Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Biologia (S1)

Sylabus przedmiotu Alergie mleczne:

Kierunek studiów Biologia
Tytuł zawodowy absolwenta licencjat
Obszary studiów nauk przyrodniczych
Przedmiot Alergie mleczne
Specjalność Bezpieczeństwo żywności
Jednostka prowadząca Katedra Nauk o Zwierzętach Przeżuwających
Nauczyciel odpowiedzialny Ewa Czerniawska-Piątkowska <Ewa.Czerniawska-Piatkowska@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Małgorzata Szewczuk <Malgorzata.Szewczuk@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA6 10 1,00,41zaliczenie

W-1Znajomość podstaw biologii i fizjologii zwierząt.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Nieporządane reakcje na pokarm. Definicje terminów: awersja pokarmowa, nietolerancja pokarmowe, zatrucie pokarmowe.2
T-A-2Mleko homogenizowane jako alergen.2
T-A-3Alergik i zwierzęta.2
T-A-4Alergie pokarmowe u zwierząt gospodarskich.2
T-A-5Dietetyka weterynaryjna.2
T-W-1Alergie - przyczyny i diagnostyka.2
T-W-2Rodzaje alergii pokarmowej.2
T-W-3Nietolerancja laktozy, przyczyny i objawy.2
T-W-4Dzieci i żywienie bezmleczne.2
T-W-5Alergia pokarmowa a astma.1
T-W-6Alergia i psychika.1

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Nieporządane reakcje na pokarm. Definicje terminów: awersja pokarmowa, nietolerancja pokarmowe, zatrucie pokarmowe.2
A-A-2Mleko homogenizowane jako alergen.2
A-A-3Alergik i zwierzęta.2
A-A-4Alergie pokarmowe u zwierząt gospodarskich.2
A-A-5Dietetyka weterynaryjna.2
A-A-6Uczestnictwo w zajęciach.15
A-A-7Przygotowanie się do zaliczenia audytoriów.5
A-W-1Uczestnictwo w wykładach.20
A-W-2Samodzielne studiowanie literatury.5
A-W-3Samodzielne studiowanie materiałów z wykładów.5

M-1Wykład informacyjny z wykorzystanie prezentacji multimedialnych.

BL_1A_BŻ-S-O4.5_W01
BL_1A_W01P1A_W01, P1A_W02, P1A_W03C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-5, T-A-3M-1S-1, S-2

BL_1A_BŻ-S-O4.5_U01
BL_1A_U20P1A_U01C-1T-W-1, T-W-3, T-W-4, T-A-5, T-A-4M-1S-1, S-2

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

BL_1A_BŻ-S-O4.5_K01
BL_1A_K01P1A_K01, P1A_K04C-1T-W-3, T-W-4, T-A-5, T-A-3M-1S-1, S-2

BL_1A_BŻ-S-O4.5_W01
3,0Student wykazuje minimum wiedzy na temat alergii mlecznych i postępowania w przypadku ich występowania.

BL_1A_BŻ-S-O4.5_U01
3,0Student potrafi w dostateczny sposób zdefiniować podstawowe terminy dotyczące alergii oraz zna podstawowe objawy oraz sposoby diagnozowania i postępowania w przypadku alergii pokarmowych.

BL_1A_BŻ-S-O4.5_K01
3,0Student postępuje zgodnie z zasadami bioetyki, etyki zawodowej, wykazuje dbałość o dobrostan zwierząt. Ma świadomość postępowania w różnych typach alergii.

1. Roitt I., Brostoff J., Male D., Immunologia, Wydawnictwo Medyczne SłotwinskiVerlag, Brema, 1998
  2. Kołakowski E., Bednarski W., Bielecki S., Enzymatyczna modyfikacja składników żywności, Wyd AR w Szczecinie, Szczecin, 2005
  3. Buttriss J., Adverse Reactions to Food. Report of a British Nutrition Foundation Task Force, Blackwell Science, Oxford, 2001
  4. Hughes DA & Mills C, Food allergy: A problem on the increase, 2001

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.20
A-W-2Samodzielne studiowanie literatury.5
A-W-3Samodzielne studiowanie materiałów z wykładów.5
Zamierzone efekty kształceniaBL_1A_BŻ-S-O4.5_W01Student wyjaśnia podstawowe pojęcia związane z alergiami pokarmowymi, potrafi wymienić ich rodzaje oraz sposoby postępowania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBL_1A_W01ma wiedzę z fundamentów nauk przyrodniczych (chemii, fizyki) i matematyki niezbędną dla zrozumienia podstawowych procesów i zjawisk przyrodniczych
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaP1A_W01rozumie podstawowe zjawiska i procesy przyrodnicze
P1A_W02w interpretacji zjawisk i procesów przyrodniczych opiera się na podstawach empirycznych, rozumiejąc w pełni znaczenie metod matematycznych i statystycznych
P1A_W03ma wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i chemii niezbędną dla zrozumienia podstawowych procesów i zjawisk przyrodniczych
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z różnymi typami alergii. Omówienie modyfikacji białek mleka wpływających na zmiany ich właściwości alergennych.
Treści programoweT-W-1Alergie - przyczyny i diagnostyka.
T-W-2Rodzaje alergii pokarmowej.
T-W-3Nietolerancja laktozy, przyczyny i objawy.
T-W-5Alergia pokarmowa a astma.
T-A-3Alergik i zwierzęta.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z wykorzystanie prezentacji multimedialnych.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Kontrola przygotowania się i poprawności pracy studentów na zajęciach.
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie pisemnej.
Zamierzone efekty kształceniaBL_1A_BŻ-S-O4.5_U01Student potrafi wyjaśnić definicje terminów: awersja pokarmowa, nietolerancja pokarmowa, zatrucie pokarmowe. Potrafi scharakteryzować najważniejsze objawy alergii na mleko krowie.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówBL_1A_U20posługuje się zasadami prawidłowego żywienia oraz zdrowego trybu życia;
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaP1A_U01stosuje podstawowe techniki i narzędzia badawcze w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów
Treści programoweT-W-1Alergie - przyczyny i diagnostyka.
T-W-3Nietolerancja laktozy, przyczyny i objawy.
T-W-4Dzieci i żywienie bezmleczne.
T-A-5Dietetyka weterynaryjna.
T-A-4Alergie pokarmowe u zwierząt gospodarskich.
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie w formie pisemnej.
Zamierzone efekty kształceniaBL_1A_BŻ-S-O4.5_K01Student postępuje zgodnie z zasadami bioetyki, etyki zawodowej, wykazuje dbałość o dobrostan zwierząt. Ma świadomość postępowania w różnych typach alergii.
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaP1A_K01rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie
P1A_K04prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu
Treści programoweT-W-3Nietolerancja laktozy, przyczyny i objawy.
T-W-4Dzieci i żywienie bezmleczne.
T-A-5Dietetyka weterynaryjna.
T-A-3Alergik i zwierzęta.