Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Proekologiczne źródła energii

Efekty kształcenia:

KODWiedza
PZE_10-_W01Ma wiedzę obejmującą znaczenie energii dla społeczeństwa, aktualne źródła energii i ich udziały na świecie i w Polsce, źródła i formy zjawisk wykorzystywanych w proekologicznych źródłach energii, udział poszczególnych form PZE na świecie i w Polsce, społeczne znaczenie energetyki rozproszonej, przewidywane trendy w polityce energetycznej, dodatkowe możliwości pozyskiwania energii (np. ogniwa wodorowe, paliwa trzeciej generacji.
PZE_10-_W02Ma podstawową wiedzę w zakresie prawa, obejmującą zasadnicze elementy z dyrektyw i przepisów unijnych, krajowych aktów prawnych związanych z odnawialnymi źródłami energii i istotnych dla sektora energetycznego oraz dotyczącą możliwości pozyskiwania funduszy na cele związane z proekologicznymi źródłami energii;
PZE_10-_W03Ma podstawową wiedzę dotyczącą produkcji roślinnej w zakresie wytwarzania biomasy wykorzystywanej w odnawialnych źródłach energii, obejmującą charakterystykę roślin uprawianych na cele energetyczne.
PZE_10-_W04Ma wiedzę z zakresu grafiki inżynierskiej, obejmującą zasadnicze sposoby odwzorowania obiektów i ich wymiarowanie oraz metody komputerowego zapisu konstrukcji.
PZE_10-_W05Ma wiedzę w zakresie zastosowania abiotycznych źródeł energii odnawialnej, obejmującą wykorzystanie energii słonecznej, wodnej, wiatrowej i geotermalnej.
PZE_10-_W06Ma podstawową wiedzę w zakresie mikrobiologii, przydatną do zrozumienia i analizy procesów zachodzących przy pozyskiwaniu energii z surowców pochodzenia roślinnego.
PZE_10-_W07Ma wiedzę w zakresie pozyskiwania biomasy na cele energetyczne, jej przetwarzania i zastosowania powstałego biopaliwa, obejmującą formy biomasy wykorzystywanej na cele energetyczne, technologie i maszyny stosowane w pozyskiwaniu biomasy rolniczej i leśnej, technologie wytwarzania biogazu i jego właściwości, biogazownie rolnicze i inne, uzdatnianie, magazynowanie i zastosowanie biogazu, technologie produkcji biopaliw stałych i płynnych, ich właściwości i zastosowanie, zgazowywanie i pirolizę biomasy, kogenerację i systemy hybrydowe.
PZE_10-_W08Ma wiedzę w zakresie spalania i współspalania biomasy, obejmującą między innymi właściwości procesu spalania biomasy, systemy i urządzenia do spalania biomasy oraz problemy techniczne związane z jej spalaniem.
PZE_10-_W09Ma wiedzę o zasadach projektowania instalacji związanych z proekologicznymi źródłami energii, obejmującą dobór wybranych urządzeń do planowanej produkcji energii.
PZE_10-_W10Ma wiedzę o oddziaływaniu produkcji energii odnawialnej na środowisko, dotyczącą wpływu: pozyskiwania rolniczych surowców energetycznych, szkodliwych związków powstających w procesie spalania biopaliw, gospodarki popiołem poprodukcyjnym, środowiskowego oddziaływania biogazowi i gospodarki pofermentem, środowiskowego oddziaływania instalacji geotermalnych, siłowni wiatrowych i małych elektrowni wodnych.