Wydział Informatyki - Informatyka (N1)

Sylabus przedmiotu Inżynierski projekt zespołowy 1:

Kierunek studiów Informatyka
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Inżynierski projekt zespołowy 1
Specjalność Inżynieria komputerowa
Jednostka prowadząca Katedra Metod Sztucznej Inteligencji i Matematyki Stosowanej
Nauczyciel odpowiedzialny Marcin Korzeń <Marcin.Korzen@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Jerzy Pejaś <Jerzy.Pejas@zut.edu.pl>, Piotr Piela <Piotr.Piela@zut.edu.pl>, Mirosław Łazoryszczak <Miroslaw.Lazoryszczak@zut.edu.pl>

projektyP6 24 3,00,80zaliczenie

W-1Inżynieria oprogramowania

T-P-1Wybór i ustalenie tematyki projektu.2
T-P-2Realizacja praktyczna projektu obejmująca następujące elementy wspólne dla wszystkich projektów: wybór metodyki zarządzania projektem, podział ról w zespole, ustalenie koncepcji oraz założeń projektowych (wybór środowiska programistycznego wybór bibliotek), implementację, przygotowanie dokumentacji oraz raportu z testów aplikacji/urządzenia. Projekty realizowane są w zespołach standardowo 4 osobowych i obejmują podstawowy stopień zaawansowania. Tematyka projektów dotyczy takich obszarów jak np.: ogólna inżynieria oprogramowania, sztuczna inteligencja, grafika i gry komputerowe, cyberbezpieczeństwo, systemy wbudowane, automatyka cyfrowa i inne.20
T-P-3Prezentacje projektów na forum grupy.2
T-W-1Elementy projetowania inzynierskiego: planowanie produktu, identyfikacja potrzeb uzytkownika/klienta, specyfiakca wymagań, koncepcja, projekt, prototyp,2
T-W-2Metodyki zarządzania projektami.2
T-W-3Omówienie stuktury projektu oraz wymagań formalnych odnośnie projektów jak dokumentacja, projekt aplikacji, implementacja, raport z testów,2

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach24
A-P-2Przygotowanie tematyki oraz koncepcji projektu.5
A-P-3Implementacja projektu - praca własna38
A-P-4Opracowanie dokumentacji do zrealizowanego projektu.8
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Uczestnictwo w konsultacjach2
A-W-3Samodzielne poszerzanie wiadomości z zakresu projektowania inzynierskiego.17

M-1Wykład informacyjny
M-2Projekt zespołowy

S-2Ocena podsumowująca: Ocena przygotowanie studenta do zadań projektowych

I_1A_D01.01.1_W01
I_1A_W05, I_1A_W06, I_1A_W11C-1T-W-1, T-W-3, T-W-2M-1S-2

I_1A_D01.01.1_U01
I_1A_U04, I_1A_U10, I_1A_U14, I_1A_U16C-1T-P-1, T-P-3, T-P-2M-2S-1

I_1A_D01.01.1_W01
3,0Student zna w stopniu elementarnym zasady realizacji projektu zespołowego.

I_1A_D01.01.1_U01
3,0Student w stopniu elementarnym potrafi zrealizować projekt zespołowy.

Treści programowe - projekty

T-P-1Wybór i ustalenie tematyki projektu.2
T-P-3Prezentacje projektów na forum grupy.2

T-W-2Metodyki zarządzania projektami.2

Formy aktywności - projekty

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach24
A-P-2Przygotowanie tematyki oraz koncepcji projektu.5
A-P-3Implementacja projektu - praca własna38
A-P-4Opracowanie dokumentacji do zrealizowanego projektu.8

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Uczestnictwo w konsultacjach2
Zamierzone efekty uczenia sięI_1A_D01.01.1_W01Ma wiedzę na temat projetowania inzynierskiego oraz metodyk zarządzania projektamI.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówI_1A_W05Posiada wiedzę o cyklu życia systemów informatycznych; zna nowoczesne metody projektowania, analizowania, wytwarzania i testowania oprogramowania, w szczególności obejmujące szeroko stosowane narzędzia wspomagające wytwarzanie oprogramowania.
I_1A_W06Posiada ogólną wiedzę dotyczącą szeroko pojętych systemów informatycznych, obejmującą różne fazy eksploatacji i rozwoju systemów oraz związane z tym procesy, zna podstawowe narzędzia i techniki przydatne w rozwiązywaniu problemów informatycznych.
I_1A_W11Ma podstawową wiedzę w zakresie procesów społecznych oraz zna podstawowe zasady pracy zespołowej.
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu nauczenie studenta pracy zespołowej przy realizacj praktycznych projektów inżynierskich.
Treści programoweT-W-1Elementy projetowania inzynierskiego: planowanie produktu, identyfikacja potrzeb uzytkownika/klienta, specyfiakca wymagań, koncepcja, projekt, prototyp,
T-W-2Metodyki zarządzania projektami.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ocena przygotowanie studenta do zadań projektowych
3,0Student zna w stopniu elementarnym zasady realizacji projektu zespołowego.
Zamierzone efekty uczenia sięI_1A_D01.01.1_U01Umie zarządzać projektem iinformatycznym, potrafi przygotować dokumentację projektową oraz zrezlizować projekt informatyczny.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówI_1A_U04Potrafi samodzielnie posługiwać się materiałami źródłowymi w zakresie analizy i syntezy zawartych w nich informacji oraz poddawać je krytycznej ocenie w odniesieniu do problemów informatycznych.
I_1A_U10Potrafi projektować i implementować systemy informatyczne posługując się narzędziami wspomagającymi proces wytwarzania oprogramowania na różnych jego etapach.
I_1A_U14W dyskusji potrafi w sposób konstruktywny wymieniać poglądy, skutecznie przekonywać do własnych pomysłów oraz uwzględniać sugestie współpracowników.
I_1A_U16Potrafi aktywnie uczestniczyć w pracach projektowych – zespołowych i indywidualnych. Przy planowaniu i realizacji projektów informatycznych potrafi zastosować podstawowe metodyki zarządzania projektami informatycznymi.
Treści programoweT-P-1Wybór i ustalenie tematyki projektu.
T-P-3Prezentacje projektów na forum grupy.
Metody nauczaniaM-2Projekt zespołowy
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena merytoryczna projektu, dokumentacji projektowej, oraz prezentacji wykonanego projektu.
3,0Student w stopniu elementarnym potrafi zrealizować projekt zespołowy.