Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Ogrodnictwo (N1)

Sylabus przedmiotu Rośliny lecznicze w terenach zieleni:

Kierunek studiów Ogrodnictwo
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Rośliny lecznicze w terenach zieleni
Jednostka prowadząca Katedra Ogrodnictwa
Nauczyciel odpowiedzialny Dorota Jadczak <Dorota.Jadczak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Piotr Chełpiński <Piotr.Chelpinski@zut.edu.pl>, Monika Grzeszczuk <Monika.Grzeszczuk@zut.edu.pl>, Grzegorz Mikiciuk <Grzegorz.Mikiciuk@zut.edu.pl>, Ireneusz Ochmian <Ireneusz.Ochmian@zut.edu.pl>, Piotr Salachna <Piotr.Salachna@zut.edu.pl>, Agnieszka Zawadzińska <Agnieszka.Zawadzinska@zut.edu.pl>, Piotr Żurawik <Piotr.Zurawik@zut.edu.pl>

W-1Znajomość biologii roślin, ich wymagań siedliskowych, podstawowych zasad uprawy i rozmnażania roślin ogrodniczych.

C-1Wpojenie nawyku uprawy ziół w terenach zieleni i na własny użytek
C-2Zapoznanie studenta z zasadami budowy ogrodu roślin leczniczych w zależności od ich przeznaczenia i miejsca uprawy.

T-W-1Właściwości lecznicze i przyprawowe gatunków ziół przyprawowych oraz ich miejsce w terenach zieleni.4
T-W-2Zasady tworzenia ogrodu roślin leczniczych: stanowisko w uprawie, wymagania klimatyczne i glebowe, nawożenie, zabiegi pielęgnacyjne.3
T-W-3Pojemnikowa uprawa ziół, dobór gatunków, tworzenie kompozycji ziół herbacianych, leczniczych na różne dolegliwości, zapachowych, kulinarnych.3
T-W-4Zioła w ogrodzie ozdobnym, zioła kosmetyczne.2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2konsultacje10
A-W-3praca własna studenta nad wykonaniem projektu22
A-W-4studiowanie fachowej literatury16

M-2dyskusja dydaktyczna

S-1Ocena podsumowująca: ocena projektu

OG_1A_O03-R_W01
OG_1A_W14, OG_1A_W15, OG_1A_W20C-1, C-2T-W-3, T-W-4, T-W-1, T-W-2M-2, M-3, M-1S-1

OG_1A_O03-R_U01
OG_1A_U03, OG_1A_U05, OG_1A_U08C-1, C-2T-W-3, T-W-4, T-W-1, T-W-2M-2, M-1S-1

OG_1A_O03-R_K01
OG_1A_K02, OG_1A_K01C-1, C-2T-W-3, T-W-4, T-W-1, T-W-2M-2, M-3, M-1S-1

OG_1A_O03-R_W01
3,0Student zna podstawy dotyczące doboru roślin leczniczych do różnych kompozycji w terenach zieleni.

OG_1A_O03-R_U01
3,0Student wykorzystując uzyskane informacje projektuje ogród roślin leczniczych dostosowany do konkretnego terenu zieleni.

OG_1A_O03-R_K01
3,0Student uczestniczy w zajęciach bez przejawów inicjatywyq wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności w zposób zadawalający.

1. Kołodziej B., Uprawa ziół., PWRiL, Warszawa, 2010
  2. Rumińska A., Ożarowski A., Leksykon roślin leczniczych., PWRiL, Warszawa, 1990
  3. Pojemnikowa uprawa ziół., DELTA, Warszawa, 2011

1. Czasopisma: Działkowiec, Hasło Ogrodnicze, 2011

T-W-4Zioła w ogrodzie ozdobnym, zioła kosmetyczne.2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2konsultacje10
A-W-3praca własna studenta nad wykonaniem projektu22
A-W-4studiowanie fachowej literatury16
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_O03-R_W01Student zna zasady doboru roślin leczniczych do różnych terenów zieleni, metody uprawy i pielęgnacji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_W14student posiada szczegółową wiedzę z zakresu technologii produkcji ogrodniczej: sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i leczniczych, szkółkarstwa
OG_1A_W15student posiada wiedzę z zakresu dendrologii i zagospodarowania terenów zieleni niezbędną do ich projektowania i eksploatacji
OG_1A_W20student posiada wiedzę związaną z wyborem i wykorzystaniem roślin w kompozycjach służących do dekoracji wnętrz, tarasów, balkonów i werand
Cel przedmiotuC-1Wpojenie nawyku uprawy ziół w terenach zieleni i na własny użytek
Treści programoweT-W-3Pojemnikowa uprawa ziół, dobór gatunków, tworzenie kompozycji ziół herbacianych, leczniczych na różne dolegliwości, zapachowych, kulinarnych.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena projektu
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_O03-R_U01Student wykonuje projekt ogrodu roślin leczniczych z uwzględnieniem doboru roślin do konkretnego stanowiska, ich wymagań uprawowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOG_1A_U03student ma umiejętność rozpoznawania drzew, krzewów, bylin i roślin zielnych, ich doboru do siedliska, projektowania powierzchni potrzebnej dla siedliska drzew i krzewów, projektowania, zakładania i pielęgnowania ogrodów przydomowych, wykorzystania roślin do dekoracji wnętrz
OG_1A_U05student potrafi ocenić i dobrać stanowisko pod uprawę roślin ogrodniczych dokonując analizy czynników środowiskowych wpływających na rozwój roślin
OG_1A_U08student wykonuje pod kierunkiem opiekuna naukowego proste zadanie badawcze lub projektowe dotyczące szeroko rozumianego ogrodnictwa, prawidłowo interpretuje rezultaty i wyciąga wnioski
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: ocena projektu
Zamierzone efekty uczenia sięOG_1A_O03-R_K01Student wykazuje kreatywnośc i aktywnośc w koncepcji projektu, jest zdolny do pracy w zespole, ma świadomośc dokształcania się i samodoskonalenia w celu osiągnięcia poziomu zawodowego pozwalającego na właściwą komunikacje z klientem.
OG_1A_K01student ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie nowych technologii w ogrodnictwie