Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S1)

Sylabus przedmiotu Komunikacja człowiek komputer:

Kierunek studiów Teleinformatyka
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Komunikacja człowiek komputer
Jednostka prowadząca Katedra Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej
Nauczyciel odpowiedzialny Przemysław Mazurek <Przemyslaw.Mazurek@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Robert Krupiński <Robert.Krupinski@zut.edu.pl>

laboratoriaL6 15 2,00,38zaliczenie

W-1Systemy operacyjne i architektura systemów komputerowych

C-1Student zna sposoby komunikacji człowiek komputer.

laboratoria
T-L-1Przetwarzanie i przechwytywanie komunikatów myszki i klawiatury3
T-L-2Komunikacja z komputerem za pomocą gestów6
T-L-3Komunikacja za pomocą dźwięku3
T-L-4Komunikacja za pomocą obrazu3
T-W-1Przetwarzanie komunikatów myszki i klawiatury2
T-W-2Przechwytywanie zdarzeń myszki i klawiatury2
T-W-3Ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów4
T-W-4Komunikacja za pomocą dźwięku3
T-W-5Komunikacja za pomocą obrazu3
T-W-6Zaliczenie wykładów1

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Opracowanie wyników ćwiczeń laboratoryjnych30
A-L-3Przygotowanie do zajęć15
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Uzupełnianie wiedzy z literatury30
A-W-3Przygotowanie sie do zaliczenia zajęć15

M-1Wykład informacyjny
M-3Ćwiczenia laboratoryjne z wykorzystaniem rzeczywistego środowiska deweloperskiego

S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie testu wyboru

TI_1A_C30.1_W01
TI_1A_W08, TI_1A_W09, TI_1A_W22C-1, C-2T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5, T-W-6M-1, M-2S-2

TI_1A_C30.1_U01
TI_1A_U07C-2T-L-1, T-L-2, T-L-3, T-L-4M-2, M-3S-1

TI_1A_C30.1_W01
3,0Student potrafi prawidłowo dobrać narzędzia deweloperskie, potrafi zaproponować ich prawidłową konfigurację. Potrafi wytłumaczyć przebieg procesu i wyliczyć wymagane kroki do otrzymania finalnego produktu. Student zna sposoby komunikacji człowiek-komputer.

TI_1A_C30.1_U01
3,0Student potrafi napisać i uruchomić prosty program wykorzystujący kanały komunikacji człowiek-komputer. Orientuje się w strukturze i komponentach projektu.

1. Kent Norman, Jurek Kirakowski, The Wiley Handbook of Human Computer Interaction Set, Wiley, 2018, 1
  2. Microsoft, Dokumentacja do systemu Windows, 2018, http://msdn.microsoft.com
  3. Google, Dokumentacja do systemu Android, 2018, http://developer.android.com
  4. Bruce Eckel, Thinking in Java. Edycja polska. Wydanie IV, Helion, Gliwice, 2009

1. Konar Amit, Saha Sriparna, Gesture Recognition, Springer, 2018
  2. Ben Shneiderman, Catherine Plaisant, MAxine Cohen, Steven Jacobs, Designing the User Interfaces: Strategies for Effective Human-Computer Interaction, Pearson, 2017, 6

Treści programowe - laboratoria

T-L-1Przetwarzanie i przechwytywanie komunikatów myszki i klawiatury3
T-L-2Komunikacja z komputerem za pomocą gestów6
T-L-3Komunikacja za pomocą dźwięku3
T-L-4Komunikacja za pomocą obrazu3

T-W-1Przetwarzanie komunikatów myszki i klawiatury2
T-W-2Przechwytywanie zdarzeń myszki i klawiatury2
T-W-3Ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów4
T-W-4Komunikacja za pomocą dźwięku3
T-W-5Komunikacja za pomocą obrazu3
T-W-6Zaliczenie wykładów1

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Opracowanie wyników ćwiczeń laboratoryjnych30
A-L-3Przygotowanie do zajęć15

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2Uzupełnianie wiedzy z literatury30
A-W-3Przygotowanie sie do zaliczenia zajęć15
Zamierzone efekty kształceniaTI_1A_C30.1_W01Student potrafi prawidłowo dobrać narzędzia deweloperskie, potrafi zaproponować ich prawidłową konfigurację. Potrafi wytłumaczyć przebieg procesu i wyliczyć wymagane kroki do otrzymania finalnego produktu. Student zna sposoby komunikacji człowiek-komputer.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W08Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie inżynierii oprogramowania, technik projektowania, modelowania, tworzenia i testowania oprogramowania.
TI_1A_W09Zna wybrane języki programowania niskiego i wysokiego poziomu. Ma podstawową wiedzę z zakresu dobrych praktyk programistycznych.
TI_1A_W22Ma wiedzę w zakresie współczesnych zastosowań teleinformatyki w wybranych dyscyplinach pokrewnych.
Cel przedmiotuC-1Student zna sposoby komunikacji człowiek komputer.
Treści programoweT-W-1Przetwarzanie komunikatów myszki i klawiatury
T-W-2Przechwytywanie zdarzeń myszki i klawiatury
T-W-3Ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów
T-W-4Komunikacja za pomocą dźwięku
T-W-5Komunikacja za pomocą obrazu
T-W-6Zaliczenie wykładów
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie testu wyboru
Zamierzone efekty kształceniaTI_1A_C30.1_U01Student potrafi napisać i uruchomić prosty program wykorzystujący kanały komunikacji człowiek-komputer. Orientuje się w strukturze i komponentach projektu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U07Potrafi zastosować w praktyce wiedzę z zakresu inżynierii oprogramowania oraz dobre praktyki programistyczne stosując wybrane narzędzia i środowiska deweloperskie.
Cel przedmiotuC-2Student potrafi przygotować aplikację realizującą komunikację człowiek-komputer.
Treści programoweT-L-1Przetwarzanie i przechwytywanie komunikatów myszki i klawiatury
T-L-2Komunikacja z komputerem za pomocą gestów
T-L-3Komunikacja za pomocą dźwięku
T-L-4Komunikacja za pomocą obrazu