Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Mechanika i budowa maszyn (S1)

Sylabus przedmiotu Podstawy miernictwa cieplnego:

Kierunek studiów Mechanika i budowa maszyn
Przedmiot Podstawy miernictwa cieplnego
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Energetycznych
Nauczyciel odpowiedzialny Tomasz Kujawa <Tomasz.Kujawa@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Agnieszka Garnysz-Rachtan <agnieszka.garnysz@zut.edu.pl>, Tomasz Kujawa <Tomasz.Kujawa@zut.edu.pl>, Sławomir Wiśniewski <Slawomir.Wisniewski@zut.edu.pl>

laboratoriaL4 15 1,00,50zaliczenie

W-1matematyka, fizyka, podstawy termodynamiki technicznej

C-1Zapoznanie studentów z podstawowymi przyrządami pomiarowymi w miernictwie cieplnym, ich budową, zasadą działania, metodologią pomiarów i opracowaniem wyników pomiarów

laboratoria
T-L-1Ćwiczenia laboratoryjne z zakresu: pomiary ciepła spalania i wartości opałowej paliw gazowych, pomiary temperatur, pomiary ciśnień, pomiary natężenia przepływu, pomiary wilgotności powietrza.15
T-W-1Wprowadzenie do miernictwa cieplnego. Podstawy pomiarów cieplnych oraz praktyczne sposoby pomiarów: masy, objętości, gęstości i strumienia przepływającej substancji, pomiary temperatury, pomiary ciśnienia, pomiary wilgotności powietrza, badanie kaloryczności paliw, pomiary spalin. Przyrządy i metody pomiarowe stosowane w wymienionych obszarach.15

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Wykonanie sprawozdania2
A-L-3Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych2
A-L-4Studiowanie wymaganej literatury1
A-L-5Przygotowanie do 'wejściówek'2
A-L-6Przygotowanie do zaliczenia3
A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Studiowanie wymaganej literatury4
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia4
A-W-4Zaliczenie wykładu2

M-2Metody praktyczne: ćwiczenia laboratoryjne

S-1Ocena formująca: Zaliczenie pisemne/ustne. System punktowy oceny sprawdzianów: ocena pozytywna uzyskanie ponad 60% punktów.

MBM_1A_C22_W01
MBM_1A_W02, MBM_1A_W04C-2, C-1T-W-1, T-L-1M-2, M-1S-2

MBM_1A_C22_U01
MBM_1A_U05, MBM_1A_U08, MBM_1A_U09, MBM_1A_U02, MBM_1A_U07C-2, C-1T-W-1, T-L-1M-2, M-1S-2, S-1

MBM_1A_C22_W01

MBM_1A_C22_U01

1. Praca zbiorowa (red. Fodemski T.R.), Pomiary cieplne, WNT, Warszawa, 2001
  2. Praca zbiorowa (red. Pudlik W.), Termodynamika-Laboratorium Miernictwa Cieplnego, Politechnika Gdańska, Gdańsk, 1993
  3. Kołodziejczyk L., Pomiary w inżynierii sanitarnej, Arkady, Warszawa, 1980

1. Praca zbiorowa (red. Mieszkowski M.), Pomiary cieplne i energetyczne, WNT, Warszawa, 1985
  2. Kotlewski F., Pomiary w technice cieplnej, WNT, Warszawa, 1972

Treści programowe - laboratoria

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Wykonanie sprawozdania2
A-L-3Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych2
A-L-4Studiowanie wymaganej literatury1
A-L-5Przygotowanie do 'wejściówek'2
A-L-6Przygotowanie do zaliczenia3

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Studiowanie wymaganej literatury4
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia4
A-W-4Zaliczenie wykładu2
Zamierzone efekty uczenia sięMBM_1A_C22_W01Student zna podstawowe elementy konstrukcyjne i działanie przyrządów pomiarowych w miernictwie cieplnym (omawiane na zajęciach). Zna metody pomiarowe wielkości fizycznych omawianych na zajęciach.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMBM_1A_W02ma wiedzę w zakresie fizyki i chemii niezbędną do rozumienia zjawisk związanych z: obróbką materiałów, spajaniem, funkcjonowaniem aparatury pomiarowej, zużyciem i korozją, ochroną środowiska, procesami cieplnymi, właściwościami materiałów konstrukcyjnych
MBM_1A_W04ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę w kluczowych zagadnieniach kierunku MiBM takich jak: konstrukcja maszyn, techniki wytwarzania, metrologia, eksploatacja maszyn, energetyka oraz zna pojęcia w języku obcym na poziomie B2
Cel przedmiotuC-2Ukształtowanie umiejętności z zakresu opracowania sprawozdawczości z wykonanych pomiarów cieplnych, analizą wyników pomiarów, umiejętnością formułowania wniosków.
Treści programoweT-W-1Wprowadzenie do miernictwa cieplnego. Podstawy pomiarów cieplnych oraz praktyczne sposoby pomiarów: masy, objętości, gęstości i strumienia przepływającej substancji, pomiary temperatury, pomiary ciśnienia, pomiary wilgotności powietrza, badanie kaloryczności paliw, pomiary spalin. Przyrządy i metody pomiarowe stosowane w wymienionych obszarach.
Metody nauczaniaM-2Metody praktyczne: ćwiczenia laboratoryjne
M-1Metody podające: wykład informacyjny
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych: obecność na zajęciach, zaliczenie i przyjęcie sprawozdania każdego z ćwiczeń. Ocena z ćwiczeń laboratoryjnych jest średnią arytmetyczną wszystkich ocen uzyskanych z poszczególnych ćwiczeń laboratoryjnych.
5,0Opanowanie materiału w zakresie 93-100%
Zamierzone efekty uczenia sięMBM_1A_C22_U01Student umie ocenić zalety i wady danego urządzenia pomiarowego, danej metody pomiarowej. W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien umiejętnie dobrać miernik do zmierzenia danej wielkości fizycznej i dobrać odpowiednią metodykę pomiarów. Ponadto powinien umieć korzystać z literatury naukowej i technicznej w zakresie przyrządów i metod pomiarowych. Student powinien umieć dokonać pomiarów, obliczeń, błędów pomiarów;w sposób jasny i czytelny powinien przedstawiać sprawozdawczość z wykonanych pomiarów, analizować uzyskane wyniki pomiarów i odpowiednio je interpretować.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówMBM_1A_U05ma umiejętność samokształcenia - samodzielnego poszukiwania informacji i analizowania poznanych zagadnień
MBM_1A_U08potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty, w tym symulacje komputerowe, interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski
MBM_1A_U09potrafi wykorzystać do formułowania i rozwiązywania zadań inżynierskich metody analityczne, symulacyjne oraz eksperymentalne
MBM_1A_U02potrafi porozumiewać się w środowisku inżynierów mechaników posługując się językiem technicznym, informacją opartą na grafice inżynierskiej, wykorzystując sieci komputerowe