Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Inżynieria w medycynie (S1)

Sylabus przedmiotu Podstawy ekonomii i zarządzania:

Kierunek studiów Inżynieria w medycynie
Przedmiot Podstawy ekonomii i zarządzania
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Iwona Pełech <Iwona.Pelech@zut.edu.pl>

W-1Brak wymagań wstępnych

C-1Zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnienieami z zakresu ekonomii.
C-2Zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami z zakresu zarządzania.

T-W-1Podstawowe problemy ekonomiczne.2

IwM_1A_A02_W05
IwM_1A_A02_W06
3,0Uzyskanie wyniku 60% na zaliczeniu pisemnym.

1. Ricky W. Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2020
  2. red. nauk.: Roman Milewski, Eugeniusz Kwiatkowski ; aut.: Paweł Alberciak [et al.]., Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2010

T-W-1Podstawowe problemy ekonomiczne.2
T-W-2Mechanizm rynkowy.3
T-W-3Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej.3
T-W-4Pojęcie organizacji. Struktury organizacyjne.2
T-W-5Zarządzanie i funkcje zrządzania.2
T-W-6Role i umiejętności kierownika w organizacji. Style przewodzenia.2
T-W-7Zaliczenie1

A-W-1Udział w wykładach14
A-W-2Udział w zaliczeniu1
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia10
Zamierzone efekty uczenia sięIwM_1A_A02_W01Definiuje pojęcie potrzeba. Wyjaśnia na czym polega koszt alternatywny. Opisuje trzy główne rodzaje systemów ekonomicznych. Tłumaczy rolę państwa w gospodarce rynkowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówIwM_1A_W10Absolwent zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju różnych form indywidualnej przedsiębiorczości
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnienieami z zakresu ekonomii.
Treści programoweT-W-1Podstawowe problemy ekonomiczne.
3,0Uzyskanie wyniku 60% na zaliczeniu pisemnym.
Zamierzone efekty uczenia sięIwM_1A_A02_W02Definiuje pojęcie rynku oraz umie wymienić funkcje rynków. Wyjaśnia pojęcie podaży oraz popytu. Rozróżnia pojęcia popyt i wielkość popytu; podaż oraz wielkość podaży. Umie wyjaśnić na czym polega równowaga rynkowa. Tłumaczy pojęcia: cena równowagi i ilość równowagi. Potrafi wyjaśnić zjawisko nadwyżki podaży oraz nadwyżki popytu. Umie wskazać czynniki wpływające na zmiany popytu oraz zmiany podaży Potrafi wyjaśnić na czym polega elastyczność cenowa popytu i podaży.
Treści programoweT-W-2Mechanizm rynkowy.
3,0Uzyskanie wyniku 60% na zaliczeniu pisemnym.
Zamierzone efekty uczenia sięIwM_1A_A02_W03Omawia rolę przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej. Zna struktury rynkowe i podaje różnice pomiędzy nimi. Definiuje pojęcia związane z rachunkiem zysków i strat.
Treści programoweT-W-3Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.
3,0Uzyskanie wyniku 60% na zaliczeniu pisemnym.
Zamierzone efekty uczenia sięIwM_1A_A02_W04Definiuje pojęcie organizacji oraz pojęcie struktury organizacyjnej z uwzględnieniem podziału pracy, elementów struktury organizacyjnej, więzi organizacyjnych. Wymienia i podaje charakterystykę różnych typów struktur organizacyjnych.
Cel przedmiotuC-2Zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami z zakresu zarządzania.
Treści programoweT-W-4Pojęcie organizacji. Struktury organizacyjne.
3,0Uzyskanie wyniku 60% na zaliczeniu pisemnym.
Zamierzone efekty uczenia sięIwM_1A_A02_W05Definiuje funkcje zarządzania: planowanie, organizowanie, kierowanie, kontrolowanie.
Treści programoweT-W-5Zarządzanie i funkcje zrządzania.
3,0Uzyskanie wyniku 60% na zaliczeniu pisemnym.
Zamierzone efekty uczenia sięIwM_1A_A02_W06Wymienia i charakteryzuje role oraz umiejętności kierownika. Dostrzega różnice pomiędzy kierownikiem, a liderem. Podaje cechy charakterystyczne wybranych stylów przewodzenia.
Treści programoweT-W-6Role i umiejętności kierownika w organizacji. Style przewodzenia.