Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Rolnictwo (N1)
specjalność: Produkcja roślinna i usługi agrotechniczne

Sylabus przedmiotu Kwarantanna i nadzór fitosanitarny:

Kierunek studiów Rolnictwo
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Kwarantanna i nadzór fitosanitarny
Specjalność Rolnictwo integrowane i ekologiczne
Jednostka prowadząca Katedra Kształtowania Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Janusz Błaszkowski <Janusz.Blaszkowski@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA7 12 1,00,30zaliczenie

W-1Znajomość obsługi mikroskopu świetlnego.
W-2Znajomość anatomii, fizjologii i taksonomii roślin.
W-3Umiejętność rozpoznawania gatunków roślin uprawnych.

C-2Poznanie biologii, ekologii i szkodliwości najgroźniejszych obiektów kwarantannowych.
C-3Poznanie skutecznych i bezpiecznych dla środowiska metod ochrony roślin przed obiektami kwarantannowymi oraz metod ich zwalczania.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Charakterystyka najgroźniejszych obiektów kwarantannowych. Diagnozowanie obiektów kwarantannowych. Metody zapobiegania i zwalczania chorób i szkodników kwarantannowych.12
T-W-1Definicja kwarantanny. Znaczenie kwarantanny jako metody ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Rodzaje kwarantanny. Zasady sporządzania list kwarantannowych. Przepisy prawne w kwarantannie ochrony roślin. Cele, zasady i rodzaje nadzoru fitosanitarnego.6

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach12
A-A-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia11
A-A-3Konsultacje2
A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Studiowanie wskazanej literatury24
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia18
A-W-4Konsultacje2

M-1Wykład informacyjny.
M-2Pokaz.
M-3Ćwiczenia laboratoryjne.

S-1Ocena formująca: Zaliczenie pisemne.

ROL_1A_D07_W01
ROL_1A_W01, ROL_1A_W07, ROL_1A_W11C-1, C-2, C-3T-W-1M-1S-1

ROL_1A_D07_U01
ROL_1A_U03C-1, C-2, C-3T-W-1, T-A-1M-1S-1

ROL_1A_D07_K01
Zna obiekty kwarantannowe i wie, jak z nimi postępować.
ROL_1A_K06, ROL_1A_K07C-1, C-2, C-3T-W-1, T-A-1M-1, M-2, M-3S-1

ROL_1A_D07_W01
2,0Nie potrafi zdefiniować pojęcia „kwarantanna roślin”, omówić celów kwarantanny i metod ochrony roślin przed obiektami kwarantannowymi.
3,0Potrafi zdefiniować pojęcie „kwarantanna roślin”, omówić cele kwarantanny i metody ochrony roślin przed obiektami kwarantannowymi. Potrafi scharakteryzować cykl życiowy najgroźniejszych obiektów kwarantannowych i na tej podstawie zdefiniować metody ochrony roślin przed tymi obiektami i metody ich zwalczania.

ROL_1A_D07_U01

ROL_1A_D07_K01
Zna obiekty kwarantannowe i wie, jak z nimi postępować.

1. Kryczyński S., Weber Z., Fitopatologia. Tom 1., PWRiL, Poznań, 2011
  2. Błaszkowski J., Adamska I., Czerniawska B., Madej T., Zioło E., Przewodnik do zajęć z fitopatologii, http://www.zor.zut.edu.pl/Skrypt-web/Home.html, 2011
  3. Borecki Z., Nauka o chorobach roślin, PWRiL, Warszawa, 2001

1. Kryczyński S., Weber Z., Fitopatologia. Tom 2., PWRiL, Warszawa, 2010
  2. Kochman J., Węgorek W., Ochrona roślin, PWRiL, Warszawa, 1997

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach12
A-A-2Przygotowanie do zajęć i zaliczenia11
A-A-3Konsultacje2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Studiowanie wskazanej literatury24
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia18
A-W-4Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_D07_W01Ma wiedzę z zakresu biologii i ekologii najgroźniejszych obiektów kwarantannowych roślin.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_W01Ma podstawową wiedzę z zakresu biologii, chemii, matematyki, fizyki niezbędną do zrozumienia procesów przyrodniczych i technicznych uwarunkowań produkcji rolniczej
ROL_1A_W07Ma wiedzę z zakresu biologii podstawowych chorób i szkodników roślin
ROL_1A_W11Ma podstawową wiedzę z zakresu produkcji roślin ogrodniczych i stosowanych technologii
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie z wiedzą o warunkach sprzyjających występowaniu obiektów kwarantannowych.
Treści programoweT-W-1Definicja kwarantanny. Znaczenie kwarantanny jako metody ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Rodzaje kwarantanny. Zasady sporządzania list kwarantannowych. Przepisy prawne w kwarantannie ochrony roślin. Cele, zasady i rodzaje nadzoru fitosanitarnego.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Zaliczenie pisemne.
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_D07_U01Ma wiedzę z zakresu biologii i ekologii najgroźniejszych obiektów kwarantannowych roślin.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_U03Potrafi dokonać identyfikacji gatunków roślin uprawnych, chwastów i roślin chronionych
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Zaliczenie pisemne.
Zamierzone efekty uczenia sięROL_1A_D07_K01Zna obiekty kwarantannowe i wie, jak z nimi postępować.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_1A_K06Ma świadomość ryzyka, potrafi ocenić skutki podejmowanej rolniczej działalności produkcyjnej i jej wpływ na środowisko przyrodnicze
ROL_1A_K07Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
M-2Pokaz.