Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa - Technologia żywności i żywienie człowieka (S1)

Sylabus przedmiotu Człowiek w procesie pracy:

Kierunek studiów Technologia żywności i żywienie człowieka
Przedmiot Człowiek w procesie pracy
Jednostka prowadząca Katedra Towaroznawstwa, Oceny Jakości, Inżynierii Procesowej i Żywienia Człowieka
Nauczyciel odpowiedzialny Przemysław Czerniejewski <Przemyslaw.Czerniejewski@zut.edu.pl>

W-1Ogólne wiadomości z fizjologii człowieka, biologii, ergonomii

T-W-1Zmęczenie, lokalizacja oraz przyczyny, objawy i rodzaje zmęczenia. Wypoczynek (czynny i bierny) i sposoby jego aktywacji. Klasyfikacja wysiłków fizycznych. Procesy energetyczne i zmiany fizjologiczne podczas wysiłków fizycznych. Reakcje na wysiłek fizyczny osób w różnym wieku. Skutki bezczynności ruchowej. Przystosowanie ustroju do zmieniających się warunków środowiska. Wydolność fizyczna, czynniki determinujące. Wydolność aerobowa, czynniki determinujące, metody oceny. Wydolność anaerobowa, czynniki determinujące, metody oceny. Czynność mechanizmów termoregulacyjnych w spoczynku i podczas pracy w różnych warunkach fizycznych otoczenia.2
T-W-2Czynniki szkodliwe i niebezpieczne wpływające na człowieka na stanowisku pracy. Podział czynników. Środki ochrony. Badania i pomiary czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Wartości dopuszczalne NDS/NDN.4
T-W-3Ergonomia w procesie pracy. Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna. Sfery oddziaływania ergonomii. Interdyscyplinarny charakter ergonomii. Wybrane czynniki ergonomiczne w kształtowaniu środowiska pracy. Badania ergonomiczne.4

A-W-1uczestnictwo w wykładach10
A-W-2przygotowanie przez studentów referatów wraz z prezentacją z wybranych zagadnień dotyczących fizjologii pracy5
A-W-3uczestnictwo w konsultacjach2
A-W-4przygotowanie do zaliczenia przedmiotu8
A-W-5studiowanie literatury przedmiotu5

M-1wykład, prezentacja mutimedialna, foliogramy, filmy DVD.

S-1Ocena formująca: sprawdzian

TZZ_1A_A7_W01
TZZ_1A_W13C-1T-W-1M-1S-1

TZZ_1A_A7_K01
TZZ_1A_K01C-1T-W-1M-1S-1

TZZ_1A_A7_W01
3,0Student: - w zakresie dostatecznym opanował podstawowy materiał programowy, - w zakresie opanowania wiedzy przyswoił zasadnicze tresci programowe poprawna odpowiedz na 5 pytań, w zakresie podstawowym zaliczone kolokwia cząstkowe,

TZZ_1A_A7_K01
3,0Jest gotowy w dostatecznym stopniu do zastosowania zdobytej wiedzy w rozwiazywaniu problemów poznawczych i praktycznych.

1. Missiuro, Włodzimierz, Zarys fizjologii pracy, 2011
  2. Jaskólski, Artur (red.), Podstawy fizjologii wysiłku fizycznego z zarysem fizjologii człowieka., Wyd. AWF we Wrocławiu, Wrocław, 2002
  3. Górski, Jan, Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego, 2019

1. Applied ergonomics, Elsevier
  2. Zastosowania Ergonomii, Centrum zastosowań ergonomii, Zielona Góra

A-W-1uczestnictwo w wykładach10
A-W-3uczestnictwo w konsultacjach2
A-W-4przygotowanie do zaliczenia przedmiotu8
A-W-5studiowanie literatury przedmiotu5
Zamierzone efekty uczenia sięTZZ_1A_A7_W01Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu budowę, czynności i funkcjonowanie poszczególnych układów fizjologicznych organizmu człowieka podczas wysiłku fizycznego i w różnych warunkach środowiskowych oraz w warunkach bezczynności ruchowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTZZ_1A_W13Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu budowę i funkcjonowanie organizmu ludzkiego, rolę i metabolizm pobieranych składników odżywczych, oraz uwarunkowania zachowań żywieniowych. Zna w zaawansowanym stopniu suplementy diety i preparaty dietetyczne.
Cel przedmiotuC-1Zrozumienie czynności i funkcjonowania poszczególnych układów fizjologicznych organizmu człowieka podczas wysiłku fizycznego i w różnych warunkach środowiskowych oraz w warunkach bezczynności ruchowej. Poznanie fizjologicznych, ekonomicznych i psychologicznych uwarunkowań związanych z procesem pracy.
Treści programoweT-W-1Zmęczenie, lokalizacja oraz przyczyny, objawy i rodzaje zmęczenia. Wypoczynek (czynny i bierny) i sposoby jego aktywacji. Klasyfikacja wysiłków fizycznych. Procesy energetyczne i zmiany fizjologiczne podczas wysiłków fizycznych. Reakcje na wysiłek fizyczny osób w różnym wieku. Skutki bezczynności ruchowej. Przystosowanie ustroju do zmieniających się warunków środowiska. Wydolność fizyczna, czynniki determinujące. Wydolność aerobowa, czynniki determinujące, metody oceny. Wydolność anaerobowa, czynniki determinujące, metody oceny. Czynność mechanizmów termoregulacyjnych w spoczynku i podczas pracy w różnych warunkach fizycznych otoczenia.
Metody nauczaniaM-1wykład, prezentacja mutimedialna, foliogramy, filmy DVD.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: sprawdzian
Zamierzone efekty uczenia sięTZZ_1A_A7_K01Jest gotów do zastosowania zdobytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTZZ_1A_K01Jest gotów do zastosowania zdobytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych.
Metody nauczaniaM-1wykład, prezentacja mutimedialna, foliogramy, filmy DVD.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: sprawdzian