Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S1)

Sylabus przedmiotu Rozprzestrzenianie zanieczyszczeń:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Rozprzestrzenianie zanieczyszczeń
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Chemicznej Organicznej
Nauczyciel odpowiedzialny Magdalena Urbala <Magdalena.Urbala@zut.edu.pl>

W-1Wiedza podstawowa z zakresu chemii nieorganicznej, organicznej, analitycznej i fizycznej.

T-W-1Źródła zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Charakterystyka emisji ze źródeł niezorganizowamnych i zorganizowanych. Akty prawne3
T-W-2Pierwotne i wtórne zanieczyszczenia powietrza i ich rozprzestrznienie się, wybrane metody obliczeń emisji zanieczyszczeń w powietrzu4
T-W-3Emisje zanieczyszczeń w instalacjach przemysłowych i zakładach wytwórczych w wybranych gałęziach przemysłu, transportu i komunikacji.8

A-W-1Uczestnictwo w wykładach15
A-W-2Konsultacje z prowadzącym przedmiot3
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia10
A-W-4Zaliczenie2

M-1Wykład o charakterze informacyjnym połączony z prezentacją multimedialną.
M-2Dyskusja dydaktyczna związana z wykładem.

S-1Ocena formująca: 1. Zaliczenie pisemne po zakończeniu cyklu wykładu.

TCH_1A_O07a_W01
TCH_1A_W13C-1T-W-1, T-W-3, T-W-2M-1, M-2S-1

TCH_1A_O07a_U01
TCH_1A_U14, TCH_1A_U22C-1T-W-1, T-W-3, T-W-2M-1, M-2S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

TCH_1A_O07a_K01
TCH_1A_K03C-1T-W-1, T-W-3, T-W-2M-1, M-2S-1

TCH_1A_O07a_W01
3,0Posiada podstawową wiedzę na temat problemów ochrony środowiska związanych emisją zanieczyszczeń atmosfery, wód i gleby, metod obliczeń emisji, podstawowych aktów prawnymi regulującymi emisje zanieczyszczeń, a także powstawania emisji zanieczyszczeń z wybranych gałęzi przemysłu, transportu i komunikacji i sposobów jej zapobiegania.

TCH_1A_O07a_U01
3,0Student w stopniu podstawowym posiada umiejętności zastosowania wiedzy i rozwiązywania podstawowych problemów związanych z powstawaniem emisji pierwotnych w produkcji wybranych produktów przemysłowych, rozróżnianiem zanieczyszczenia pierwotne od wtórnych, zaproponowaniem sposobów ich ograniczania, posługiwania się podstawowymi aktami prawnymi regulującymi wielkość emisji zanieczyszczeń.

TCH_1A_O07a_K01
3,0Student w stopniu podstawowym nabył kompetencje niezbędne do oceny zagrożeń środowiskowych w działalności gospodarczej człowieka oraz świadomość ważności pozatechnicznych aspektów działalności inżynierskiej i odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

1. Lewandowski G., Wróblewska A., Milchert E., Zagospodarowanie odpadów komunalnych i przemysłowych, Uczelniane Politechniki Szczecińskiej, Szczecin, 2006, pierwsze
  2. Migaszewski Z.M., Gałuszka A., Podstawy geochemii środowiska, WNT, Warszawa, 2007, pierwsze

1. Praca zbiorowa, Chemia środowiska, ćwiczenia i seminaria, cz.1, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 1999, pierwsze
  2. Praca zbiorowa, Chemia środowiska, ćwiczenia i seminaria, cz.2, Uniwersytetu Jagillońskiego, cz.2, Kraków, 1999, Kraków

A-W-1Uczestnictwo w wykładach15
A-W-2Konsultacje z prowadzącym przedmiot3
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia10
A-W-4Zaliczenie2
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O07a_W01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien znać podstawowe akty prawne dotyczące ochrony środowiska oraz emisji wybranych zanieczyszczeń, powinien potrafić zdefiniować zanieczyszczenia pierwotne i wtórne w atmosferze, wodzie i glebie powinien wyjaśnić powstawanie emisji pierwotnych w produkcji wybranych produktów przemysłowych, znać metody rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń komunikacyjnych i wywołanych emisjami gazów spalinowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_W13ma wiedzę o trendach rozwojowych przemysłu chemicznego
Cel przedmiotuC-11. Zapoznanie studentów z problemami ochrony środowiska, a głównie z tematyką źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń atmosfery, wód i gleby, metodami obliczeń emisji, podstawowymi aktami prawnymi regulującymi emisje zanieczyszczeń, a także powstawaniem emisji zanieczyszczeń z wybranych gałęzi przemysłu, transportu i komunikacji i sposobami jej zapobiegania.
Treści programoweT-W-1Źródła zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Charakterystyka emisji ze źródeł niezorganizowamnych i zorganizowanych. Akty prawne
Metody nauczaniaM-1Wykład o charakterze informacyjnym połączony z prezentacją multimedialną.
M-2Dyskusja dydaktyczna związana z wykładem.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: 1. Zaliczenie pisemne po zakończeniu cyklu wykładu.
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O07a_U01Student posiada umiejętności zastosowania wiedzy i rozwiązywania podstawowych problemów związanych z powstawaniem emisji pierwotnych w produkcji wybranych produktów przemysłowych, rozróżnianiem zanieczyszczenia pierwotne od wtórnych, zaproponowaniem sposobów ich ograniczania, posługiwania się podstawowymi aktami prawnymi regulującymi wielkość emisji zanieczyszczeń.
TCH_1A_U22w oparciu o analizę istniejącego procesu potrafi zaproponować zmiany i modernizacje poprawiające wskaźniki ekonomiczne oraz oddziaływanie na środowisko
M-2Dyskusja dydaktyczna związana z wykładem.
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O07a_K01Student powinien umieć myśleć i działać w sposób kreatywny i przedsiębiorczy, mieć świadomość ważności pozatechnicznych aspektów działalności inżynierskiej i odpowiedzialności za podejmowane decyzje, mieć postawę dbałości o środowisko naturalne i świadomość zagrożeń środowiskowych w działalności gospodarczej człowieka.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_1A_K03ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko