Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Biotechnologia (N2)

Sylabus przedmiotu Selekcja zwierząt wspomagana markerami, a jakość pozyskiwanych produktów:

Kierunek studiów Biotechnologia
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Selekcja zwierząt wspomagana markerami, a jakość pozyskiwanych produktów
Specjalność Bioinżynieria produkcji żywności
Jednostka prowadząca Katedra Nauk o Zwierzętach Przeżuwających
Nauczyciel odpowiedzialny Iwona Szatkowska <Iwona.Szatkowska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Andrzej Dybus <Andrzej.Dybus@zut.edu.pl>, Magdalena Jędrzejczak-Silicka <mjedrzejczak@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA1 7 1,00,41zaliczenie

W-1Wiedza z zakresu genetyki oraz metod inżynierii genetycznej zwierząt.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Identyfikacja markerów molekularnych związanych z jakością i składem mleka.2
T-A-2Identyfikacja markerów molekularnych związanych z miogenezą.2
T-A-3Identyfikacja markerów molekularnych związanych z adipogenezą.2
T-A-4Identyfikacja markerów związanych z przemianami glikolityczno - energetycznymi.1
T-W-1Selekcja wspomagana markerami molekularnymi - główne cele w doskonaleniu jakości produktów zwierzęcych.1
T-W-2Mleko - moźliwości doskonalenia jakości i składu w oparciu o markery molekularne.2
T-W-3Molekularny mechanizm przemian glikolityczno - energetycznych w procesie konwersji mięśni w mięso.2
T-W-4Molekularne i komórkowe mechanizmy miogenezy we wspomaganym markerami doskonalenu jakości mięśni/mięsa.2
T-W-5Molekularne i komórkowe mechanizmy adipogenezy i jej związek z otłuszczeniem mięśni/mięsa.1

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach audytoryjnych.7
A-A-2Czytanie wskazanej literatury.5
A-A-3Przygotowanie projektu.8
A-A-4Zaliczenie materiału.10
A-W-1Uczestnictwo w wykładach.8
A-W-2Czytanie wskazanej literatury.8
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia treści wykładów.14

M-3Wykład konwersatoryjny.

S-1Ocena podsumowująca: Pisemne zaliczenie treści programowych - test.

BT_2A_BPŻ-S-O2.3_W01
BT_2A_W14C-1T-W-1, T-A-3, T-A-2, T-A-1, T-A-4M-1, M-2, M-3S-1

BT_2A_BPŻ-S-O2.3_U01
BT_2A_U04, BT_2A_U06C-1T-A-3, T-A-2, T-A-1, T-A-4M-3, M-1, M-2S-1

BT_2A_BPŻ-S-O2.3_K01
BT_2A_K02C-1T-W-4, T-W-3, T-W-2, T-W-5, T-W-1, T-A-3, T-A-2, T-A-1, T-A-4M-3, M-2, M-1S-1

BT_2A_BPŻ-S-O2.3_W01
3,0Student definiuje wpływ zmienności genetycznej na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego.

BT_2A_BPŻ-S-O2.3_U01
3,0Student potrafi zaprojektować test molekularny do analizy zmienności w regionach genomu odpowiadających za kształtowanie jakości żywności pochodzenia zwierzęcego.

BT_2A_BPŻ-S-O2.3_K01
3,0student nie unika podejmowania działań, wykazuje postawę neutralną wobec poleceń prowadzącego.

1. L. Zwierzchowski, M. Świtoński, Genomika bydła i świni., Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, Poznań, 2009

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-A-2Identyfikacja markerów molekularnych związanych z miogenezą.2
T-A-3Identyfikacja markerów molekularnych związanych z adipogenezą.2

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Uczestnictwo w zajęciach audytoryjnych.7
A-A-2Czytanie wskazanej literatury.5
A-A-3Przygotowanie projektu.8
A-A-4Zaliczenie materiału.10

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.8
A-W-2Czytanie wskazanej literatury.8
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia treści wykładów.14
Zamierzone efekty uczenia sięBT_2A_BPŻ-S-O2.3_W01Student potrafi objaśniać wpływ zmienności (mutacji) w genomach zwierząt gospodarskich na jakość pozyskiwanych produktów.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBT_2A_W14ma wzbogaconą wiedzę na temat modyfikacji genetycznych oraz ich znaczenia dla człowieka i środowiska przyrodniczego
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z praktycznymi możliwościami wykorzystania wiedzy o markerach genetycznych zwierząt w celu wpływania na jakość pozyskiwanych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Treści programoweT-W-1Selekcja wspomagana markerami molekularnymi - główne cele w doskonaleniu jakości produktów zwierzęcych.
T-A-3Identyfikacja markerów molekularnych związanych z adipogenezą.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny.
M-3Wykład konwersatoryjny.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Pisemne zaliczenie treści programowych - test.
Zamierzone efekty uczenia sięBT_2A_BPŻ-S-O2.3_U01Potrafi opracować testy genetyczne in silico do molekularnej analizy wybranych zmian (mutacji) w genomach zwierząt gospodarskich, wpływających na jakość żywności pochodzenia zwierzęcego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBT_2A_U04analizuje czynniki wpływające na produkcję, jakość i bezpieczeństwo żywności; analizuje czynniki wpływające na środowisko przyrodnicze; szacuje skutki tworzenia, stosowania i uwalniania GMO do środowiska; określa wpływ i znaczenie biotechnologii w ochronie środowiska naturalnego i bioróżnorodności
BT_2A_U06dokonuje wszechstronnej analizy molekularnych podstaw ewolucji, a także czynników oddziałujących na funkcjonowanie genomu oraz transkryptomu; analizuje czynniki wpływające na zmienność organizmu
Treści programoweT-A-3Identyfikacja markerów molekularnych związanych z adipogenezą.
Metody nauczaniaM-3Wykład konwersatoryjny.
M-2Wykład problemowy.
Zamierzone efekty uczenia sięBT_2A_BPŻ-S-O2.3_K01Jest kompetentny do wyrażania opinii na temat możliwości wykorzystania markerów genetycznych w selekcji zwierząt gospodarskich (MAS) w celu wpływania na jakość pozyskiwanej żywności.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBT_2A_K02wykazuje zrozumienie procesów biotechnologicznych wykorzystywanych w różnych obszarach działalności człowieka; interpretuje i opisuje te procesy wykorzystując podejście naukowe
Treści programoweT-W-4Molekularne i komórkowe mechanizmy miogenezy we wspomaganym markerami doskonalenu jakości mięśni/mięsa.
T-A-3Identyfikacja markerów molekularnych związanych z adipogenezą.
Metody nauczaniaM-3Wykład konwersatoryjny.