Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków

Sylabus przedmiotu Akredytacja laboratorów badawczych:

Kierunek studiów Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom podyplomowe
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych
Przedmiot Akredytacja laboratorów badawczych
Jednostka prowadząca Zakład Chemii, Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Hanna Siwek <Hanna.Siwek@zut.edu.pl>

W-1Słuchacz studiów podyplomowych powinien ukończyć studia wyższe.

C-2Polskie Przepisy Prawa – Ustawy (Prawo Wodne, Prawo Ochrony Środowiska), oraz obowiązujące Rozporządzenia (Rozporządzenie Ministra Środowiska, Rozporządzenie Ministra Zdrowia).
C-3Zapoznanie i analiza norm PN - EN ISO/IEC 17025, PN-EN ISO/IEC 17043.
C-4Zapoznanie, oraz wdrożenie w Systemie Zarządzania Jakością w Laboratorium międzynarodowego słownika metrologii PKN-ISO/ IEC Gudie 99
C-5Zapoznanie, oraz analiza dokumentów Polskiego Centrum Akredytacji : DA-01; DA-02; DA-04; DA-05; DA-06; DA-08; DAB-07. Zgodność dokumentów z normą PN-EN ISO/IEC 17011

T-W-1Akredytacja – Certyfikacja, zgodna z Prawem Unijnym i Polskim. Sens akredytacji – korzyści, oraz obowiązki Laboratoriów Akredytowanych. Wykorzystanie Certyfikatu akredytacji w funkcjonowaniu w spółkach Wodno – Kanalizacyjnych.3
T-W-2Analiza dokumentów Polskiego Centrum Akredytacji. Wykorzystanie Badań Biegłości, Wzorcowania, Kalibracji w procesie Akredytacji.3

A-W-1Uczestnictwo w wykładach6
A-W-2Opanowanie treści wykładowych.12
A-W-3Samodzielne studiowanie literatury przedmiotowej.12

M-1Wykład z zastosowaniem środków multimediadnych.
M-2Dyskusja dotycząca omawianych tematów

UWOS_10A_A07_W01
UWOS_10A_W07C-1, C-2, C-3, C-5, C-4T-W-1, T-W-2M-1, M-2S-1

UWOS_10A_A07_U01
UWOS_10A_U07C-1, C-5, C-2, C-4, C-3T-W-1, T-W-2M-2S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

UWOS_10A_A07_K01
UWOS_10A_K03C-3T-W-1, T-W-2M-2S-1

UWOS_10A_A07_W01
3,0Słuchacz ma ogólną wiedzę dotyczącą procesu wdrożenia oraz akredytacji – certyfikacji Systemu Zarządzania w Laboratorium Badawczym.

UWOS_10A_A07_U01
3,0Słuchacz umie się poruszać w aktualnych Przepisach Prawa

UWOS_10A_A07_K01
3,0Słuchacz w sposób ogólny umie wykorzystać wiedzę dotyczącą podstawowych informacji dotyczących ubezpieczeń.

1. PN-EN ISO/IEC 17025:2005 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących., PKN, 2005, 2011
  2. PN-EN ISO/IEC 17043 Ocena zgodności. Ogólne wymagania dotyczące badania biegłości., PKN, 2016
  3. PN-EN ISO/IEC 17011 Ocena zgodności. Wymagania ogólne dla jednostek akredytujących prowadzących akredytację jednostek oceniających., PKN, 2016
  4. PKN-ISO/IEC Gudie 99:2010 Międzynarodowy słownik metrologii. Pojęcia podstawowe i ogólne oraz terminy z nimi związane (VIM)., Warszawa, 2010

1. Dyrektywa Komisji (UE) 2015/1787 z dnia 6 października 2015 r., 2015
  2. Dyrektywa Komisji 2009/90/WE z dnia 31 lipca 2009 r., 2009

A-W-1Uczestnictwo w wykładach6
A-W-2Opanowanie treści wykładowych.12
A-W-3Samodzielne studiowanie literatury przedmiotowej.12
Zamierzone efekty kształceniaUWOS_10A_A07_W01Słuchacz poznał obowiązujące Przepisy Prawa Unijnego, oraz Polskiego, Międzynarodowe standardy Normy, oraz szczegółowe wymagania zawarte w dokumentach Polskiego Centrum Akredytacji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówUWOS_10A_W07Zna klasyfikacje i rodzaje organizacji a także formy prawno-organizacyjne przedsiębiorstw.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie i analiza Dyrektyw Unijnych, wdrożenie Dyrektyw Unijnych w obowiązujących Przepisach Prawa w Polsce
C-3Zapoznanie i analiza norm PN - EN ISO/IEC 17025, PN-EN ISO/IEC 17043.
Treści programoweT-W-1Akredytacja – Certyfikacja, zgodna z Prawem Unijnym i Polskim. Sens akredytacji – korzyści, oraz obowiązki Laboratoriów Akredytowanych. Wykorzystanie Certyfikatu akredytacji w funkcjonowaniu w spółkach Wodno – Kanalizacyjnych.
Metody nauczaniaM-1Wykład z zastosowaniem środków multimediadnych.
M-2Dyskusja dotycząca omawianych tematów
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Przedmiot kończy się zaliczeniem pisemnym z zrealizowanych zagadnień.
Zamierzone efekty kształceniaUWOS_10A_A07_U01Słuchacz umie powiązać z sobą spójność Dokumentów. Na podstawie poznanych i przeanalizowanych – potrafi opisać swój własny System Zarządzania Jakością
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówUWOS_10A_U07Potrafi przeprowadzić analizę mikro i makrootoczenia organizacji gospodarczych z wykorzystaniem różnych metod.
Metody nauczaniaM-2Dyskusja dotycząca omawianych tematów
3,0Słuchacz umie się poruszać w aktualnych Przepisach Prawa
Zamierzone efekty kształceniaUWOS_10A_A07_K01Może fizycznie uczestniczyć w rozmowach w odpowiednich Ministerstwach, w celu doprecyzowania przepisów prawa.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówUWOS_10A_K03Wie o stałej kontroli aktualizacji obowiązujących aktów prawnych.
Cel przedmiotuC-3Zapoznanie i analiza norm PN - EN ISO/IEC 17025, PN-EN ISO/IEC 17043.
Metody nauczaniaM-2Dyskusja dotycząca omawianych tematów