Wydział Informatyki - Informatyka (N2)
specjalność: grafika komputerowa i systemy multimedialne

Sylabus przedmiotu Synteza systemów rekonfigurowalnych - Przedmiot obieralny II:

Kierunek studiów Informatyka
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister
Obszary studiów nauki techniczne
Przedmiot Synteza systemów rekonfigurowalnych - Przedmiot obieralny II
Specjalność systemy komputerowe i technologie mobilne
Jednostka prowadząca Katedra Architektury Komputerów i Telekomunikacji
Nauczyciel odpowiedzialny Mariusz Kapruziak <Mariusz.Kapruziak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Mariusz Kapruziak <Mariusz.Kapruziak@zut.edu.pl>

laboratoriaL3 10 0,80,50zaliczenie

W-1Architektura Systemów Komputerowych.

C-1Umiejętność programowania układów rekonfigurowalnych.
C-3Znajomość terminologii dotyczącej syntezy systemów rekonfigurowalnych.

laboratoria
T-L-1FPGA Spartan 3 - karta graficzna2
T-L-2FPGA Spartan 3 - moduł UART i komunikacja.2
T-L-3FPGA Spartan 3 - picoBlaze.2
T-L-4Moduł Altium i jego programowanie.1
T-L-5Xilinx Virtex 5 i rekonfigurowalność.1
T-L-6Własny projekt do wykonania.2
T-W-1Układy rekonfigurowalne i układy RISP (Reconfigurable instruction Set Processors)2
T-W-2Język Verilog i zaawansowane funkcje.4
T-W-3Metodyka i narzędzia syntezy2
T-W-4SystemVerilog i synteza poziomu architektury.2

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-L-2Własny projekt.8
A-L-3Nauka do zajęć.4
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Nauka do zaliczenia.20
A-W-3Konsultacje2

M-1Wykład informacyjny.
M-3Projekt.

S-1Ocena formująca: Egzamin ustny.
S-3Ocena formująca: Ocena projektu.
S-4Ocena formująca: Prezentacja wybranego przez studenta tematu dotyczącego zagadnienia.

I_2A_D18/O/2-2_W01
I_2A_W04, I_2A_W06, I_2A_W10C-3T-W-2, T-W-4, T-L-2, T-L-3, T-L-1, T-L-5, T-L-4M-1, M-2S-1, S-4

I_2A_D18/O/2-2_U01
I_2A_U08, I_2A_U12C-2T-W-2, T-W-4, T-L-2, T-L-3, T-L-1, T-L-6M-1, M-2, M-3S-2, S-3

I_2A_D18/O/2-2_W01
3,0Student zna język Verilog/VHDL i umie omówić kody w nim napisane. W szczególności umie narysować strukturę odpowiadającemu danemu kodowi.
3,5Student zna zaawansowane konstrukcje językowe Verilog/VHDL i odpowiadające im struktury. Umie wymienić także kilka narzędzi tworzenie struktur procesorów i umie używać przynajmniej jedno z nich.
4,0Student umie wykorzystać gotowe IPcory/ soft processory do realizacji swojego zadania.
4,5Student umie przedstawić publicznie własny oryginalny kod wybranego zagadnienia. Możliwe są tutaj drobne błędy.
5,0Student umie przedstawić publicznie własny oryginalny kod wybranego zagadnienia i przedstawić go w kontekście istniejących rozwiązań.

I_2A_D18/O/2-2_U01
3,0Student umie wykonać kody na układy FPGA na laboratoriach przy pomocy prowadzącego i popełniając drobne błędy.
3,5Student umie wykonać bezbłędnie kod z laboratoriów i omówić jego działanie.
4,0Student umie zaproponować własne modyfikacje i rozszerzenia do kodu z laboratoriów.
4,5Student wykonał i omówił swoje własne rozwiązanie niebanalnego kodu na FPGA. Możliwe są tutaj drobne błędy.
5,0Student bezbłędnie wykonał i omówił swoje własne rozwiązanie niebanalnego kodu na FPGA.

1. Bhasker, Verilog HDL Synthesis, A practical primer, Star Galaxy, 2011

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2Nauka do zaliczenia.20
A-W-3Konsultacje2
Zamierzone efekty kształceniaI_2A_D18/O/2-2_W01Student zna języki opisu sprzętu jak Verilog, VHDL oraz SystemVerilog. Zna także podstawowe narzędzia tworzenia struktury procesorów dostosowanych do aplikacji. Rozumie także, że istnieje alternatywa w stosunku do architektur von Neumannowskich.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówI_2A_W04Ma wiedzę z zakresu zaawansowanych technik programowania systemów informatycznych w wybranym obszarze zastosowań
I_2A_W06Posiada wiedzę o narzędziach sprzętowo-programowych wspomagających rozwiązywanie wybranych i złożonych problemów w różnych obszarach nauki i techniki
I_2A_W10Ma poszerzoną wiedzę dotyczącą trendów rozwojowych i możliwości zastosowania informatyki w wybranych obszarach nauki i techniki
Cel przedmiotuC-3Znajomość terminologii dotyczącej syntezy systemów rekonfigurowalnych.
Treści programoweT-W-2Język Verilog i zaawansowane funkcje.
T-W-4SystemVerilog i synteza poziomu architektury.
T-L-2FPGA Spartan 3 - moduł UART i komunikacja.
T-L-3FPGA Spartan 3 - picoBlaze.
T-L-1FPGA Spartan 3 - karta graficzna
T-L-5Xilinx Virtex 5 i rekonfigurowalność.
T-L-4Moduł Altium i jego programowanie.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny.
M-2Ćwiczenia laboatoryjne.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Egzamin ustny.
Zamierzone efekty kształceniaI_2A_D18/O/2-2_U01Student umie samodzielnie napisać kod i uruchomić system z wykorzystaniem układów FPGA i CPLD.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówI_2A_U08Potrafi wykorzystywać narzędzia sprzętowo-programowe wspomagające rozwiązywanie wybranych problemów w różnych obszarach nauki i techniki
I_2A_U12Ma umiejętność stosowania zaawansowanych technik programowania i metodyki projektowania systemów informatycznych w wybranym obszarze zastosowań
Cel przedmiotuC-2Umiejętność pisania kodów w języku Verilog oraz znajomość języka SystemVerilog.
Treści programoweT-W-2Język Verilog i zaawansowane funkcje.
T-W-4SystemVerilog i synteza poziomu architektury.
T-L-2FPGA Spartan 3 - moduł UART i komunikacja.
T-L-3FPGA Spartan 3 - picoBlaze.
T-L-1FPGA Spartan 3 - karta graficzna
T-L-6Własny projekt do wykonania.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny.
M-3Projekt.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Ocena bieżących osiągnięć na laboratoriach (ocena binarna: pozytywna lub nie).
S-3Ocena formująca: Ocena projektu.
3,5Student umie wykonać bezbłędnie kod z laboratoriów i omówić jego działanie.