Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S2)
specjalność: Sieci teleinformatyczne i systemy mobilne

Sylabus przedmiotu Programowanie wizualne:

Kierunek studiów Teleinformatyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Programowanie wizualne
Jednostka prowadząca Katedra Automatyki Przemysłowej i Robotyki
Nauczyciel odpowiedzialny Paweł Dworak <Pawel.Dworak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Krzysztof Pietrusewicz <Krzysztof.Pietrusewicz@zut.edu.pl>, Paweł Waszczuk <Pawel.Waszczuk@zut.edu.pl>

projektyP1 30 2,00,50zaliczenie

W-1Wiedza z matematyki, informatyki, podstaw automatyki, techniki mikroprocesorowej, cyfrowego przetwarzania sygnałów.

T-P-1Wprowadzenie do założeń projektowych4
T-P-2Implementacja wybranego zagadnienia problemowego z zakresu automatyki przemysłowej20
T-P-3Opracowanie i przedstawienie dokumentacji projektowej6
T-W-1Wprowadzenie do środowiska programistycznego LabVIEW3
T-W-2Tworzenie aplikacji modułowych i podprogramów4
T-W-3Tworzenie instrumentów wirtualnych (VI). Podstawowe funkcje graficznego języka programowania LabVIEW4
T-W-4Metody wyszukiwania i naprawiania błędów w VI2
T-W-5Tworzenie dokumentacji i zarządzanie projektem2

A-P-1Studia literaturowe20
A-P-2Realizacja projektu (udział w zajęciach)30
A-P-3Przygotowanie raportu z projektu10
A-W-1Studia literaturowe10
A-W-2Udział w zajęciach15
A-W-3Analiza stanu techniki na bazie źródeł internetowych5

M-1Wykład informacyjny
M-2Wykład problemowy
M-3Zajęcia laboratoryjne
M-4Metoda projektów
M-5Pokaz
M-6Ćwiczenia laboratoryjne

S-1Ocena formująca: Ocena wystawiana w trakcie zajęć laboratoryjnych na podstawie pisemnych prac zaliczeniowych oraz aktywności podczas zajęć.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena wystawiana na podstawie pisemnego i praktycznego zaliczenia końcowego.
S-3Ocena podsumowująca: Ocena wystawiana na podstawie sprawozdania z projektu.

TI_2A_C04_W01
TI_2A_W04, TI_2A_W07C-1T-W-5, T-W-1, T-W-4, T-W-2, T-W-3M-2, M-1S-3, S-2

TI_2A_C04_U01
TI_2A_U09C-1T-P-2, T-P-3, T-P-1M-3, M-6, M-4, M-5S-3, S-1, S-2

TI_2A_C04_W01
3,0Student ma poszerzoną i ugruntowaną wiedzę z zakresu wizualnych języków programowania oraz ich zastosowań.

TI_2A_C04_U01
3,0Student posiada umiejętności doboru oraz wykorzystania do realizacji postawionego zadania wybranego języka programowania wizualnego.

1. National Instruments, Materiały dydaktyczne do nauki programowania w środowisku LabVIEW, 2018, www.ni.com/academic/students/learn-labview
  2. Materiały dostępne na stronach Polskiego Centrum LabVIEW, 2018, www.labview.pl

1. Tłaczała W., Środowisko LabVIEW w eksperymencie wspomaganym komputerowo, WNT, Warszawa, 2005

Treści programowe - projekty

T-P-1Wprowadzenie do założeń projektowych4
T-P-3Opracowanie i przedstawienie dokumentacji projektowej6

T-W-1Wprowadzenie do środowiska programistycznego LabVIEW3
T-W-2Tworzenie aplikacji modułowych i podprogramów4
T-W-4Metody wyszukiwania i naprawiania błędów w VI2
T-W-5Tworzenie dokumentacji i zarządzanie projektem2

Formy aktywności - projekty

A-P-1Studia literaturowe20
A-P-2Realizacja projektu (udział w zajęciach)30
A-P-3Przygotowanie raportu z projektu10

A-W-1Studia literaturowe10
A-W-2Udział w zajęciach15
A-W-3Analiza stanu techniki na bazie źródeł internetowych5
Zamierzone efekty kształceniaTI_2A_C04_W01Poszerzenie i ugruntowanie wiedzy z zakresu wizualnych języków programowania oraz ich zastosowań.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_W04Ma poszerzoną i ugruntowaną wiedzę z zakresu wybranych języków programowania, w tym języków wizualnych i skryptowych oraz ich zastosowań.
TI_2A_W07Ma zaawansowaną wiedzę w zakresie zastosowań usług teleinformatycznych w wybranych dziedzinach techniki, w szczególności w automatyce, robotyce i elektrotechnice.
Cel przedmiotuC-1Nauczenie studentów i zaznajomienie z graficznym sposobem projektowania układów sterowania w środowisku LabVIEW. Celem uzupełniającym jest przygotowanie w zakresie merytorycznym studentów do certyfikatu CLAD (National Instruments)
Treści programoweT-W-5Tworzenie dokumentacji i zarządzanie projektem
T-W-1Wprowadzenie do środowiska programistycznego LabVIEW
T-W-4Metody wyszukiwania i naprawiania błędów w VI
T-W-2Tworzenie aplikacji modułowych i podprogramów
Metody nauczaniaM-2Wykład problemowy
M-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: Ocena wystawiana na podstawie sprawozdania z projektu.
Zamierzone efekty kształceniaTI_2A_C04_U01Nabycie umiejętności doboru oraz wykorzystania do realizacji postawionego zadania wybranego języka programowania wizualnego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_2A_U09Potrafi wykorzystać wybrane języki programowania, w tym skryptowe oraz wizualne, oraz dobrać odpowiedni język programowania w zależności od specyfiki postawionego zadania.
Treści programoweT-P-2Implementacja wybranego zagadnienia problemowego z zakresu automatyki przemysłowej
T-P-3Opracowanie i przedstawienie dokumentacji projektowej
T-P-1Wprowadzenie do założeń projektowych