Wydział Elektryczny - Automatyka i robotyka (S1)

Sylabus przedmiotu Aplikacje sieciowe:

Kierunek studiów Automatyka i robotyka
Przedmiot Aplikacje sieciowe
Jednostka prowadząca Katedra Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej
Nauczyciel odpowiedzialny Maciej Burak <Maciej.Burak@zut.edu.pl>

laboratoriaL3 15 1,01,00zaliczenie

W-1Znajomość mechanizmów działania sieci komputerowych. Umiejętność konfiguracji i kontrolowania działania sieciowych systemów informatycznych.
W-2Umiejętność programowania w języku C/C++

laboratoria
T-L-1Wykorzystanie gniazd do tworzenia sieciowych aplikacji klient-serwer. Serwery jednowątkowe TCP i UDP.4
T-L-2Analiza i testowanie działania aplikacji klient-serwer z punktu widzenia wymagań aplikacji czasu rzeczywistego.2
T-L-3Wielowątkowe aplikacje serwera sieciowego. Tworzenie i kontrolowanie procesów potomnych.4
T-L-4Przykłady ataków na protokoły otwarte (arp, dhcp, dns, routing) i ich zabezpieczanie. Wykorzystanie protokołów bezpiecznych i konfiguracja statyczna. Network monitoring. Implementacja połączenia VPN na poziomach link i network przy użyciu pakietu openvpn.5

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Przygotowanie do zajęć8
A-L-3Konsultacje2

M-1Podająca - Wykład z użyciem środków audiowizualnych
M-3Praktyczna - ćwiczenia laboratoryjne
M-4Dyskusja dydaktyczna

S-1Ocena formująca: Zaliczenie wykonania (ocena kompletności i poprawności) ćwiczeń laboratoryjnych.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie wykonania mini-projektu

AR_1A_C103_W01
AR_1A_W04C-2, C-1T-L-4, T-L-3, T-L-2, T-L-1M-3, M-4, M-2, M-1S-2, S-1, S-3

AR_1A_C103_U01
AR_1A_U05, AR_1A_U06, AR_1A_U07, AR_1A_U08C-1, C-2T-L-1, T-L-2, T-L-3, T-L-4M-1, M-3, M-2, M-4S-3, S-1, S-2

AR_1A_C103_W01
2,0Brak zaliczenia wykonania 80% ćwiczeń laboratoryjnych - w tym również w wyniku nieobecności na zajęciach.
3,0Zaliczenie wykonania zadań poziomu podstawowego dla 80% ćwiczeń laboratoryjnych
3,5Zaliczenie wykonania zadań poziomu podstawowego dla 90% ćwiczeń laboratoryjnych
4,0(dodatkowo) Zaliczenie wykonania zadań poziomu rozszerzonego dla 50% ćwiczeń laboratoryjnych.

AR_1A_C103_U01

1. Materiały udostepnione przez prowadzącego

Treści programowe - laboratoria

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-L-2Przygotowanie do zajęć8
A-L-3Konsultacje2
Zamierzone efekty uczenia sięAR_1A_C103_W01Student posiada wiedzę na temat funkcjonowania systemów operacyjnych i sieci komputerowych wykorzystywanych w zastosowaniach przemysłowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAR_1A_W04Ma szczegółową wiedzę związaną z wybranymi zagadnieniami w obszarze automatyki oraz robotyki.
Cel przedmiotuC-2Wykorzystanie bezpiecznych protokołów i metod konfiguracji sieci dla zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji sieciowych.
Treści programoweT-L-4Przykłady ataków na protokoły otwarte (arp, dhcp, dns, routing) i ich zabezpieczanie. Wykorzystanie protokołów bezpiecznych i konfiguracja statyczna. Network monitoring. Implementacja połączenia VPN na poziomach link i network przy użyciu pakietu openvpn.
Metody nauczaniaM-3Praktyczna - ćwiczenia laboratoryjne
M-1Podająca - Wykład z użyciem środków audiowizualnych
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: Zaliczenie wykonania zadań dodatkowych rozszerzających ćwiczenia laboratoryjne.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie wykonania mini-projektu
5,0(dodatkowo) Wykonanie i obrona mini-projektu
Zamierzone efekty uczenia sięAR_1A_C103_U01Student potrafi wykorzystać funkcjonalności protokołów sieciowych we własnych aplikacjach, monitorować wydajność systemu oraz konfigurować urządzenia sieciowe.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAR_1A_U05Potrafi zaplanować i zrealizować eksperymenty w zakresie oceny wydajności, złożoności, efektywności i kompatybilności w obszarze stosowania układów automatycznego sterowania oraz rozwiązań robotycznych.
AR_1A_U06Potrafi pozyskiwać, przesyłać, przetwarzać dane, podsumowywać wyniki eksperymentów empirycznych, dokonywać interpretacji uzyskanych wyników i formułować wynikające z nich wnioski.
AR_1A_U07Potrafi samodzielnie posługiwać się materiałami źródłowymi w zakresie analizy i syntezy zawartych w nich informacji oraz poddawać je krytycznej ocenie w odniesieniu do problemów w obszarze automatyki oraz robotyki.
AR_1A_U08Potrafi rozwiązywać zadania i problemy występujące w obszarze automatyzacji oraz robotyzacji z wykorzystaniem metod i narzędzi inżynierskich w szczególności stosując techniki analityczne lub symulacyjne.
Cel przedmiotuC-1Nabycie umiejętności tworzenia aplikacji sieciowych w architekturze client-server.
Treści programoweT-L-1Wykorzystanie gniazd do tworzenia sieciowych aplikacji klient-serwer. Serwery jednowątkowe TCP i UDP.
Metody nauczaniaM-1Podająca - Wykład z użyciem środków audiowizualnych
M-3Praktyczna - ćwiczenia laboratoryjne