Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych

Sylabus przedmiotu Zasady hodowli roślin i rejestracji odmian:

Kierunek studiów Rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Zasady hodowli roślin i rejestracji odmian
Jednostka prowadząca Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin
Nauczyciel odpowiedzialny Stefan Stojałowski <Stefan.Stojalowski@zut.edu.pl>

W-1Znajomość podstaw Botaniki (systematyka, biologia rozmnażania) oraz podstaw Genetyki klasycznej.

T-W-1Pojęcie odmiany roślin uprawnych (cultivar). Zadania hodowli twórczej i zachowawczej. Pojęcie nasiennictwa. Organizacja hodowli roślin w Polsce. Zadania Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. System rejestracji odmian w Polsce i UE.4

A-W-1udział w zajęciach4
A-W-2konsultacje6
A-W-3samokształcenie20

M-1wykład

S-1Ocena podsumowująca: pisemny

ROSUR_10-_PDROSUR-13_W01
ROSUR_10-_W05C-1T-W-1M-1S-1

ROSUR_10-_PDROSUR-18_U01
ROSUR_10-_U07C-1T-W-1M-1S-1

ROSUR_10-_PDROSUR-18_K01
ROSUR_10-_K01C-1T-W-1M-1S-1

ROSUR_10-_PDROSUR-13_W01
3,0Ma świadomość wpływu postępu hodowlanego na rozwój rolnictwa

ROSUR_10-_PDROSUR-18_U01
3,0potrafi umiejętnie wybrać najlepsze odmiany roślin do istniejących warunków produkcji

ROSUR_10-_PDROSUR-18_K01
3,0Ma świsdomość wpływu nojnowszych osiągnięć hodowli na jakość i ekonomikę produkcji rolniczej.

1. Michalik B., Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii, PWRiL Poznań, Poznań, 2009
  2. Duczmal K, Tucholska H., Nasiennictwo, PWRiL, Poznan, Poznań, 2000

1. Hoffmann W., Mudra A., Plarre W., Ogólna Hodowla Roslin, PWRiL, Warszawa, Warszawa, 1985

A-W-1udział w zajęciach4
A-W-2konsultacje6
A-W-3samokształcenie20
Zamierzone efekty uczenia sięROSUR_10-_PDROSUR-13_W01Ma wiedzę na temat postępu hodowlanego roślin i jego znaczenia dla rozwoju produkcji rolniczej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROSUR_10-_W05Ma wiedzę z zakresu produkcji roślin rolniczych, ogrodniczych, stosowanych technologii i nawożenia
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z zadaniami hodowli roślin i zasadami rejestracji odmian roślin uprawnych.
Treści programoweT-W-1Pojęcie odmiany roślin uprawnych (cultivar). Zadania hodowli twórczej i zachowawczej. Pojęcie nasiennictwa. Organizacja hodowli roślin w Polsce. Zadania Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. System rejestracji odmian w Polsce i UE.
3,0Ma świadomość wpływu postępu hodowlanego na rozwój rolnictwa
Zamierzone efekty uczenia sięROSUR_10-_PDROSUR-18_U01Potrafi samodzielnie wybrać najlepsze odmiany roślin do istniejących warunków produkcji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROSUR_10-_U07Ma umiejętność organizacji procesów produkcyjnych w gospodarstwie rolnym z uwzględnieniem ich kosztochłonności
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: pisemny
Zamierzone efekty uczenia sięROSUR_10-_PDROSUR-18_K01Ma świsdomość wpływu nojnowszych osiągnięć hodowli na jakość i ekonomikę produkcji rolniczej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROSUR_10-_K01Ma świadomość ciągłego rozwoju nauk rolniczych. Dokonuje samooceny własnych kompetencji i chętnie doskonali umiejętności