Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych

Sylabus przedmiotu Obrót i dzierżawa gruntów z zasobów państwowych oraz obrót produktami rolnymi:

Kierunek studiów Rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Obrót i dzierżawa gruntów z zasobów państwowych oraz obrót produktami rolnymi
Jednostka prowadząca Katedra Kształtowania Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Teodor Kitczak <Teodor.Kitczak@zut.edu.pl>

W-1znajomość podstawowych aktów prawnych obrotu ziemią i płodów rolnych

T-W-1Procedury tworzenia prawa, przepisy prawne dotyczące ochrony środowiska, obrotu surowcami, obrotu ziemi, zasady dzierżawy gruntów. Pojęcie i elementy rynku rolnego. Mechanizm rynku rolnego. Rynek a interwencjonizm państwowy. Instytucje rynku rolnego. Integracja i dywersyfikacja na rynku rolnym. Sprzedaż bezpośrednia w rolnictwie.4

A-W-1udział w zajęciach4
A-W-2konsultacje6
A-W-3samokształcenie20

M-1wykład

S-1Ocena podsumowująca: pisemny

ROSUR_10-_PDROSUR-13_W01
Ma wiedzę z zakresu obrotu gruntami rolnymi i produktami rolnymi.
ROSUR_10-_W02C-1T-W-1M-1S-1

ROSUR_10-_PDROSUR-13_U01
ROSUR_10-_U07, ROSUR_10-_U08C-1T-W-1M-1S-1

ROSUR_10-_PDROSUR-13_K01
Jest zdolny do zarządzania i organizowania gospodarstwa rolnego.
ROSUR_10-_K03C-1T-W-1M-1S-1

ROSUR_10-_PDROSUR-13_W01
Ma wiedzę z zakresu obrotu gruntami rolnymi i produktami rolnymi.
3,0Ma wiedzę z zakresu obrotu gruntami rolnymi i produktami rolnymi.

ROSUR_10-_PDROSUR-13_U01
3,0Potrafi umiejętnie organizować proces produkcji rolnej

ROSUR_10-_PDROSUR-13_K01
Jest zdolny do zarządzania i organizowania gospodarstwa rolnego.
3,0Jest zdolny do zarządzania i organizowania gospodarstwa rolnego.

1. Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami gruntowymi SP, 1997

A-W-1udział w zajęciach4
A-W-2konsultacje6
A-W-3samokształcenie20
Zamierzone efekty uczenia sięROSUR_10-_PDROSUR-13_W01Ma wiedzę z zakresu obrotu gruntami rolnymi i produktami rolnymi.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROSUR_10-_W02Ma wiedzę ekonomiczną, prawną, społeczną oraz z zakresu zarządzania niezbędną do prowadzenia działalności rolniczej
Cel przedmiotuC-1Zaznajomienie słuchaczy z możliwościa nabywania i dzierżawienia gruntów rolnych z zasobów SP i obrotem produktów rolnych w tym interwencji Państwa w skupie płodów rolnych.
Treści programoweT-W-1Procedury tworzenia prawa, przepisy prawne dotyczące ochrony środowiska, obrotu surowcami, obrotu ziemi, zasady dzierżawy gruntów. Pojęcie i elementy rynku rolnego. Mechanizm rynku rolnego. Rynek a interwencjonizm państwowy. Instytucje rynku rolnego. Integracja i dywersyfikacja na rynku rolnym. Sprzedaż bezpośrednia w rolnictwie.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: pisemny
3,0Ma wiedzę z zakresu obrotu gruntami rolnymi i produktami rolnymi.
Zamierzone efekty uczenia sięROSUR_10-_PDROSUR-13_U01Potrafi umiejętnie organizować proces produkcji rolnej i ocenić potrzebna powierzchnie produkcyjną.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROSUR_10-_U07Ma umiejętność organizacji procesów produkcyjnych w gospodarstwie rolnym z uwzględnieniem ich kosztochłonności
ROSUR_10-_U08Potrafi w podstawowym zakresie interpretować przepisy prawa związane ze wsparciem produkcji rolniczej i obrotem gruntów
3,0Potrafi umiejętnie organizować proces produkcji rolnej
Zamierzone efekty uczenia sięROSUR_10-_PDROSUR-13_K01Jest zdolny do zarządzania i organizowania gospodarstwa rolnego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROSUR_10-_K03Rozumie konieczność dostosowania elementów działalności rolniczej do zmiennych warunków środowiskowych, gospodarczych i do obowiązujących przepisów
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: pisemny
3,0Jest zdolny do zarządzania i organizowania gospodarstwa rolnego.