Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa - Rybactwo (S1)
specjalność: Biotechnologia rybacka i akwakultura

Sylabus przedmiotu Ratownictwo wodne:

Kierunek studiów Rybactwo
Obszary studiów nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, studiów inżynierskich
Przedmiot Ratownictwo wodne
Jednostka prowadząca Zakład Akwakultury
Nauczyciel odpowiedzialny Robert Dziaman <Robert.Dziaman@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Robert Dziaman <Robert.Dziaman@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 15 1,00,50zaliczenie

W-1- anatomia człowieka - fizjologia człowieka - biologia

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Ogólne informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Psychologia w pracy ratownika medycznego. Ocena stanu fizycznego osoby poszkodowanej. Czynności ratownicze wykonywane u poszkodowanego przytomnego oraz nieprzytomnego. Drogi oddechowe. Resuscytacja. Czynności ratownicze wykonywane u poszkodowanego z krwotokiem. Tętno i ciśnienie krwi. EKG. Udzielanie pomocy tonącym. Poparzenia i odmrożenia. Pogryzienia, ukąszenia i użądlenia. Zatrucia. Urazy kości i stawów.15
T-W-1Obowiązujące akta prawa i podstawowe pojęcia ratownicze z zakresu pierwszej pomocy. Sprzęt pierwszej pomocy. Podstawowe wiadomości z Anatomii człowieka. Fizjologia: układu nerwowego, układu krążenia, oddychania. Porażenie prądem elektrycznym. Zagrożenia ze strony zwierząt i roślin. Ciała obce.15

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1uczestnictwo w zajęciach15
A-A-2zaliczenie ćwiczeń w formie praktycznej - ćwiczenia podstawowych zabiegów resuscytacyjnych na manekinie15
A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2przygotowanie do zaliczenia przedmiotu8
A-W-3uczestnictwo w konsultacjach8

M-1wykład, pogadanka, referat, filmy szkoleniowo-dydaktyczne, prezentacja

RYB_1A_B5_W01
RYB_1A_W17R1A_W02, R1A_W07InzA_W03C-1T-W-1M-1S-1

RYB_1A_B5_U01
RYB_1A_U02R1A_U02C-1T-W-1, T-A-1M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

RYB_1A_B5_K01
RYB_1A_K02R1A_K04InzA_K02C-1T-W-1M-1S-1

RYB_1A_B5_W01

RYB_1A_B5_U01

RYB_1A_B5_K01
wykazuje odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
3,0Student w zakresie wiedzy opanował podstawowy materiał programowy. 50-60% poprawnych odpowiedzi w teście końcowym

1. Jakubaszko J. red., Ratownik Medyczny, Wyd. Górnicki, Wrocław, 2003
  2. Jakubaszko J. red., Medycyna ratunkowa. Nagłe zagrożenia pochodzenia wewnętrznego., Wyd. Górnicki, Wrocław, 2003

1. Kózka M., Stany zagrożenia życia., Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2001

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1uczestnictwo w zajęciach15

A-W-1uczestnictwo w zajęciach15
A-W-2przygotowanie do zaliczenia przedmiotu8
A-W-3uczestnictwo w konsultacjach8
Zamierzone efekty kształceniaRYB_1A_B5_W01wykazuje odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Potrafi myslec i działac w sposób przedsiebiorczy.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRYB_1A_W17Ma podstawową wiedzę na temat pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej, zna podstawowe zasady BHP obowiązujące w rybactwie.
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaR1A_W02ma podstawową wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do studiowanego kierunku studiów
R1A_W07ma podstawową wiedzę na temat stanu i czynników determinujących funkcjonowanie i rozwój obszarów wiejskich
Odniesienie do efektów kształcenia prowadzących do uzyskania tytułu zawodowego inżynieraInzA_W03ma podstawową wiedzę niezbędną do rozumienia społecznych, ekonomicznych, prawnych i innych uwarunkowań działalności inżynierskiej
Cel przedmiotuC-1Pogłębienie wiedzy o stanach wymagających natychmiastowej interwencji w wybranych jednostkach chorobowych. Kształcenie odpowiednich postaw społeczno-moralnych uczniów wobec napotkanej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia własnego i innych. Nauka szybkiego i prawidłowego sposobu wzywania pomocy. Poznawanie bezpiecznych sposobów udzielania pomocy przedmedycznej do momentu przyjazdu lekarza; Przygotowanie studenta do samodzielnego bezprzyrządowego postępowania ratowniczego na miejscu wypadku.
Treści programoweT-W-1Obowiązujące akta prawa i podstawowe pojęcia ratownicze z zakresu pierwszej pomocy. Sprzęt pierwszej pomocy. Podstawowe wiadomości z Anatomii człowieka. Fizjologia: układu nerwowego, układu krążenia, oddychania. Porażenie prądem elektrycznym. Zagrożenia ze strony zwierząt i roślin. Ciała obce.
Metody nauczaniaM-1wykład, pogadanka, referat, filmy szkoleniowo-dydaktyczne, prezentacja
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Umiejętności praktyczne - umiejętność prowadzenia resuscytacji bezprzyrządowej na fantomach, Zaliczenie - obecność na wszystkich zajęciach ujętych planem nauczania, zaliczenie praktycznego wykonania resuscytacji bezprzyrządowej, kolokwium zaliczeniowe.
3,0Student w zakresie wiedzy opanował podstawowy materiał programowy.
Zamierzone efekty kształceniaRYB_1A_B5_U01wykazuje odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRYB_1A_U02Potrafi pracować w zespole, umie oszacować czas potrzebny na realizację zleconego zadania, potrafi opracować i zrealizować harmonogram prac. Rozumie potrzebę samokształcenia.
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaR1A_U02posiada umiejętność precyzyjnego porozumiewania się z różnymi podmiotami w formie werbalnej, pisemnej i graficznej
3,0Student w zakresie wiedzy opanował podstawowy materiał programowy.
Zamierzone efekty kształceniaRYB_1A_B5_K01wykazuje odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówRYB_1A_K02Ma świadomość ważności zachowań w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania różnorodności poglądów i kultur.
Odniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaR1A_K04prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu
Odniesienie do efektów kształcenia prowadzących do uzyskania tytułu zawodowego inżynieraInzA_K02potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy