Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Inżynieria materiałowa w języku angielskim (S2)

Sylabus przedmiotu Advances in Materials Science:

Kierunek studiów Inżynieria materiałowa w języku angielskim
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Advances in Materials Science
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Materiałowych
Nauczyciel odpowiedzialny Magdalena Kwiatkowska <Magdalena.Kwiatkowska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Jolanta Baranowska <Jolanta.Baranowska@zut.edu.pl>, Zbigniew Rosłaniec <Zbigniew.Roslaniec@zut.edu.pl>

W-1No requirements

C-1Acquisition of knowledge on the world trends in the materials science

T-W-1The aim is to provide the knowledge on the important directions of polymer, metallic and composite materials development. The results of research works realized by international research partners. The invited lectures given by professors from international research centers / universities.45

A-W-1Active participation in discussions, passing a test30
A-W-2Participation in lectures30

M-1Informative lecture

S-1Ocena formująca: the score of test (number of points)

IM_2A_C06-1_W01
ME_2A_W05, ME_2A_W06C-1T-W-1M-1S-1

IM_2A_C06-1_U01
ME_2A_U10, ME_2A_U13C-1T-W-1M-1S-1

IM_2A_C06-1_K01
ME_2A_K02C-1T-W-1M-1S-1

IM_2A_C06-1_W01
2,0Test:poniżej 7 p
3,0Test: 8 - 7 p student potrafi opisać nowe metody wytwarzania i modyfikacji materiałów oraz scharakteryzować interesujące kierunki badań światowych w zakresie Inżynierii Materiałowej.

IM_2A_C06-1_U01
2,0Test: poniżej 7 p
3,0Test: 8 - 7 p student umie analizować światowe kierunki rozwoju konstrukcji materiałów i rozwoju technologii materiałowych.

IM_2A_C06-1_K01
3,0student nabywa następujące postawy: otwartość na współpracę z zagranicą, zorientowanie na światowy rozwój naukowo-technologiczny.

1. The literature list is provided by the lecturer, X, X, X, 2011, X

A-W-1Active participation in discussions, passing a test30
A-W-2Participation in lectures30
Zamierzone efekty uczenia sięIM_2A_C06-1_W01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien być w stanie: opisać nowe metody wytwarzania i modyfikacji materiałów oraz scharakteryzować interesujące kierunki badań światowych w zakresie Inżynierii Materiałowej.
ME_2A_W06Has knowledge necessary for understanding social, economic, legal and other extra-technological aspects of engineering activities and their application in practice
Cel przedmiotuC-1Acquisition of knowledge on the world trends in the materials science
Treści programoweT-W-1The aim is to provide the knowledge on the important directions of polymer, metallic and composite materials development. The results of research works realized by international research partners. The invited lectures given by professors from international research centers / universities.
2,0Test:poniżej 7 p
5,0Test: 16 - 20 p
Zamierzone efekty uczenia sięIM_2A_C06-1_U01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien umieć: analizować światowe kierunki rozwoju konstrukcji materiałów i rozwoju technologii materiałowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówME_2A_U10Can assess modernity of technological and material solution of a product from the point of view of intellectual property and environmental protection and also taking into consideration other extratechnological aspects.
ME_2A_U13Can determine directions of further learning and carry out self-education
2,0Test: poniżej 7 p
5,0Test: 16 - 20 p
Zamierzone efekty uczenia sięIM_2A_C06-1_K01W wyniku przeprowadzonych zajęć student nabędzie następujące postawy: otwartość na współpracę z zagranicą, zorientowanie na światowy rozwój naukowo-technologiczny.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówME_2A_K02Understands the need of formulating and transmitting to society – e.g. via mass media – information and opinions concerning achievements of materials engineering and other aspects of activities of an engineer – materials technologist; makes efforts to transmit such information and opinions in commonly understood way, presenting various points of view