Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S2)

Sylabus przedmiotu Nanostruktury powierzchniowe w inżynierii materiałowej:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Obszary studiów nauk technicznych, studiów inżynierskich
Przedmiot Nanostruktury powierzchniowe w inżynierii materiałowej
Specjalność Nanotechnologie
Jednostka prowadząca Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Ryszard Kaleńczuk <Ryszard.Kalenczuk@zut.edu.pl>

W-1Chemia Nieorganiczna I
W-2Chemia Fizyczna I, Chemia Fizyczna II
W-3Materiałoznawstwo
W-4Materiały wysokiej czystości i specjalnego przeznaczenia

T-W-1Zastosowanie nanotechnologii w zakresie obróbki powierzchniowej.4
T-W-2Nanostrukturalne warstwy powierzchniowe: warstwy wierzchnie i powłoki. Dobór materiałów powłokowych zgodnie z wymaganiami konkretnej aplikacji. Powłoki wielowarstwowe, gradientowe i kompozytowe.8
T-W-3Wytwarzanie powłok nanostrukturalnych: technologie osadzania z fazy gazowej (PVD, CVD); technologie osadzania z fazy ciekłej (elektrochemiczne, zol-żel)6
T-W-4Powłoki nanokompozytowej. Powłoki z bariera cieplną. Powłoki przeciwzużyciowe. Powłoki hydrofobowe. Powłoki biokompatybilne.12

A-W-1uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2zapoznanie się z dostepną literaturą10
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu15
A-W-4Konsultacje u prowadzacego zajęcia5

M-1Wykład wspomagany prezentacją multimedialną

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne

TCH_2A_D10-08_W01
TCH_2A_W01, TCH_2A_W11, TCH_2A_W12T2A_W01, T2A_W04, T2A_W05, T2A_W06InzA2_W01, InzA2_W05C-1T-W-3, T-W-2, T-W-4, T-W-1M-1S-1

TCH_2A_D10-08_W01
2,0Student nie opanował lub opanował w stopniu niewystarczającym wiedzy w zakresie zagadnień inżynierii materiałowej, dotyczących zastosowania nanotechnologii w obróbce powierzchniowej.
3,0Student opanował w stopniu dostatecznym wiedzę w zakresie zagadnień inżynierii materiałowej, dotyczących zastosowania nanotechnologii w obróbce powierzchniowej. Wiedza Studenta w odniesieniu do materiału objętego programem przedmiotu wynosi 60 %.
3,5Student opanował w stopniu większym, niż dostateczny, wiedzę w zakresie zagadnień inżynierii materiałowej, dotyczących zastosowania nanotechnologii w obróbce powierzchniowej. Wiedza Studenta w odniesieniu do materiału objętego programem przedmiotu wynosi 70 %.
4,0Student opanował w stopniu dobrym wiedzę w zakresie zagadnień inżynierii materiałowej, dotyczących zastosowania nanotechnologii w obróbce powierzchniowej. Wiedza Studenta w odniesieniu do materiału objętego programem przedmiotu wynosi 80 %.
4,5Student opanował w stopniu większym, niż dobrym, wiedzę w zakresie zagadnień inżynierii materiałowej, dotyczących zastosowania nanotechnologii w obróbce powierzchniowej. Wiedza Studenta w odniesieniu do materiału objętego programem przedmiotu wynosi 90 %.
5,0Student w pelni opanował wiedzę w zakresie zagadnień inżynierii materiałowej, dotyczących zastosowania nanotechnologii w obróbce powierzchniowej.

1. M. Jurczyk, Nanomateriały, WPP, Poznań, 2001
  2. A. Mazurkiewicz, Nanonauki i nanotechnologie, WITE, Radom, 2007

T-W-1Zastosowanie nanotechnologii w zakresie obróbki powierzchniowej.4

A-W-1uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2zapoznanie się z dostepną literaturą10
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu15
A-W-4Konsultacje u prowadzacego zajęcia5
Zamierzone efekty kształceniaTCH_2A_D10-08_W01Student ma wiedzę w zakresie zagadnień inżynierii materiałowej, dotyczących zastosowania nanotechnologii w obróbce powierzchniowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTCH_2A_W01ma rozszerzoną wiedzę z zakresu biotechnologii, technologii chemicznej, organicznej, nieorganicznej oraz technologii polimerów, której zakres dostosowany jest do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu ukończonej specjalności
TCH_2A_W11ma podbudowaną teoretycznie szczegółową wiedzę w zakresie zagadnień technologii chemicznej aplikacji surowców, półproduktów, środków pomocniczych i produktów charakterystycznych dla ukończonej specjalności
TCH_2A_W12ma wiedzę o kierunkach rozwoju technologii, najistotniejszych nowościach w zakresie technologii chemicznej, cyklu życia urządzeń i obiektów oraz kierunkach rozwoju i postępu związanych z ukończoną specjalnością
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaT2A_W01ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii i innych obszarów właściwych dla studiowanego kierunku studiów przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu studiowanego kierunku studiów
T2A_W04ma podbudowaną teoretycznie szczegółową wiedzę związaną z wybranymi zagadnieniami z zakresu studiowanego kierunku studiów
T2A_W05ma wiedzę o trendach rozwojowych i najistotniejszych nowych osiągnięciach z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów i pokrewnych dyscyplin naukowych
T2A_W06ma podstawową wiedzę o cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych
Odniesienie do efektów kształcenia prowadzących do uzyskania tytułu zawodowego inżynieraInzA2_W01ma podstawową wiedzę o cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych
InzA2_W05zna typowe technologie inżynierskie w zakresie studiowanego kierunku studiów
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zapoznanie Studentów z zagadnieniami z zakresu inżynierii materiałowej, dotyczącymi zastosowania nanotechnologii w zakresie obróbki powierzchniowej.
Treści programoweT-W-3Wytwarzanie powłok nanostrukturalnych: technologie osadzania z fazy gazowej (PVD, CVD); technologie osadzania z fazy ciekłej (elektrochemiczne, zol-żel)
T-W-1Zastosowanie nanotechnologii w zakresie obróbki powierzchniowej.
Metody nauczaniaM-1Wykład wspomagany prezentacją multimedialną
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne