Wydział Informatyki - Programowanie z elementami systemów wbudowanych

Sylabus przedmiotu Komunikacja międzyprocesowa i międzywątkowa:

Kierunek studiów Programowanie z elementami systemów wbudowanych
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Komunikacja międzyprocesowa i międzywątkowa
Jednostka prowadząca Katedra Architektury Komputerów i Telekomunikacji
Nauczyciel odpowiedzialny Radosław Maciaszczyk <Radoslaw.Maciaszczyk@zut.edu.pl>

laboratoriaL1 8 1,40,60zaliczenie

W-1Słuchacz zna zasady programowania w C/C++
W-2Słuchacz zna podstawy systemów operacyjnych (wątki, procesy) oraz podstawy obsługi systemu Linux.

laboratoria
T-L-1Zapoznanie ze środowiskiem, uruchamianie i analiza gotowych prostych programów.2
T-L-2Zapoznanie z tworzeniem wątków i procesów.2
T-L-3Zapoznanie z wybranymi metodami komunikacji: - pamięć współdzielona (ang. Shared memory) - kolejki (ang. queues) - potoki (ang. pipes)2
T-L-4Zapoznanie z mechanizmami komunikacji w bibliotece standardowej C++ oraz Boost::IPC.2
T-W-1Wstęp do komunikacji międzyprocesowej, tworzenie wątków i procesów.1
T-W-2Podstawowe problemy w komunikacji międzyprocesowej: zakleszczenia, zagłodzenie wątków.1
T-W-3Mechanizmy komunikacji międzyprocesowej i synchronizacji: - mutexy - semafory - zmienne warunkowe - kolejki - potoki - pamięć współdzielona1
T-W-4Wprowadzenie do mechanizmów komunikacji w bibliotece standardowej C++ oraz Boost::IPC.1

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach8
A-L-2Przygotowanie do zajęć12
A-L-3Samodzielne rozwiązywania zadań i problemów postawionych na laboratoriach.20
A-L-4Konsultacje2
A-W-1Udział w wykładach4
A-W-2Samodzielnie studiowanie zaleconej literatury i analiza materiału z wykładów14

M-1Wykład problemowy
M-2Wykład informacyjny

S-1Ocena podsumowująca: Obserwacja aktywności na zajęciach laboratoryjnych
S-2Ocena podsumowująca: Ocena kompletności rozwiązań problemów postawionych na zajęciach laboratoryjnych

PESW_10-_05_W01
PESW_10-_W05C-1T-L-2, T-L-1, T-L-3, T-L-4, T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1, M-2, M-3, M-4, M-5S-1, S-2, S-3

PESW_10-_05_U01
Umie zaimplementować komunikację miedzy procesami i wątkami w systemie Linux.
PESW_10-_U05C-1T-L-3, T-L-4, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-2, M-3, M-4, M-5S-1, S-2, S-3

PESW_10-_05_W01
3,0Zna metody tworzenia wątków w systemie Linux.
4,0Zna metody tworzenia procesów i wątków i komunikacji w systemie Linux.
5,0Rozumie różnicę pomiędzy wątkami i procesami w systemie Linux oraz potrafi dobrać optymalne rozwiązanie do postawionego problemu. Zna metody komunikacji dostępne w bibliotece standardowej oraz Boost::IPC.

PESW_10-_05_U01
Umie zaimplementować komunikację miedzy procesami i wątkami w systemie Linux.
3,0Potrafi zaimplementować przynajmniej w jeden sposób komunikację pomiędzy wątkami i procesami w systemie Linux.
4,0Potrafi zaimplementować wszystkie omawiane metody komunikacji pomiędzy wątkami i procesami w systemie Linux.
5,0Potrafi zaimplementować komunikację pomiędzy procesami przy użyciu biblioteki standardowej i Boost::IPC.

1. Anthony Williams, Język C++ i przetwarzanie współbieżne w akcji, Helion, 2013

Treści programowe - laboratoria

T-L-2Zapoznanie z tworzeniem wątków i procesów.2

T-W-1Wstęp do komunikacji międzyprocesowej, tworzenie wątków i procesów.1

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach8
A-L-2Przygotowanie do zajęć12
A-L-4Konsultacje2

A-W-1Udział w wykładach4
Zamierzone efekty uczenia sięPESW_10-_05_W01Zna metody tworzenia procesów i wątków lub sposoby komunikacji pomiędzy nimi w systemie Linux.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPESW_10-_W05Słuchacz zna mechanizmy dynamicznego zarządzania pamięcią.
Cel przedmiotuC-1Słuchacz zna metody komunikacji między wątkami i procesami w systemie Linux, rozumie różnice między nimi oraz jest w stanie dobrać odpowiednią metodę do zadanego problemu.
Treści programoweT-L-2Zapoznanie z tworzeniem wątków i procesów.
T-W-1Wstęp do komunikacji międzyprocesowej, tworzenie wątków i procesów.
Metody nauczaniaM-1Wykład problemowy
M-2Wykład informacyjny
M-5Nauka i ćwiczenia własne
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Obserwacja aktywności na zajęciach laboratoryjnych
S-3Ocena formująca: Test zaliczeniowy
3,0Zna metody tworzenia wątków w systemie Linux.
4,0Zna metody tworzenia procesów i wątków i komunikacji w systemie Linux.
Zamierzone efekty uczenia sięPESW_10-_05_U01Umie zaimplementować komunikację miedzy procesami i wątkami w systemie Linux.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPESW_10-_U05Słuchacz umie zaimplementować komunikację miedzy procesami i wątkami w systemie Linux.
Treści programoweT-L-3Zapoznanie z wybranymi metodami komunikacji: - pamięć współdzielona (ang. Shared memory) - kolejki (ang. queues) - potoki (ang. pipes)
Metody nauczaniaM-2Wykład informacyjny