Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Zootechnika (N2)

Sylabus przedmiotu Kliniczne podstawy zoofizjoterapii: ortopedia i neurologia:

Kierunek studiów Zootechnika
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Kliniczne podstawy zoofizjoterapii: ortopedia i neurologia
Specjalność Pielęgnacja i podstawy rehabilitacji zwierząt
Jednostka prowadząca Katedra Nauk o Zwierzętach Przeżuwających
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Szewczuk <Malgorzata.Szewczuk@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA3 7 1,00,41zaliczenie

W-1Student posiada podstawową wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Przeprowadzenie badania ortopedycznego i neurologicznego w lecznicy weterynaryjnej.2
T-A-2Zabieg operacyjny okolicy brzucha. Omówienie wskazań i zalecanej rehabilitacji.2
T-A-3Kostny zabieg operacyjny. Omówienie wskazań i zalecanej rehabilitacji.2
T-A-4Kucie ortopedyczne koni.2
T-W-1Elementy badania ortopedycznego, różnice gatunkowe.1
T-W-2Rodzaje urazów; skręcenie, zwichnięcie, złamanie. Postępowanie lekarskie i rehabilitacja.2
T-W-3Profilaktyka i leczenie kulawizn u bydła i owiec.2
T-W-4Elementy badania neurologicznego, różnice gatunkowe1
T-W-5Podział funkcjonalny układu nerwowego. Wybrane przyczyny zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, wskazanie do zabiegów rehabilitacji.2

ćwiczenia audytoryjne

ZO_2A_PR-S05_K01
ZO_2A_K02C-1T-A-1, T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1, M-2S-1

ZO_2A_PR-S05_W01
3,0W wyniku przeprowadzonych zajęć student w stopniu dostatecznym powinien posiadać wiedzę dotyczącą przeprowadzenia badań ortopedycznych i neurologicznych oraz zabiegów związanych z urazami.

ZO_2A_PR-S05_U01
3,0W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien dobierać w stopniu dostatecznym odpowiednie techniki postępowania w przypadku urazów ortopedycznych i neurologicznych u zwierząt.

ZO_2A_PR-S05_K01
3,0Student ma rozeznanie w zakresie zastosowania zabiegów rehabilitacyjnych z zakresu ortopedii i neurologii.

1. Pueyo Montesinos G.del, Rehabilitacja i fizjoterapia w weterynarii, Elseviet Urban&Partner, Wrocław, 2017, wyd.1
  2. Levine D., Bockstahler B., Millis D., Fizjoterapia psów i kotów w rehabilitacji i zwalczaniu bólu, Galaktyka, Wrocław, 2017
  3. Aleksandra Bauer, Marek Wiecheć, Przewodnik metodyczny po wybranych zabiegach fizykalnych, MARKMED, 2012, III rozszerzone, uzupełnione
  4. Bromiley M. W., Urazy u koni, ich leczenie i rehabilitacja., SIMA WLW, 2000

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-A-3Kostny zabieg operacyjny. Omówienie wskazań i zalecanej rehabilitacji.2
T-A-4Kucie ortopedyczne koni.2

T-W-1Elementy badania ortopedycznego, różnice gatunkowe.1
T-W-3Profilaktyka i leczenie kulawizn u bydła i owiec.2
T-W-4Elementy badania neurologicznego, różnice gatunkowe1

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach8
A-A-2studiowanie zalecanego piśmiennictwa7
A-A-3przygotowanie do zaliczenia6
A-A-4konsultacje naukowe5
A-A-5Praca w grupach4

A-W-1uczestnictwo w zajęciach8
A-W-2studiowanie zalecanego piśmiennictwa5
A-W-3przygotowanie do zaliczenia6
A-W-4konsultacje naukowe5
A-W-5Zaliczenie3
A-W-6Praca w grupach3
Zamierzone efekty uczenia sięZO_2A_PR-S05_W01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien posiadać wiedzę dotyczącą przeprowadzenia badań ortopedycznych i neurologicznych oraz zabiegów związanych z urazami.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z podstawami zoofizjoterapii w zakresie neurologii i ortopedii
Treści programoweT-A-2Zabieg operacyjny okolicy brzucha. Omówienie wskazań i zalecanej rehabilitacji.
T-A-4Kucie ortopedyczne koni.
T-W-4Elementy badania neurologicznego, różnice gatunkowe
S-2Ocena podsumowująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięZO_2A_PR-S05_U01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien dobierać odpowiednie techniki postępowania w przypadku urazów ortopedycznych i neurologicznych u zwierząt.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_2A_U01Wykazuje pogłębioną umiejętność znajdowania, zrozumienia, analizy i twórczego wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z różnych źródeł i w różnych formach w zakresie zootechniki.
Treści programoweT-A-1Przeprowadzenie badania ortopedycznego i neurologicznego w lecznicy weterynaryjnej.
T-A-3Kostny zabieg operacyjny. Omówienie wskazań i zalecanej rehabilitacji.
T-A-4Kucie ortopedyczne koni.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: ocena ciągła
Zamierzone efekty uczenia sięZO_2A_PR-S05_K01Student ma rozeznanie w zakresie zastosowania zabiegów rehabilitacyjnych z zakresu ortopedii i neurologii.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_2A_K02Wykazuje świadomość potrzeby dokształcania się i samodoskonalenia w zakresie zootechniki
T-W-4Elementy badania neurologicznego, różnice gatunkowe