Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Rehabilitacja zwierząt

Sylabus przedmiotu Kliniczne podstawy zoofizjoterapii: ortopedia i neurologia:

Kierunek studiów Rehabilitacja zwierząt
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Kliniczne podstawy zoofizjoterapii: ortopedia i neurologia
Jednostka prowadząca Przychodnia Rehabilitacji Weterynaryjnej VETICO
Nauczyciel odpowiedzialny Katarzyna Pęzińska-Kijak <katarzyna.pezinska@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 10 1,01,00zaliczenie

W-1Znajomość zagadnień z zakresu budowy i funkcjonowania układu ruchu zwierząt.

C-2Przedstawienie patogenezy chorób ortopedycznych i neurologicznych u zwierząt.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Kliniczne podstawy fizjoterapii z zakresu chorób ortopedycznych i neurologicznych.3
T-A-2Patogeneza chorób ortopedycznych i neurologicznych.4
T-A-3Specyfika problemów rehabilitacyjnych pacjentów z urazami ortopedycznymi i neurologicznymi.3

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Samodzielne studiowanie tematyki wykladów6
A-A-2Uczestnictow w zajęciach10
A-A-3Przygotowanie do zajęć15

M-1Wykład informacyjny

S-1Ocena formująca: Obecność na zajęciach

RZ_10-_PD-RZ-C01_W01
RZ_10-_W08, RZ_10-_W20, RZ_10-_W09, RZ_10-_W13, RZ_10-_W03C-1, C-2T-A-1, T-A-3, T-A-2M-1S-1, S-2

RZ_10-_PD-RZ-C01_U01
Potrafi dobrać metody diagnostyczne i terapeutyczne.
RZ_10-_U17, RZ_10-_U01C-1, C-2T-A-1, T-A-3, T-A-2M-1S-1, S-2

RZ_10-_PD-RZ-C01_K01
RZ_10-_K10, RZ_10-_K05C-1, C-2T-A-1, T-A-3, T-A-2M-1S-1, S-2

RZ_10-_PD-RZ-C01_W01
3,0Posiada wiedze funkcjonowania w zdrowie i chorobie. Zna przyczyny i objawy schorzeń.

RZ_10-_PD-RZ-C01_U01
Potrafi dobrać metody diagnostyczne i terapeutyczne.
3,0Potrafi dobrać metody diagnostyczne i terapeutyczne.

RZ_10-_PD-RZ-C01_K01
3,0Posiada zdolność pracy zespołowej. Współpracuje z innymi podmiotami leczniczymi.

1. Autor: Rodríguez J., ATLAS PROCEDUR CHIRURGICZNYCH KROK PO KROKU. CHIRURGIA MAŁYCH ZWIERZĄT, EDRA URBAN & PARTNER, Wrocław, 2018, 1

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-A-2Patogeneza chorób ortopedycznych i neurologicznych.4

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Samodzielne studiowanie tematyki wykladów6
A-A-2Uczestnictow w zajęciach10
A-A-3Przygotowanie do zajęć15
Zamierzone efekty uczenia sięRZ_10-_PD-RZ-C01_W01Posiada wiedze funkcjonowania w zdrowie i chorobie. Zna przyczyny i objawy schorzeń.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRZ_10-_W08Posiada kompleksową wiedzę na temat możliwości wykorzystania fizjoterapii u zwierząt
RZ_10-_W20Posiada wiedzę o podstawowych metodach diagnostyki obrazowej oraz zna zasady techniczne ich wykonywania.
RZ_10-_W09Zna metody oceny stanu funkcjonalnego pacjenta oraz wskazania i przeciwskazania do stosowania zabiegów fizjoterapeutycznych
RZ_10-_W13Posiada wiadomości z zakresu żywienia zwierząt i normowania pasz z uwględnieniem problemu zdrowotnego, wieku,stanu fizjologicznego oraz aktywności fizycznej, a także orientuje się w podstawowej problematyce z zakresu żywienia.
RZ_10-_W03Posiada wiedzę o budowie anatomicznej i topografii poszczególnych narządów i układów, a także ich strukturze i podstawowych funkcjach.
Cel przedmiotuC-1Przygotowanie do prowadzenia fizjoterapii u pacjenta ze zchorzeniami układu ruchu i nerwowego.
Treści programoweT-A-1Kliniczne podstawy fizjoterapii z zakresu chorób ortopedycznych i neurologicznych.
S-2Ocena formująca: Aktywność podczas zajęć
Zamierzone efekty uczenia sięRZ_10-_PD-RZ-C01_U01Potrafi dobrać metody diagnostyczne i terapeutyczne.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRZ_10-_U17Potrafi poprawnie analizować badania diagnostyczne na potrzeby zoofizjoterapii.
RZ_10-_U01Potrafi zaplanować proces rehabilitacji zwierząt,a także dobrać odpowiednie instrumenty terapii w zależności od stanu pacjenta.
S-2Ocena formująca: Aktywność podczas zajęć
3,0Potrafi dobrać metody diagnostyczne i terapeutyczne.
Zamierzone efekty uczenia sięRZ_10-_PD-RZ-C01_K01Posiada zdolność pracy zespołowej. Współpracuje z innymi podmiotami leczniczymi.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRZ_10-_K10Potrafi współpracować w lecznicach i klinikach weterynaryjnych w zakresie badań diagnostycznych.
RZ_10-_K05Postępuje zgodnie z podstawowymi zasadami etyki zawodowej.