Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Technologia chemiczna (S1)

Sylabus przedmiotu Inżynieria bioprocesowa:

Kierunek studiów Technologia chemiczna
Obszary studiów nauk technicznych, studiów inżynierskich
Przedmiot Inżynieria bioprocesowa
Jednostka prowadząca Instytut Polimerów
Nauczyciel odpowiedzialny Krzysztof Ulfig <Krzysztof.Ulfig@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Krzysztof Ulfig <Krzysztof.Ulfig@zut.edu.pl>

W-1Znajomość podstaw mikrobiologii i biotechnologii.

T-W-1Definicja biotechnologii i inżynierii bioprocesowej. Charakterystyka organizmów prokariotycznych i eukariotycznych o znaczeniu przemysłowym (prokariotycznych i eukariotycznych). Izolowanie, selekcja, modyfikowanie i przechowywanie szczepów przemysłowych. Pożywki stosowane w hodowli. Sterylizacja i dezynfekcja. Rodzaje hodowli. Rodzaje bioreaktorów. Podstawy teoretyczne kinetyki reakcji biologicznych; matematyczne modele bioprocesów. Kontrola i sterowanie przebiegiem procesów biotechnologicznych. Wydzielanie i oczyszczanie produktów fermentacji. Produkcja etanolu. Biologiczne otrzymywanie kwasów organicznych. Produkcja i zastosowanie preparatów enzymatycznych. Biotechnologie farmaceutyczne. Hydrobiometalurgia. Biologiczna utylizacja ścieków i odpadów stałych.30

A-W-1Obecność na wykładach30
A-W-2Analiza piśmiennictwa15
A-W-3Przygotowanie prezentacji15

S-1Ocena formująca: Dyskusja referatów i ich ocena

TCH_1A_O01b_W01
C-1T-W-1M-2, M-1S-1, S-2
TCH_1A_O01b_W02
ma teoretyczną wiedzę na temat procesów biotechnologicznych.
C-1T-W-1M-1, M-2S-1, S-2

TCH_1A_O01b_U01
C-1T-W-1M-2, M-1S-2, S-1
TCH_1A_O01b_U02
C-1T-W-1M-1, M-2S-1, S-2
TCH_1A_O01b_U03
C-1T-W-1M-2, M-1S-1, S-2

TCH_1A_O01b_W01
TCH_1A_O01b_W02
ma teoretyczną wiedzę na temat procesów biotechnologicznych.

TCH_1A_O01b_U01
TCH_1A_O01b_U02
TCH_1A_O01b_U03
3,0Przeciętne umiejętności w przedmiocie efektu kształcenia.

1. Szewczyk K.W., Technologia biochemiczna, Politechnika Warszawska, Warszawa, 2003
  2. Szewczyk K.W., Bilansowanie i kinetyka procesów biochemicznych, Politechnika Warszawska, Warszawa, 2005
  3. Bednarski W., Fiedurek J. (Ed.), Podstawy biotechnologii przemysłowej, WNT, Warszawa, 2007

1. Aiba S., Humphrey A.E., Miles N.F., Inżynieria biochemiczna, WNT, Warszawa, 1977
  2. Bałdyga J., Henczka M., Podgórska W., Obliczenia w inżynierii bioreaktorów, Politechnika Warszawska, Warszawa, 1996

A-W-1Obecność na wykładach30
A-W-2Analiza piśmiennictwa15
A-W-3Przygotowanie prezentacji15
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O01b_W01ma podstawową wiedzę na temat organizmów, głównie bakterii i grzybów mikroskopowych stosowanych w inżynierii bioprocesowej.
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu zjawisk zachodzących w procesach biotechnologicznych, rodzajów bioreaktorów, modeli matematycznych opisujących szybkość reakcji enzymatycznych, wzrostu drobnoustrojów, wytwarzania produktu i zużywania substratu, a także z zakresu immobilizacji biokatalizatorów. Student nabywa umiejętności posługiwania się modelami matematycznymi opisującymi procesy biotechnologiczne i wyznaczanie parametrów tych modeli.
Treści programoweT-W-1Definicja biotechnologii i inżynierii bioprocesowej. Charakterystyka organizmów prokariotycznych i eukariotycznych o znaczeniu przemysłowym (prokariotycznych i eukariotycznych). Izolowanie, selekcja, modyfikowanie i przechowywanie szczepów przemysłowych. Pożywki stosowane w hodowli. Sterylizacja i dezynfekcja. Rodzaje hodowli. Rodzaje bioreaktorów. Podstawy teoretyczne kinetyki reakcji biologicznych; matematyczne modele bioprocesów. Kontrola i sterowanie przebiegiem procesów biotechnologicznych. Wydzielanie i oczyszczanie produktów fermentacji. Produkcja etanolu. Biologiczne otrzymywanie kwasów organicznych. Produkcja i zastosowanie preparatów enzymatycznych. Biotechnologie farmaceutyczne. Hydrobiometalurgia. Biologiczna utylizacja ścieków i odpadów stałych.
3,0Przeciętna wiedza w zamierzonym efekcie kształcenia
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O01b_W02ma teoretyczną wiedzę na temat procesów biotechnologicznych.
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny
3,0Przeciętna wiedza w zamierzonym efekcie kształcenia
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O01b_U01W zakresie przedmiotu posługuje się literaturą naukową w języku polskim i w języku angielskim.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Egzamin pisemny
S-1Ocena formująca: Dyskusja referatów i ich ocena
3,0Przeciętne umiejętności w przedmiocie efektu kształcenia.
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O01b_U02Wykorzystuje różne źródła wiedzy, korzystając również ze źródeł elektronicznych.
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny
3,0Przeciętne umiejętności w przedmiocie efektu kształcenia.
Zamierzone efekty kształceniaTCH_1A_O01b_U03Przygotowuje pisemne i ustne wystąpienia oraz prezentacje dotyczące treści programowych.