Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Rolnictwo (S2)

Sylabus przedmiotu Biopaliwa II i III generacji:

Kierunek studiów Rolnictwo
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Biopaliwa II i III generacji
Specjalność Rolnictwo precyzyjne
Jednostka prowadząca Katedra Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Hawrot-Paw <Malgorzata.Hawrot-Paw@zut.edu.pl>

laboratoriaL2 10 0,40,40zaliczenie

W-1Podstawy chemii, fizyki, matematyki i mikrobiologii.

laboratoria
T-L-1Regulamin laboratorium Biopaliw zaawansowanych i BHP. Podstawowy sprzęt i aparatura wykorzystywana w laboratorium.2
T-L-2Przygotowanie substratów odpadowych do produkcji biodiesla. Transestryfikacja. Oczyszczanie i osuszanie bioestrów. Ocena wybranych właściwości biodiesla.4
T-L-3Produkcja biogazu z biomasy mikroglonów - ocena potencjału metodą manometryczną. Parametry pracy komory fermentacji metanowej z komorą wstępnej hydrolizy.3
T-L-4Zaliczenie.1
T-W-1Generacje biopaliw. Biopaliwa zaawansowane - wprowadzenie, definicje, znaczenie.2
T-W-2Surowce do produkcji biopaliw i technologie ich konwersji. Biopaliwa zaawansowane II generacji - teoria a praktyka.3
T-W-3Produkcja energetycznej biomasy mikroglonów - parametry, metody, technologie. Biopaliwa zaawansowane III generacji.3
T-W-4Środowiskowe, ekonomiczne i społeczne skutki produkcji biopaliw. Regulacje prawne.1
T-W-5Zaliczenie.1

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych.10
A-L-2Przygotowanie do zaliczenia.2
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia wykładów.7
A-W-3Konsultacje.1

M-1Wykład multimedialny.

S-1Ocena formująca: Test.
S-2Ocena formująca: Sprawozdanie.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne / zaliczenie ustne.

ROL_2A_D15_W01
ROL_2A_W06, ROL_2A_W08C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-L-1, T-L-2, T-L-3M-1, M-2, M-3, M-4S-3

ROL_2A_D15_U01
ROL_2A_U02C-1T-L-2, T-L-3M-2, M-4S-3

ROL_2A_D15_K01
ROL_2A_K01C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-L-1, T-L-2, T-L-3M-1, M-2, M-3, M-4S-3

ROL_2A_D15_W01
3,0Student zna rodzaje biopaliw zawansowanych i substraty wykorzystywane do ich produkcji.

ROL_2A_D15_U01
3,0Student potrafi przeprowadzić wybrane etapy procesy technologicznego produkcji biopaliwa.

ROL_2A_D15_K01
3,0Student potrafi przedstawić aspekty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne produkcji biopaliw zaawansowanych, ale bez krytycznej analizy prezentowanych informacji.

1. Klimiuk E., Pawłowska M., Pokój T., Biopaliwa. Technologie dla zrównoważonego rozwoju., PWN, Warszawa, 2012
  2. Lewandowski W.M., Ryms M., Biopaliwa. Proekologiczne odnawialne źródła energii., WNT, Warszawa, 2013
  3. M.A. Borowitzka, N.R. Moheimani, Algae for biofuels and Energy, Springer, Dordrecht, 2013
  4. Yebo Li, Samir Kumar Khanal, Bioenergy: Principles and application., WILEY Blackwell, New Jersey, 2017
  5. Robert Ehrlich, Harold A. Geller, Renewable energy : a first course., CRC Press / Taylor & Francis Group, Boca Raton, London, New York, 2018

1. Kołodziej B., Matyka M., Odnawialne źródła energii. Rolnicze surowce energetyczne., PWRiL, Poznań, 2012

Treści programowe - laboratoria

T-L-4Zaliczenie.1

T-W-5Zaliczenie.1

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych.10
A-L-2Przygotowanie do zaliczenia.2

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia wykładów.7
A-W-3Konsultacje.1
Zamierzone efekty uczenia sięROL_2A_D15_W01Student posiada wiedzę odnośnie produkcji biopaliw zaawansowanych, w tym rodzajów substratów wykorzystywanych do ich wytwarzania.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówROL_2A_W06posiada rozszerzoną wiedzę z zakresu metod zwiększania produktywności roślin i wdrażania najnowszych osiągnięć do praktyki rolniczej w tym obejmujących proekologiczne technologie produkcji roślin, nowe systemy nawożenia i biologiczne zwalczanie chorób i szkodników
ROL_2A_W08posiada wiedzę z zakresu przetwórstwa surowców roślinnych i podstaw zbiorowego żywienia
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z tematyką biopaliw zaawansowanych, istotnymi parametrami ich produkcji, z uwzględnieniem charakterystyki substratów.
Treści programoweT-W-1Generacje biopaliw. Biopaliwa zaawansowane - wprowadzenie, definicje, znaczenie.
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny.
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne / zaliczenie ustne.
Zamierzone efekty uczenia sięROL_2A_D15_U01Student potrafi przeprowadzić proces prowadzący do wytworzenia biopaliwa zaawansowanego.
Treści programoweT-L-2Przygotowanie substratów odpadowych do produkcji biodiesla. Transestryfikacja. Oczyszczanie i osuszanie bioestrów. Ocena wybranych właściwości biodiesla.
Metody nauczaniaM-2Pokaz.
Sposób ocenyS-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne / zaliczenie ustne.
Zamierzone efekty uczenia sięROL_2A_D15_K01Student potrafi oceniać skutki społeczne, ekonomiczne i środowiskowe związane z produkcją biopaliw zaawansowanych, umiejętnie wykorzystywać je podczas pracy w grupie.
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny.