Wydział Budownictwa i Architektury - Budownictwo (S3)

Sylabus przedmiotu Ekologia:

Kierunek studiów Budownictwo
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Ekologia
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Antoni Morawski <Antoni.Morawski@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

wykładyW7 10 1,01,00egzamin

W-1Udział w zajęciach.
W-2Udział w sprawdzianie wiedzy.

C-1Zdobycie wiedzy o funkcjonowaniu człowieka w środowisku.

T-W-1Podstawowe definicje i pojęcia w ekologii. Organizmy żywe w środowisku. Nisze ekologiczne. Populacje i ich charakterystyka. Związki między populacjami. Skład ekosystemów. Łańcuchu pokarmowe. Obieg materii i energii w ekosystemach. Globalne zmaiany w ekosystemach. Równowaga ekologiczna. Ochrona środowiska( powietrze, woda, gleba, ludzie).10

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Przygotowanie i wygłoszenie referatu.10
A-W-3Przygotowanie do pisemnego sprawdzianu wiedzy.10

M-1Wykład. Przygotowanie referatu.

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
B_3A_S3/A-13_W01
Słuchacz ma wiedzę o wpływie działaności przemysłowej na ekosystemy.
B_3A_W01C-1T-W-1M-1S-1

B_3A_S3/A-13_U01
Słuchacz ma umiejętności oceny działaności przemysłowej na ekosystemy.
B_3A_U05C-1T-W-1M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

B_3A_S3/A-13_K01
Słuchacz potrafi przewidywać środowiskowe skutki projektowania przemysłowego.
B_3A_K03C-1T-W-1M-1S-1

B_3A_S3/A-13_W01
Słuchacz ma wiedzę o wpływie działaności przemysłowej na ekosystemy.
3,0Doktorant wykazuje się wiedzą o wpływie działaności przemysłowej na ekosystemy.

B_3A_S3/A-13_U01
Słuchacz ma umiejętności oceny działaności przemysłowej na ekosystemy.
3,0Doktorant wykazuje się umiejętnością oceny działaności przemysłowej na ekosystemy.

B_3A_S3/A-13_K01
Słuchacz potrafi przewidywać środowiskowe skutki projektowania przemysłowego.
3,0Doktorant potrafi przewidywać środowiskowe skutki projektowania przemysłowego.

1. Eugene P. Odum, Podstawy Ekologii, PWRiL, Warszawa, 1963
  2. Pr. Zbiorowa, Ekologia. Jej związki z różnymi dziedzinami wiedzy., Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 1997, ISBN 83-01-12210-2
  3. J. Banaszek, H. Wiśniewski, Podstawy Ekologii, 1999

1. J.E. Andrews, P. Brimblecombe, T.D.Jickells, P.S.Liss, Wprowadzenie do chemii środowiska, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2000, ISBN 83-204-2488-7

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Przygotowanie i wygłoszenie referatu.10
A-W-3Przygotowanie do pisemnego sprawdzianu wiedzy.10
Zamierzone efekty kształceniaB_3A_S3/A-13_W01Słuchacz ma wiedzę o wpływie działaności przemysłowej na ekosystemy.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyB_3A_W01Ma wiedzę na zaawansowanym poziomie o charakterze podstawowym w obszarze nauk technicznych i studiowanej dyscyplinie, obejmującą najnowsze osiągnięcia nauki.
Cel przedmiotuC-1Zdobycie wiedzy o funkcjonowaniu człowieka w środowisku.
Treści programoweT-W-1Podstawowe definicje i pojęcia w ekologii. Organizmy żywe w środowisku. Nisze ekologiczne. Populacje i ich charakterystyka. Związki między populacjami. Skład ekosystemów. Łańcuchu pokarmowe. Obieg materii i energii w ekosystemach. Globalne zmaiany w ekosystemach. Równowaga ekologiczna. Ochrona środowiska( powietrze, woda, gleba, ludzie).
Metody nauczaniaM-1Wykład. Przygotowanie referatu.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Pozytywna ocena z pisemnego sprawdzianu wiedzy. Wygłoszenie referatu. Udział w dyskusji.
Zamierzone efekty kształceniaB_3A_S3/A-13_U01Słuchacz ma umiejętności oceny działaności przemysłowej na ekosystemy.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyB_3A_U05Potrafi zdobywać informacje naukowe z różnych źródeł oraz dokonywać właściwej interpretacji i selekcji tych informacji oraz krytycznej ich oceny.
Metody nauczaniaM-1Wykład. Przygotowanie referatu.
Zamierzone efekty kształceniaB_3A_S3/A-13_K01Słuchacz potrafi przewidywać środowiskowe skutki projektowania przemysłowego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyB_3A_K03Prawidłowo identyfikuje wagę pozatechnicznych aspektów działalności badawczej i projektowej oraz ocenia ich wpływ na środowisko.