Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S1)

Sylabus przedmiotu Analiza matematyczna:

Kierunek studiów Teleinformatyka
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Analiza matematyczna
Jednostka prowadząca Studium Matematyki
Nauczyciel odpowiedzialny Magda Kucharska <Magda.Kucharska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Maciej Zwierzchowski <Maciej.Zwierzchowski@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 15 2,00,41zaliczenie

W-1Znajomość matematyki w zakresie tematów omawianych w poprzednim semestrze.

C-1Zdobycie przez studenta wiedzy i umiejętności w zakresie omawianych treści programowych, niezbędnych do dalszego kształcenia na kierunkach technicznych oraz do korzystania z metod matematycznych do opisu procesów fizycznych i ekonomicznych.
C-2Uświadomienie potrzeby ustawicznego i autonomicznego kształcenia się.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych niezbędnych do utrwalenia wiedzy z zakresu wykładów.15
T-W-1Funkcje wielu zmiennych (pochodna kierunkowa, pochodna cząstkowa, ekstrema lokalne funkcji dwóch zmiennych). Podstawowe pojęcia teorii pola.6
T-W-2Szeregi potęgowe i funkcyjne (kryteria zbieżności, przykłady zastosowań).6
T-W-3Szeregi Fouriera (przykłady zastosowań)4
T-W-4Całka niewłaściwa (zbieżność, metody wyznaczania)4
T-W-5Przekształcenie Laplace'a (właściwości, metody wyznaczanie transformaty prostej i odwrotnej)4
T-W-6Równania różniczkowe liniowe (istnienie i jednoznaczność rozwiązania, wykorzystanie transformaty Laplace'a do wyznaczanie rozwiązania)6

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Udział w ćwiczeniach audytoryjnych.15
A-A-2Samodzielne rozwiązywanie zadań i analizowanie problemów.45
A-W-1Obowiązkowy udział w zajęciach.30
A-W-2Samodzielne studiowanie tematyki wykładów wraz ze studiowaniem literatury.15
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.15

M-1Wykład informacyjnyWykład informacyjno-problemowy.

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne połączone z zaliczeniem ustnym.
S-2Ocena podsumowująca: Sprawdziany zaliczające ćwiczenia audytoryjne oraz poprawy sprawdzianów.
S-3Ocena formująca: Wykład: na podstawie dyskusji. Ćwiczenia audytoryjne: na podstawie samodzielnego lub za pomocą grupy rozwiązywania zadań przy tablicy.

TI_1A_B06_W01
Student zna podstawowe definicje i twierdzenia omawiane w ramach przedmiotu.
TI_1A_W01C-2, C-1T-W-4, T-W-5, T-W-6, T-W-3, T-W-1, T-W-2M-1, M-2S-1, S-3

TI_1A_B06_U01
TI_1A_U01C-2, C-1T-A-1M-2S-1, S-2

TI_1A_B06_W01
Student zna podstawowe definicje i twierdzenia omawiane w ramach przedmiotu.
3,0Student posiada wiedzę matematyczną niezbędną do podstawowego opisu oraz analizy, w tym analizy numerycznej, sygnałów i systemów dynamicznych z czasem ciągłym i dyskretnym

TI_1A_B06_U01
3,0Student umie opisać i przeanalizować proste sygnały i systemy dynamiczne z czesem ciągłym i dyskretnym stosując podstawowe metody analityczne oraz przybliżone metody numeryczne, a także umie w tej analizie wykorzystać modelowanie i symulację komputerową

1. Decewicz G., Żakowski W., Matematyka, cz. I, WNT, Warszawa, 1992
  2. Żakowski W., Kołodziej W., Matematyka, cz. II, WNT, Warszawa, 1992
  3. Trajdos T., Matematyka, cz. III, WNT, Warszawa, 1992

1. Krysicki W., Włodarski L., Analiza matematyczna w zadaniach, cz. 1 i 2, WNT, Warszawa, 1992
  2. Berman G.N., Zbiór zadań z analizy matematycznej, Pracownia Komputerowa Jacka Skalmierskiego, Gliwice, 1999

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-W-2Szeregi potęgowe i funkcyjne (kryteria zbieżności, przykłady zastosowań).6
T-W-3Szeregi Fouriera (przykłady zastosowań)4
T-W-4Całka niewłaściwa (zbieżność, metody wyznaczania)4

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Udział w ćwiczeniach audytoryjnych.15
A-A-2Samodzielne rozwiązywanie zadań i analizowanie problemów.45

A-W-1Obowiązkowy udział w zajęciach.30
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.15
Zamierzone efekty kształceniaTI_1A_B06_W01Student zna podstawowe definicje i twierdzenia omawiane w ramach przedmiotu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W01Ma wiedzę z matematyki w zakresie obejmującym algebrę, analizę matematyczną, rachunek prawdopodobieństwa, metod numerycznych oraz matematyki dyskretnej niezbędne do opisu, analizy i stosowania: - algorytmów przetwarzania sygnałów, - algorytmów kompresji danych, - modeli ruchu w sieciach teleinformatycznych, - podstawowych obwodów elektrycznych i elektronicznych, oraz zna narzędzia informatyczne wykorzystywane do tych celów.
Cel przedmiotuC-2Uświadomienie potrzeby ustawicznego i autonomicznego kształcenia się.
Treści programoweT-W-4Całka niewłaściwa (zbieżność, metody wyznaczania)
T-W-3Szeregi Fouriera (przykłady zastosowań)
T-W-2Szeregi potęgowe i funkcyjne (kryteria zbieżności, przykłady zastosowań).
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjnyWykład informacyjno-problemowy.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne połączone z zaliczeniem ustnym.
Zamierzone efekty kształceniaTI_1A_B06_U01Student umie opisać i przeanalizować proste sygnały i systemy dynamiczne z czasem ciągłym i dyskretnym stosując podstawowe metody analityczne i przybliżone metody numeryczne. Umie w tej analizie wykorzystać modelowanie i symulację komputerową.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U01Wykorzystuje wiedzę matematyczną i stosuje odpowiednie narzędzia informatyczne do: - opisu, analizy i syntezy algorytmów przetwarzania sygnałów, - opisu, analizy i syntezy algorytmów szyfrowania i kompresji danych, - opisu i analizy i modeli ruchu w sieciach teleinformatycznych, - opisu, analizy i syntezy podstawowych obwodów elektrycznych i elektronicznych.
Treści programoweT-A-1Rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych niezbędnych do utrwalenia wiedzy z zakresu wykładów.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia audytoryjne, dyskusja, metody problemowe z użyciem dostępnego na zajęciach sprzętu i oprogramowania.