Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Rehabilitacja zwierząt

Sylabus przedmiotu Zoofizjoterapia w sporcie:

Kierunek studiów Rehabilitacja zwierząt
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Zoofizjoterapia w sporcie
Jednostka prowadząca Akademia Rehabilitacji i Diagnostyki Zwierząt
Nauczyciel odpowiedzialny Katarzyna Pęzińska-Kijak <katarzyna.pezinska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Ewelina Żyźniewska-Banaszak <wbihz@zut.edu.pl>

W-1Podstawowa wiedza w zakresie anatomii, fizjologii.

T-W-1Traumatologia sportowa. Urazy układy kostnego, tkanki mięsniowej i in.2
T-W-2Metody postepowania terapeutycznego.2

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.4
A-W-2Studiowanie literatury we własnym zakresie.27

M-1wykład multimedialny

S-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne

RZ_10-_PD-RZ-C10_W01
Zna metody oceny i kwalifikacji do wybranych metod terapeutycznych.
RZ_10-_W08, RZ_10-_W19, RZ_10-_W09, RZ_10-_W05C-1, C-2, C-3T-W-1, T-W-2M-1, M-2S-1

RZ_10-_PD-RZ-C10_U01
RZ_10-_U01, RZ_10-_U02, RZ_10-_U06, RZ_10-_U11C-1, C-2, C-3T-W-1, T-W-2M-1, M-2S-1

RZ_10-_PD-RZ-C10_K01
Potrafi ocenić rodzaj urazu i zalecić postępowanie terapeutyczny.
RZ_10-_K01, RZ_10-_K02, RZ_10-_K05, RZ_10-_K06C-1, C-2, C-3T-W-1, T-W-2M-1, M-2S-1

RZ_10-_PD-RZ-C10_W01
Zna metody oceny i kwalifikacji do wybranych metod terapeutycznych.
3,0Zna metody oceny i kwalifikacji do wybranych metod terapeutycznych.

RZ_10-_PD-RZ-C10_U01
3,0Posiada umiejętności planowania rehabilitacji pacjenta sportowego. Potrafi wykonywać zabiegi z zakresu fizjoterapii zwierząt.

RZ_10-_PD-RZ-C10_K01
Potrafi ocenić rodzaj urazu i zalecić postępowanie terapeutyczny.
3,0Potrafi ocenić rodzaj urazu i zalecić postępowanie terapeutyczny.

1. Eick Hester M., Fitness z psem program ćwiczeń na codzienny spacer, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2016

T-W-1Traumatologia sportowa. Urazy układy kostnego, tkanki mięsniowej i in.2
T-W-2Metody postepowania terapeutycznego.2

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.4
A-W-2Studiowanie literatury we własnym zakresie.27
Zamierzone efekty uczenia sięRZ_10-_PD-RZ-C10_W01Zna metody oceny i kwalifikacji do wybranych metod terapeutycznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRZ_10-_W08Posiada kompleksową wiedzę na temat możliwości wykorzystania fizjoterapii u zwierząt
RZ_10-_W19Zna i rozumie poszerzony zbiór podstawowych faktów,umiarkowanie złożonych pojęć i teorii oraz zależności związanych z wykonywaniem zabiegów fizjoterapeutycznych u pacjenta weterynaryjnego.
RZ_10-_W09Zna metody oceny stanu funkcjonalnego pacjenta oraz wskazania i przeciwskazania do stosowania zabiegów fizjoterapeutycznych
RZ_10-_W05Ma ogólną wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania organizmów żywych na poziomie komórki,tkanki, pojedynczego organizmu oraz populacji z uwzględnieniem różnych poziomów organizacji biosfery.
Cel przedmiotuC-1Przygotowanie do samodzielnego wykonywania zabiegów zgodnie z obowiązującą metodyką.
C-3Kwalifikacja do wybranych metod terapeutycznych.
Treści programoweT-W-1Traumatologia sportowa. Urazy układy kostnego, tkanki mięsniowej i in.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne
3,0Zna metody oceny i kwalifikacji do wybranych metod terapeutycznych.
Zamierzone efekty uczenia sięRZ_10-_PD-RZ-C10_U01Posiada umiejętności planowania rehabilitacji pacjenta sportowego. Potrafi wykonywać zabiegi z zakresu fizjoterapii zwierząt.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRZ_10-_U01Potrafi zaplanować proces rehabilitacji zwierząt,a także dobrać odpowiednie instrumenty terapii w zależności od stanu pacjenta.
RZ_10-_U02Potrafi przystosować środowisko bytowania zwierząt z uwzględnieniem przepisów prawa oraz dobrostanu zwierząt
RZ_10-_U06Wykonuje podstawowe zabiegi zoofizjoterapeutyczne, potrafi dostosować je do potrzeb terapii.
RZ_10-_U11Przygotowuje i przeprowadza zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej i profilaktyki aparatu ruchu u zwierząt w zależności od stanu fizjologicznegom wieku oraz aktywności fizycznej.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięRZ_10-_PD-RZ-C10_K01Potrafi ocenić rodzaj urazu i zalecić postępowanie terapeutyczny.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRZ_10-_K01Potrafi dokonać oceny poziomu swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Zdaje sobie sprawę z uzupełniania ich przez całe życie.
RZ_10-_K02Podejmuje działania nie przekraczające jego kompetencji.
RZ_10-_K05Postępuje zgodnie z podstawowymi zasadami etyki zawodowej.
RZ_10-_K06Wykazuje zdolnośc do pracy w grupie jak i samodzielnej oraz do kierowania zespołami ludzkimi w zakresie wyznaczania i kontoli zadań realizowanych w ramach zaplanowanych działań.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne
3,0Potrafi ocenić rodzaj urazu i zalecić postępowanie terapeutyczny.