Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Gospodarka odpadami

Efekty uczenia się:

KODUmiejętności
GOSP_10-_U02Uczestnik potrafi zdefiniować i wskazać najkorzystniejsze źródła finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach gospodarki odpadami
GOSP_10-_U03Osoba studiująca umie postawić diagnozę stanu istniejącego, planować i monitorować gospodarkę odpadami w systemie lokalnym i w obrębie przedsiębiorstwa na podstawie obowiązującego ustawodawstwa i dokumentów planistycznych. Wskazuje konsekwencje wyrządzenia szkód środowisku naturalnemu, sposoby zapobiegania i naprawy, referuje obowiązki wynikające z odpowiedzialności za spowodowanie szkód w środowisku.
GOSP_10-_U04Uczestnik studiów posługuje się współczesnymi metodami informatycznymi do oceny zagrożeń środowiska oraz efektywności zarządzania w ramach gospodarki odpadami (BDO).
GOSP_10-_U05Słuchacz posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia, analizy i wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z różnych źródeł. Potrafi wykorzystać do formułowania i rozwiązywania zadań specjalistycznych, umiejętność stosowania metod analitycznych, symulacyjnych oraz eksperymentalnych w tym technik komputerowych.
GOSP_10-_U06Słuchacz potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w firmie i go ocenić - zwłaszcza istniejące rozwiązania techniczne, w szczególności urządzenia, obiekty, systemy, procesy, usługi.
GOSP_10-_U07Uczestnik studiów umie posługiwać się Systemem Informacji Geograficznej (GIS) jako podstawowym narzędziem do tworzenia baz danych o środowisku. Potrafi wykorzystać to narzędzie w planowaniu lokalizacji inwestycji mogących generować zagrożenia i konflikty społeczne np. spalarnie odpadów, kompostownie, składowiska odpadów, oczyszczalnie ścieków.
GOSP_10-_U08Absolwent umie rozróżnić nowoczesne, niskoemisyjne technologie generujące powstawanie odpadów od przestarzałych, niedostosowanych do wymogów prawnych. Absolwent jest w stanie wskazać zyski ekonomiczne i społeczne wynikające z prowadzenia działalności związanej z recyklingiem, odzyskiem odpadów.