Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Wydział Elektryczny - Teleinformatyka (S1)

Sylabus przedmiotu Informatyka przemysłowa:

Informacje podstawowe

Kierunek studiów Teleinformatyka
Forma studiów studia stacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta inżynier
Obszary studiów charakterystyki PRK, kompetencje inżynierskie PRK
Profil ogólnoakademicki
Moduł
Przedmiot Informatyka przemysłowa
Specjalność przedmiot wspólny
Jednostka prowadząca Katedra Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej
Nauczyciel odpowiedzialny Maciej Burak <Maciej.Burak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Piotr Baniukiewicz <Piotr.Baniukiewicz@zut.edu.pl>, Maciej Burak <Maciej.Burak@zut.edu.pl>, Krzysztof Pietrusewicz <Krzysztof.Pietrusewicz@zut.edu.pl>
ECTS (planowane) 5,0 ECTS (formy) 5,0
Forma zaliczenia zaliczenie Język polski
Blok obieralny 20 Grupa obieralna 1

Formy dydaktyczne

Forma dydaktycznaKODSemestrGodzinyECTSWagaZaliczenie
wykładyW7 30 2,40,44zaliczenie
laboratoriaL7 15 1,00,30zaliczenie
projektyP7 15 1,60,26zaliczenie

Wymagania wstępne

KODWymaganie wstępne
W-1Wiedza z matematyki, informatyki, techniki mikroprocesorowej

Cele przedmiotu

KODCel modułu/przedmiotu
C-1Nauczenie studentów konfigurowania sprzętu i oprogramowania procesów wymiany danych w przemysłowych systemach sterowania w reżymach czasu rzeczywistego z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa wymiany informacji.

Treści programowe z podziałem na formy zajęć

KODTreść programowaGodziny
laboratoria
T-L-1Oprogramowanie do modelowania systemów. Wprowadzenie, pierwszy projekt. Modelowanie wymagań2
T-L-2Opracowanie modelu architektury wybranego systemu.2
T-L-3Modelowanie działania i testów funkcjonalnych projektowanych systemów4
T-L-4Generowanie dokumentacji modelowanych systemów2
T-L-5Problemy integracji narzędzi modelowania z innymi środowiskami2
T-L-6Symulacja systemowa i dynamiczna projektowanych systemów3
15
projekty
T-P-1Zapoznanie się z narzędziami i technologiami możliwymi do wykorzystania w projekcie. Określenie zakresu projektu.4
T-P-2Wykonanie projektu i przygotowanie dokumentacji10
T-P-3Zaliczenie projektu1
15
wykłady
T-W-1Języki modelowania systemów: UML, SysML. Zagadnienia modelowania systemów. Diagramy SysML, rodzaje, przykłady. Narzędzia modelowania w języku SysML. Eclipse, EA, VP, inne.6
T-W-2Modelowanie wymagań z zastosowaniem SysML (req). Diagramy przypadków użycia SysML (uc). Od Business Model Canvas do modelu oczekiwań interesariuszy projektu systemu.6
T-W-3Modelowanie architektury z zastosowaniem SysML (bdd, ibd). Przykład systemu cyfrowego. Interfejsy, właściwości, powiązanie modeli architektury ze stawianymi systemowi wymaganiami.6
T-W-4Testowanie i weryfikacja wymagań. Zastosowanie modeli w projektowaniu systemów cyfrowych. Zagadnienia języków dedykowanych modelowania oraz generowania kodów systemu. Zagadnienia prowadzenia projektów zgodnie z wymaganiami standardów bezpieczeństwa funkcjonalnego. Wirtualna weryfikacja i walidacja.8
T-W-5Techniki Hardware-in-the-loop w prototypowaniu systemów kontrolno-pomiarowych oraz teleinformatycznych. Zagadnienia generowania raportów/dokumentacji projektowanych systemów. Zaliczenie wykładów.4
30

Obciążenie pracą studenta - formy aktywności

KODForma aktywnościGodziny
laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Studia literaturowe9
A-L-3Konsultacje2
26
projekty
A-P-1uczestnictwo w zajęciach15
A-P-2Praca własna24
A-P-3Konsultacje2
41
wykłady
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2Praca własna z literaturą29
59

Metody nauczania / narzędzia dydaktyczne

KODMetoda nauczania / narzędzie dydaktyczne
M-1Wykład informacyjny
M-2Wykład problemowy
M-3Pokaz
M-4Ćwiczenia laboratoryjne

Sposoby oceny

KODSposób oceny
S-1Ocena formująca: Ocena wystawiana w trakcie zajęć laboratoryjnych na podstawie pisemnych prac zaliczeniowych oraz aktywności podczas zajęć.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena wystawiana na podstawie pisemnego i praktycznego zaliczenia końcowego.

Zamierzone efekty uczenia się - wiedza

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaOdniesienie do efektów uczenia się prowadzących do uzyskania tytułu zawodowego inżynieraCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TI_1A_C37.1_W01
Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych.
TI_1A_W04C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-2
TI_1A_C37.1_W02
Student ma podstawową wiedzę na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych.
TI_1A_W04C-1T-W-1, T-W-4, T-W-5M-1, M-2, M-3S-2

Zamierzone efekty uczenia się - umiejętności

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaOdniesienie do efektów uczenia się prowadzących do uzyskania tytułu zawodowego inżynieraCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TI_1A_C37.1_U01
Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu.
TI_1A_U06C-1T-L-1, T-L-2, T-L-3, T-L-4, T-L-5, T-L-6, T-P-1, T-P-2, T-P-3M-3, M-4S-1
TI_1A_C37.1_U02
Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT.
TI_1A_U06C-1T-P-1, T-P-2, T-P-3M-4S-1

Kryterium oceny - wiedza

Efekt uczenia sięOcenaKryterium oceny
TI_1A_C37.1_W01
Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych.
2,0Student nie ma podstawowej wiedzy o sposobach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Nie zna struktur systemów w przemyśle, w tym standardowych interfejsów komunikacyjnych
3,0Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
TI_1A_C37.1_W02
Student ma podstawową wiedzę na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych.
2,0Student nie ma podstawowej wiedzy na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych.
3,0Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.

Kryterium oceny - umiejętności

Efekt uczenia sięOcenaKryterium oceny
TI_1A_C37.1_U01
Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu.
2,0Student nie potrafi dobrać narzędzi i metod do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu.
3,0Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
TI_1A_C37.1_U02
Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT.
2,0Student nie potrafi dobrać technologii i narzędzi oraz nie umie zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT.
3,0Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.

Literatura podstawowa

  1. Holt J., Perry S.A., Brownsword M., Model-based requirements engineering, 2012, ISBN 978-1-84919-487-7
  2. Friedenthal, S.; Moore, A.; Steiner, R., A Practical Guide To SysML: The Systems Modeling Language, 2015, ISBN 978-0128002025

Literatura dodatkowa

  1. Anderson Ross, Security engineering, 2nd edition, WNT, 2009

Treści programowe - laboratoria

KODTreść programowaGodziny
T-L-1Oprogramowanie do modelowania systemów. Wprowadzenie, pierwszy projekt. Modelowanie wymagań2
T-L-2Opracowanie modelu architektury wybranego systemu.2
T-L-3Modelowanie działania i testów funkcjonalnych projektowanych systemów4
T-L-4Generowanie dokumentacji modelowanych systemów2
T-L-5Problemy integracji narzędzi modelowania z innymi środowiskami2
T-L-6Symulacja systemowa i dynamiczna projektowanych systemów3
15

Treści programowe - projekty

KODTreść programowaGodziny
T-P-1Zapoznanie się z narzędziami i technologiami możliwymi do wykorzystania w projekcie. Określenie zakresu projektu.4
T-P-2Wykonanie projektu i przygotowanie dokumentacji10
T-P-3Zaliczenie projektu1
15

Treści programowe - wykłady

KODTreść programowaGodziny
T-W-1Języki modelowania systemów: UML, SysML. Zagadnienia modelowania systemów. Diagramy SysML, rodzaje, przykłady. Narzędzia modelowania w języku SysML. Eclipse, EA, VP, inne.6
T-W-2Modelowanie wymagań z zastosowaniem SysML (req). Diagramy przypadków użycia SysML (uc). Od Business Model Canvas do modelu oczekiwań interesariuszy projektu systemu.6
T-W-3Modelowanie architektury z zastosowaniem SysML (bdd, ibd). Przykład systemu cyfrowego. Interfejsy, właściwości, powiązanie modeli architektury ze stawianymi systemowi wymaganiami.6
T-W-4Testowanie i weryfikacja wymagań. Zastosowanie modeli w projektowaniu systemów cyfrowych. Zagadnienia języków dedykowanych modelowania oraz generowania kodów systemu. Zagadnienia prowadzenia projektów zgodnie z wymaganiami standardów bezpieczeństwa funkcjonalnego. Wirtualna weryfikacja i walidacja.8
T-W-5Techniki Hardware-in-the-loop w prototypowaniu systemów kontrolno-pomiarowych oraz teleinformatycznych. Zagadnienia generowania raportów/dokumentacji projektowanych systemów. Zaliczenie wykładów.4
30

Formy aktywności - laboratoria

KODForma aktywnościGodziny
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Studia literaturowe9
A-L-3Konsultacje2
26
(*) 1 punkt ECTS, odpowiada około 30 godzinom aktywności studenta

Formy aktywności - projekty

KODForma aktywnościGodziny
A-P-1uczestnictwo w zajęciach15
A-P-2Praca własna24
A-P-3Konsultacje2
41
(*) 1 punkt ECTS, odpowiada około 30 godzinom aktywności studenta

Formy aktywności - wykłady

KODForma aktywnościGodziny
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach30
A-W-2Praca własna z literaturą29
59
(*) 1 punkt ECTS, odpowiada około 30 godzinom aktywności studenta
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_C37.1_W01Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W04Ma szczegółową wiedzę związaną z wybranymi zagadnieniami w obszarze teleinformatyki.
Cel przedmiotuC-1Nauczenie studentów konfigurowania sprzętu i oprogramowania procesów wymiany danych w przemysłowych systemach sterowania w reżymach czasu rzeczywistego z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa wymiany informacji.
Treści programoweT-W-1Języki modelowania systemów: UML, SysML. Zagadnienia modelowania systemów. Diagramy SysML, rodzaje, przykłady. Narzędzia modelowania w języku SysML. Eclipse, EA, VP, inne.
T-W-2Modelowanie wymagań z zastosowaniem SysML (req). Diagramy przypadków użycia SysML (uc). Od Business Model Canvas do modelu oczekiwań interesariuszy projektu systemu.
T-W-3Modelowanie architektury z zastosowaniem SysML (bdd, ibd). Przykład systemu cyfrowego. Interfejsy, właściwości, powiązanie modeli architektury ze stawianymi systemowi wymaganiami.
T-W-4Testowanie i weryfikacja wymagań. Zastosowanie modeli w projektowaniu systemów cyfrowych. Zagadnienia języków dedykowanych modelowania oraz generowania kodów systemu. Zagadnienia prowadzenia projektów zgodnie z wymaganiami standardów bezpieczeństwa funkcjonalnego. Wirtualna weryfikacja i walidacja.
T-W-5Techniki Hardware-in-the-loop w prototypowaniu systemów kontrolno-pomiarowych oraz teleinformatycznych. Zagadnienia generowania raportów/dokumentacji projektowanych systemów. Zaliczenie wykładów.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
M-2Wykład problemowy
M-3Pokaz
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ocena wystawiana na podstawie pisemnego i praktycznego zaliczenia końcowego.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Student nie ma podstawowej wiedzy o sposobach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Nie zna struktur systemów w przemyśle, w tym standardowych interfejsów komunikacyjnych
3,0Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student ma podstawową wiedzę o sposobach i metodach przesyłania danych w systemach cyfrowych. Zna struktury systemów cyfrowych spotykanych w przemyśle i zna standardowe interfejsy oraz popularne protokoły komunikacyjne wykorzystywane w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_C37.1_W02Student ma podstawową wiedzę na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_W04Ma szczegółową wiedzę związaną z wybranymi zagadnieniami w obszarze teleinformatyki.
Cel przedmiotuC-1Nauczenie studentów konfigurowania sprzętu i oprogramowania procesów wymiany danych w przemysłowych systemach sterowania w reżymach czasu rzeczywistego z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa wymiany informacji.
Treści programoweT-W-1Języki modelowania systemów: UML, SysML. Zagadnienia modelowania systemów. Diagramy SysML, rodzaje, przykłady. Narzędzia modelowania w języku SysML. Eclipse, EA, VP, inne.
T-W-4Testowanie i weryfikacja wymagań. Zastosowanie modeli w projektowaniu systemów cyfrowych. Zagadnienia języków dedykowanych modelowania oraz generowania kodów systemu. Zagadnienia prowadzenia projektów zgodnie z wymaganiami standardów bezpieczeństwa funkcjonalnego. Wirtualna weryfikacja i walidacja.
T-W-5Techniki Hardware-in-the-loop w prototypowaniu systemów kontrolno-pomiarowych oraz teleinformatycznych. Zagadnienia generowania raportów/dokumentacji projektowanych systemów. Zaliczenie wykładów.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
M-2Wykład problemowy
M-3Pokaz
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ocena wystawiana na podstawie pisemnego i praktycznego zaliczenia końcowego.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Student nie ma podstawowej wiedzy na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych.
3,0Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student ma wiedze na temat stosowanych technologii i narzędzi do projektowania oraz implementacji przemysłowych systemów IT. Ma podstawową wiedzę w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa pracy systemów cyfrowych. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_C37.1_U01Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U06Potrafi pozyskiwać, przesyłać, przetwarzać dane, podsumowywać wyniki eksperymentów empirycznych, dokonywać interpretacji uzyskanych wyników i formułować wynikające z nich wnioski.
Cel przedmiotuC-1Nauczenie studentów konfigurowania sprzętu i oprogramowania procesów wymiany danych w przemysłowych systemach sterowania w reżymach czasu rzeczywistego z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa wymiany informacji.
Treści programoweT-L-1Oprogramowanie do modelowania systemów. Wprowadzenie, pierwszy projekt. Modelowanie wymagań
T-L-2Opracowanie modelu architektury wybranego systemu.
T-L-3Modelowanie działania i testów funkcjonalnych projektowanych systemów
T-L-4Generowanie dokumentacji modelowanych systemów
T-L-5Problemy integracji narzędzi modelowania z innymi środowiskami
T-L-6Symulacja systemowa i dynamiczna projektowanych systemów
T-P-1Zapoznanie się z narzędziami i technologiami możliwymi do wykorzystania w projekcie. Określenie zakresu projektu.
T-P-2Wykonanie projektu i przygotowanie dokumentacji
T-P-3Zaliczenie projektu
Metody nauczaniaM-3Pokaz
M-4Ćwiczenia laboratoryjne
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena wystawiana w trakcie zajęć laboratoryjnych na podstawie pisemnych prac zaliczeniowych oraz aktywności podczas zajęć.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Student nie potrafi dobrać narzędzi i metod do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu.
3,0Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student potrafi dobrać narzędzia i metody do zakresu projektu, w ramach którego dokonuje modelowania systemu. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
PoleKODZnaczenie kodu
Zamierzone efekty uczenia sięTI_1A_C37.1_U02Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówTI_1A_U06Potrafi pozyskiwać, przesyłać, przetwarzać dane, podsumowywać wyniki eksperymentów empirycznych, dokonywać interpretacji uzyskanych wyników i formułować wynikające z nich wnioski.
Cel przedmiotuC-1Nauczenie studentów konfigurowania sprzętu i oprogramowania procesów wymiany danych w przemysłowych systemach sterowania w reżymach czasu rzeczywistego z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa wymiany informacji.
Treści programoweT-P-1Zapoznanie się z narzędziami i technologiami możliwymi do wykorzystania w projekcie. Określenie zakresu projektu.
T-P-2Wykonanie projektu i przygotowanie dokumentacji
T-P-3Zaliczenie projektu
Metody nauczaniaM-4Ćwiczenia laboratoryjne
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena wystawiana w trakcie zajęć laboratoryjnych na podstawie pisemnych prac zaliczeniowych oraz aktywności podczas zajęć.
Kryteria ocenyOcenaKryterium oceny
2,0Student nie potrafi dobrać technologii i narzędzi oraz nie umie zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT.
3,0Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 50-60% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
3,5Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 61-70% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,0Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 71-80% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
4,5Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 81-90% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.
5,0Student potrafi dobrać technologię i narzędzia oraz zaprojektować i dokonać implementacji przemysłowego systemu IT. Student uzyskał 91-100% łącznej liczby punktów z form ocen tego efektu.