Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Proekologiczne źródła energii

Efekty kształcenia:

KODUmiejętności
PZE_10-_U01Orientuje się w zakresie: znaczenia energii dla społeczeństwa, aktualnych źródeł energii, udziału poszczególnych form PZE na świecie i w Polsce, dodatkowych możliwości pozyskiwania energii, polityki energetycznej Polski i Unii Europejskiej.
PZE_10-_U02Interpretuje prawodawstwo dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz orientuje się w obszarze źródeł finansowania inwestycji, w których wykorzystywana jest energia odnawialna.
PZE_10-_U03Orientuje się w zakresie specyfiki i uwarunkowań produkcji roślinnej ukierunkowanej na wytwarzanie biomasy wykorzystywanej w obszarze proekologicznych źródeł energii.
PZE_10-_U04Potrafi wykorzystać poznaną wiedzę z grafiki inżynierskiej do czytania rysunków technicznych oraz odwzorowywania i wymiarowania obiektów, w tym z zastosowaniem programu AutoCAD.
PZE_10-_U05Umie ocenić możliwości zastosowania abiotycznych źródeł energii odnawialnej.
PZE_10-_U06Orientuje się w zakresie form biomasy wykorzystywanej na cele energetyczne, maszyn stosowanych przy pozyskiwaniu biomasy rolniczej i leśnej, metod i urządzeń stosowanych przy przetwarzaniu biomasy na cele energetyczne oraz sposobów zastosowania powstałego biopaliwa (stałego, ciekłego, gazowego) i wykorzystywanych przy tym urządzeń.
PZE_10-_U07Potrafi wykonać podstawowe obliczenia dla nieskomplikowanych instalacji proekologicznych źródeł energii z zastosowaniem małych siłowni wiatrowych, ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pieców na biomasę i na ich podstawie dobrać urządzenia występujące w ofercie handlowej.
PZE_10-_U08Umie ocenić wpływ produkcji energii odnawialnej na środowisko i orientuje się w zakresie gospodarki popiołem poprodukcyjnym powstałym przy spalaniu biomasy oraz gospodarki pofermentem z biogazowni rolniczych.