U01
OS_3A_U08C-1T-A-1, T-A-4, T-A-2, T-A-5, T-A-3, T-W-5, T-W-6, T-W-2, T-W-4, T-W-3, T-W-1M-1, M-4, M-2S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

OKS_3A_A03_K01
OS_3A_K01C-1T-A-1, T-A-4, T-A-2, T-A-5, T-A-3, T-W-5, T-W-6, T-W-2, T-W-4, T-W-3, T-W-1M-1, M-4, M-2S-1

OKS_3A_A03_W01
3,0Wykazuje podstawową znajomość wiedzy pedagogicznej dotyczącej szczególnie pracy ze studentem, kształtowaniem jego osobowości.

OKS_3A_A03_U01
3,0Wykazuje podstawową praktyczną umiejętność stosowania zasad i reguł wiedzy pedagogicznej podczas pracy indywidualnej ze studentem oraz w kierowaniu zespołem.

OKS_3A_A03_K01
3,0Wykazuje podstawowe kompetencje twórczego i inspirującego przekazywania wiedzy i umiejętności.

1. Kunowski S., Podstawy współczesnej pedagogiki, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa, 2007
  2. Szewczyk K., Wychować człowieka mądrego. Zarys etyki nauczycielskiej dla studentów szkół wyższych, PWN, Warszawa, 1998
  3. Szerląg A./red/, Problemy edukacji w szkole wyższej, Impuls, Kraków, 2006

1. Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Żak Wydawnictwo Akademickie, 2010
  2. Arends R.J, Uczymy się nauczać, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa, 1998

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-A-1Pedagogika jako nauka. Andragogika jako dyscyplina pedagogiki ogólnej.2

T-W-1Pedagogika jako nauka.2
T-W-2Uczelnia wyższa jako środowisko wychowawcze.2
T-W-3Czynności osobowotwórcze funkcjonujące w uczelni.2
T-W-5Grupa studencka w systemie wychowania szkoły wyższej.2
T-W-6Pedagogiczne uwarunkowania doboru treści kształcenia.2

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach15
A-A-2Przygotowanie merytoryczne do ćwiczeń i egzaminu13
A-A-3Konsultacje2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Przygotowanie merytoryczne do wykładu konwersatoryjnego i egzaminu16
A-W-3Konsultacje2
Zamierzone efekty kształceniaOKS_3A_A03_W01Wykazuje znajomość wiedzy pedagogicznej dotyczącej szczególnie pracy ze studentem, kształtowaniem jego osobowości oraz z samodoskonaleniem zawodowym.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_W02Ma wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do różnych poziomów działalności gospodarczej i organizacyjnej związanej z produkcją rolniczą i ochroną środowiska. Wykazuje się znajomością zasad dydaktyki w szkole wyższej.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie doktorantów z kanonem wiedzy pedagogicznej dotyczącej pracy ze studentem i kształtowaniem jego osobowości. Ukształtowanie prawidłowych zachowań i umiejętności pedagogicznych.
Treści programoweT-A-1Pedagogika jako nauka. Andragogika jako dyscyplina pedagogiki ogólnej.
M-2wykład konwersatoryjny
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: ocena merytorycznej aktywności podczas ćwiczeń i wykładu konwersatoryjnego
S-2Ocena podsumowująca: egzamin ustny
Zamierzone efekty kształceniaOKS_3A_A03_U01Wykazuje praktyczną umiejętność stosowania zasad i reguł wiedzy pedagogicznej podczas pracy indywidualnej ze studentem oraz w kierowaniu zespołem.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_U08Posiada umiejętności dydaktyczne dotyczące nauk rolniczych.
S-2Ocena podsumowująca: egzamin ustny
Zamierzone efekty kształceniaOKS_3A_A03_K01Wykazuje kompetencje twórczego i inspirującego przekazywania wiedzy i umiejętności.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOS_3A_K01Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia, a także potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób.