Wydział Ekonomiczny - Ekonomia (S1)

Sylabus przedmiotu Podstawy handlu zagranicznego:

Kierunek studiów Ekonomia
Tytuł zawodowy absolwenta licencjat
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Podstawy handlu zagranicznego
Specjalność Międzynarodowe stosunki ekonomiczne
Jednostka prowadząca Katedra Analizy Systemowej i Marketingu
Nauczyciel odpowiedzialny Arkadiusz Malkowski <Arkadiusz.Malkowski@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Zbigniew Mazur <Zbigniew.Mazur@zut.edu.pl>, Piotr Nowaczyk <Piotr.Nowaczyk@zut.edu.pl>

W-1Opanowanie wiedzy z zakresu makro, mikroekonomii.

C-1Opanowanie przez studentów wiedzy na temat form wymiany międzynarodowej oraz znaczenia handlu zagranicznego.

T-W-1Handel zagraniczny jako podstawowa forma współpracy kraju z zagranicą.2
T-W-2Pojęcie rynku i jego rodzaje.4
T-W-3Formy handlu zagranicznego na rynkach zorganizowanych i niezorganizowanych4
T-W-4Ogólna charakterystyka transakcji w handlu zagranicznym.4
T-W-5Charakterystyka obrotów polskiego handlu zagranicznego.4
T-W-6Polityka państwa dotycząca obrotu z zagranicą.4
T-W-7Ogólna koncepcja kontraktu4
T-W-8Nowe formy wymiany miedzynarodowej4

A-W-1uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2Przygotowanie się do zajęć i zaliczenia końcowego23
A-W-3Zaliczenie2
A-W-4Konsultacje5

M-2wykład problemowy

S-1Ocena formująca: bieżąca obserwacja zaangażowania
S-2Ocena podsumowująca: Test lub zaliczenie pisemne bądź ustne mające na celu ocenę stopnia realizacji celów.

E_1A_D9/9_W01
Student posiada wiedzę związaną z podstawami handlu zagranicznego.
E_1A_W03C-2, C-1T-W-6, T-W-4, T-W-2, T-W-3, T-W-5, T-W-1M-2, M-1S-1, S-2

E_1A_D9/9_U01
Student umie scharakteryzować podstawowe zasady i reguły handlu zagranicznego.
E_1A_U05C-2, C-1T-W-6, T-W-4, T-W-2, T-W-3, T-W-5, T-W-1M-2, M-1S-1, S-2

E_1A_D9/9_K01
E_1A_K06C-2, C-1T-W-6, T-W-4, T-W-2, T-W-3, T-W-5, T-W-1M-2, M-1S-1, S-2

E_1A_D9/9_W01
Student posiada wiedzę związaną z podstawami handlu zagranicznego.
2,0Student opanował poniżej 60% wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień handlu zagranicznego.
3,0Student opanował od 60 do % wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień handlu zagranicznego.
3,5Student opanował od 70 do 79% wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień handlu zagranicznego.
4,0Student opanował od 80 do 89% wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień handlu zagranicznego.
4,5Student opanował od 90 do 95% wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień handlu zagranicznego.
5,0Student opanował od 96 do 100% wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień handlu zagranicznego.

E_1A_D9/9_U01
Student umie scharakteryzować podstawowe zasady i reguły handlu zagranicznego.
3,0Student opanował od 60 do 69% wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień handlu zagranicznego.
3,5Student opanował od 70 do 79% wiedzy z zakresu podstawowychh zagadnień handlu zagranicznego.
4,0Student opanował od 80 do 89% wiedzy z zakresu podstawowychh zagadnień handlu zagranicznego.
5,0Student opanował od 96 do 100% wiedzy z zakresupodstawowych zagadnień handlu zagranicznego.

E_1A_D9/9_K01

1. J. Rymarczyk, Handel zagraniczny Organizacja i Technika, PWE, Warszawa, 2017
  2. Białecki K. P., Operacje handlu zagranicznego, PWE, Warszawa, 2008

1. Agnieszka Kłysik-Uryszek, Anetta Kuna-Marszałek, Justyna Wieloch, Badanie rynków zagranicznych w procesie internacjonalizacji przedsiębiorstw, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódz, 2011, ebook
  2. Beata Glinkowska, Internacjonalizacja przedsiębiorstw, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódz, 2016

T-W-1Handel zagraniczny jako podstawowa forma współpracy kraju z zagranicą.2
T-W-2Pojęcie rynku i jego rodzaje.4
T-W-4Ogólna charakterystyka transakcji w handlu zagranicznym.4
T-W-5Charakterystyka obrotów polskiego handlu zagranicznego.4
T-W-6Polityka państwa dotycząca obrotu z zagranicą.4
T-W-7Ogólna koncepcja kontraktu4
T-W-8Nowe formy wymiany miedzynarodowej4

A-W-1uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2Przygotowanie się do zajęć i zaliczenia końcowego23
A-W-3Zaliczenie2
A-W-4Konsultacje5
Zamierzone efekty uczenia sięE_1A_D9/9_W01Student posiada wiedzę związaną z podstawami handlu zagranicznego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówE_1A_W03Ma podstawową wiedzę na temat relacji między strukturami i instytucjami społecznymi w skali krajowej i międzynarodowej
Cel przedmiotuC-2zrozumienie przez studentów podstawowych zasad funkcjonowania handlu zagranicznego
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: bieżąca obserwacja zaangażowania
Zamierzone efekty uczenia sięE_1A_D9/9_U01Student umie scharakteryzować podstawowe zasady i reguły handlu zagranicznego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówE_1A_U05Prawidłowo posługuje się normami oraz regułami prawno-organizacyjnymi w celu rozwiązywania konkretnego zadania z zakresu ekonomii
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: bieżąca obserwacja zaangażowania
Zamierzone efekty uczenia sięE_1A_D9/9_K01Student posiada kompetencje do objaśniania zagadnień związanych z handlem zagranicznym.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówE_1A_K06Uwzględniania aspektów rozwoju zrównoważonego w podejmowanych działaniach