Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Architektura krajobrazu (N2)

Sylabus przedmiotu Szkolenie - Bezpieczeństwo i higiena pracy:

Kierunek studiów Architektura krajobrazu
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Obszary studiów charakterystyki PRK, dziedzina sztuki PRK, kompetencje inżynierskie PRK
Przedmiot Szkolenie - Bezpieczeństwo i higiena pracy
Jednostka prowadząca Katedra Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Renata Gamrat <Renata.Gamrat@zut.edu.pl>

W-1podstawowa znajomość zasad i praw dotyczacych bezpieczeństwa

C-1Szybkie reagowanie w sytuacji kryzysowej

T-W-1Podstawowe pojęcia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.Podstawowe obowiązki studentów w zakresie bhp.1
T-W-2Rodzaje zagrożeń występujących w trakcie zajęć dydaktycznych. Podstawowe zasady bezpiecznej pracy w laboratoriach i pracowniach.1
T-W-3Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej.2

M-1wykład multimedialny

S-1Ocena formująca: aktywnośc na zajęciach

AK_2A_J01_W01
AK_2A_W10C-1T-W-1M-1S-1

AK_2A_J01_U01
AK_2A_U11C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3M-1S-1

AK_2A_J01_K01
AK_2A_K04C-1T-W-3M-1S-1

AK_2A_J01_W01
2,0Student nie rozumie złożoność oddziaływań elementów socjosystemów technicznych oraz zna podstawowe cechy funkcjonalno-użytkowe, które decydują o ergonomii pracy i bezpieczeństwie użytkowania narzędzi, maszyn i urządzeń.
3,0Student rozumie w nieznacznym stopniu złożoność oddziaływań elementów socjosystemów technicznych oraz zna podstawowe cechy funkcjonalno-użytkowe, które decydują o ergonomii pracy i bezpieczeństwie użytkowania narzędzi, maszyn i urządzeń.

AK_2A_J01_U01
3,0Szkolenie - Bezpieczeństwo i higiena pracy AK_2A_J01_U01 Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy AK_2A_A02_U01 Student potrafi w nieznacznymstopniu dokonać analizy krytycznej rozwiązań organizacyjnych i technicznych, dokonując ich oceny w aspekcie humanizacji procesu pracy oraz potrafi zastosować proste narzędzia metodyczne w celu oszacowania obciążeń psychofizycznych pracownika.

AK_2A_J01_K01
3,0Student ma nieznaczną świadomość zagrożeń bezpieczeństwa ludzi i środowiska wynikających z narażenia na materialne czynniki środowiska pracy i przebywania oraz stanowiących konsekwencję działalności inżynierskiej.

1. Bielec J., Rola ergonomii w procesach modernizacyjnych przedsiębiorstw., Zeszyty Naukowe, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk., 2012, 0, 0
  2. Chojnicki J., Jarosiewicz G., Bezpieczeństwo pracy., Wydawn. Książka, 2. Chojnicki J., Jarosiewicz G. 2015. Bezpieczeństwo pracy. Wydawn. Książka, wyd. 4, Warszawa, 96., 2015, Wyd. 4

1. Biela A., Humanizacja środowiska pracy, Wydawn. „Doktorzy honoris causa” 4, 73-82.., 1. Biela A. 2010. Humanizacja środowiska pracy, w: Katolicki Uniwersytet Lubelski – doktorzy honoris causa. Wydawn. „Doktorzy honoris causa” 4, 73-82.., 2010, 0, 0
  2. Biela A, Psychologiczne aspekty bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, Instytut Medycyny Wsi, 13-21. ., nictwie, w: S. Lachowski, L. Solecki (red.), Czynnik ludzki a bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie. Lublin: Instytut Medycyny Wsi, 13-21. ., 2012

Zamierzone efekty uczenia sięAK_2A_J01_W01Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy AK_2A_A02_W01 Student rozumie złożoność oddziaływań elementów socjosystemów technicznych oraz zna podstawowe cechy funkcjonalno-użytkowe, które decydują o ergonomii pracy i bezpieczeństwie użytkowania narzędzi, maszyn i urządzeń.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAK_2A_W10ma poszerzoną wiedzę dotyczącą wykonywania zawodu architekta krajobrazu, a także rozumie potrzebę kształtowania warunków środowiska pracy odpowiednio do aktualnych standardów ergonomii i bhp
Cel przedmiotuC-1Szybkie reagowanie w sytuacji kryzysowej
Treści programoweT-W-1Podstawowe pojęcia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.Podstawowe obowiązki studentów w zakresie bhp.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: aktywnośc na zajęciach
Zamierzone efekty uczenia sięAK_2A_J01_U01Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy AK_2A_A02_U01 Student potrafi dokonać analizy krytycznej rozwiązań organizacyjnych i technicznych, dokonując ich oceny w aspekcie humanizacji procesu pracy oraz potrafi zastosować proste narzędzia metodyczne w celu oszacowania obciążeń psychofizycznych pracownika.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAK_2A_U11ma przygotowanie niezbędne do pracy w zawodzie architekta krajobrazu, potrafo współdziałąć w ramach prac zespołowych, potrafi realizować proces dalszego samokształcenia przez całe życie oraz zna zasady ergonomii i bezpieczeństwa pracy
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: aktywnośc na zajęciach
Zamierzone efekty uczenia sięAK_2A_J01_K01Ergonomia, bezpieczeństwo i higiena pracy AK_2A_A02_K01 Student ma świadomość zagrożeń bezpieczeństwa ludzi i środowiska wynikających z narażenia na materialne czynniki środowiska pracy i przebywania oraz stanowiących konsekwencję działalności inżynierskiej.
Cel przedmiotuC-1Szybkie reagowanie w sytuacji kryzysowej
Treści programoweT-W-3Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej.