Wydział Informatyki - Poligrafia i Media Cyfrowe

Sylabus przedmiotu Kolorymetria i zarządzanie barwą:

Kierunek studiów Poligrafia i Media Cyfrowe
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk technicznych
Przedmiot Kolorymetria i zarządzanie barwą
Jednostka prowadząca Katedra Inżynierii Systemów Informacyjnych
Nauczyciel odpowiedzialny Przemysław Korytkowski <Przemyslaw.Korytkowski@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia egzamin Język polski

A-W-5Zaliczenie wykładów.2

M-1Wykład informacyjny.
M-2Ćwiczenia laboratoryjne.

S-1Ocena formująca: Wykład: na podstawie rozwiązywanych problemów i dyskusji.
S-3Ocena podsumowująca: Wykład: na podstawie pisemnego egzaminu.
S-4Ocena podsumowująca: Laboratorium: na podstawie wykonanego projektu.

PiMC_10A_KiZB_W08
PiMC_10A_W08C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1S-1, S-3

PiMC_10A_KiZB_U07
PiMC_10A_U07C-1T-L-1, T-L-2, T-L-3, T-L-4, T-L-5, T-L-6, T-L-7M-2S-2, S-4

PiMC_10A_KiZB_W08
2,0Student nie zna systemów opisu barw.
3,0Student zna systemy opisu barw i wiek jak się mierzy barwy
3,5Student potrafi porównać systemy opisu barw.
4,0Student potrafi dobrać system opisu barw i sposób pomiaru do potrzeb rozwiązania postawionego zadania.
4,5Student potrafi wywnioskować jaki jest związek pomiędzy postrzeganiem barw, a percepcją barw przez człowieka.
5,0Student potrafi ocenić, czy system zarządzania barwą jest poprawnie skonstruowany dla zadanego problemu.

PiMC_10A_KiZB_U07
2,0Student nie potrafi scharakteryzować systemu zarządzania jakością typowych procesów poligraficznych.
3,0Student potrafi scharakteryzować systemy zarządzania jakością typowych procesów poligraficznych.
3,5Student umie wytłumaczyć zasady stojące za systemem zarządzania jakością w branży poligraficznej.
4,0Student umie zorganizować system zarządzania jakością dla typowej firmy poligraficznej.
4,5Student potrafi przeanalizować istniejący system zarządzania jakością dla typowej firmy poligraficznej i zaproponować jego udoskonalenie.
5,0Student potrafi przeanalizować istniejący system zarządzania jakością dla nietypowej i dysponującej wieloma różnymi technologiami firmy poligraficznej i zaproponować jego udoskonalenie.

1. Sharma, Zrozumieć Color Management, Ergo BTL, Warszawa, 2006
  2. Fraser, Murphy, Bunting, Profesjonalne zarządzanie barwą, wyd. 2, Helion, Gliwice, 2006
  3. Panák, Čeppan, Dvonka, Karpinský, Kordoą, Mikula, Jakucewicz, Poligrafia procesy i technika, COBRPP, Warszawa, 2005
  4. Kipphan, Handbook of print media, Springer, Berlin, 2001

A-W-3Studiowanie literatury.35
A-W-4Konsultacje.2
A-W-5Zaliczenie wykładów.2
Zamierzone efekty kształceniaPiMC_10A_KiZB_W08Student zna zasady odwzorowania barw na urządzeniach typu monitor, drukarka, skaner; rozumie ideę systemu zarządzania barwą oraz zasady kontroli jakości odwzorowania kolorów w procesach poligraficznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPiMC_10A_W08Student zna zasady odwzorowania barw na urządzeniach typu monitor, drukarka, skaner; rozumie ideę systemu zarządzania barwą oraz zasady kontroli jakości odwzorowania kolorów w procesach poligraficznych.
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest przedstawienie treści z zakresu systemów opisu barwą, profili ICC, oceny jakości odwzorowania barw, pomiarów kolorów spektrofotomerem, obliczania różnicy barw, profilowania monitora, skanera, aparatu fotograficznego i drukarki.
Treści programoweT-W-1Barwa i systemy opisu barw.
T-W-2Spektrofotometria.
T-W-3System zarządzania barwą.
T-W-4Profile ICC.
T-W-5Ocena jakości odwzorowania barw.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Wykład: na podstawie rozwiązywanych problemów i dyskusji.
S-3Ocena podsumowująca: Wykład: na podstawie pisemnego egzaminu.
2,0Student nie zna systemów opisu barw.
3,0Student zna systemy opisu barw i wiek jak się mierzy barwy
3,5Student potrafi porównać systemy opisu barw.
Zamierzone efekty kształceniaPiMC_10A_KiZB_U07Student potrafi zmierzyć barwę oraz dokonać oceny jakości odwzorowania koloru. Potrafi posługiwać się urządzeniami do zarządzania i pomiaru barw.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówPiMC_10A_U07Student potrafi zmierzyć barwę oraz dokonać oceny jakości odwzorowania koloru. Potrafi posługiwać się urządzeniami do zarządzania i pomiaru barw.
Treści programoweT-L-1Pomiary kolorów spektrofotometrem.
T-L-2Obliczanie różnicy barw.
T-L-3Profilowanie monitora.
T-L-4Profilowanie skanera.
T-L-5Profilowanie aparatu fotograficznego.
T-L-6Linearyzacja drukarki.
T-L-7Profilowanie drukarki.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia laboratoryjne.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Laboratorium: na podstawie indywidualnego rozwiązywania zadań i problemów.
S-4Ocena podsumowująca: Laboratorium: na podstawie wykonanego projektu.