Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki - Energetyka (N2)

Sylabus przedmiotu Technologie energetyki wodnej:

Kierunek studiów Energetyka
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Technologie energetyki wodnej
Specjalność energetyka odnawialnych źródeł energii
Jednostka prowadząca Katedra Technologii Energetycznych
Nauczyciel odpowiedzialny Tomasz Kujawa <Tomasz.Kujawa@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 15 1,00,50zaliczenie

W-1Znajomość podstaw fizyki i termodynamiki, wymiany ciepła oraz matematyki

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Rozwiązywanie zadań rachunkowych i problemowych związanych z energetyką wodną. Zapoznanie sie z podstawową metodyką liczenia.13
T-A-2Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych.2
T-W-1Wykorzystanie energii wodnej. Elektrownie przepływowe. Elektrownie z członami pompowymi. Elektrownie szczytowo-pompowe. Urzadzenia elektrowni wodnych. Praca elektrowni wodnych. Mała energetyka wodna. Energia pływów, fal, pradów morskich.11
T-W-2Zaliczenie wykładu.1

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-A-2Konsultacje2
A-A-3Praca własna, studiowanie literatury.8
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia6
A-W-3Konsultacje2
A-W-4Studiowanie literatury5

M-1Wykład informacyjny
M-2Metody praktyczne: opanowanie ćwiczeń rachunkowych z zakresu przedmiotu.

ENE_2A_EOZE/07_W01
ENE_2A_W10C-1T-W-1M-1S-1

ENE_2A_EOZE/07_U01
ENE_2A_U06C-1T-A-1M-1S-1

ENE_2A_EOZE/07_K01
ENE_2A_K02C-1T-A-1, T-A-2, T-W-1, T-W-2M-2S-2

ENE_2A_EOZE/07_W01
2,0Opanowanie materiału poniżej 60% punktów możliwych do zdobycia
3,5Opanowanie materiału w zakresie 68-75% punktów możliwych do zdobycia
4,0Opanowanie materiału w zakresie 76-83% punktów możliwych do zdobycia
4,5Opanowanie materiału w zakresie 84-91% punktów możliwych do zdobycia
5,0Opanowanie materiału w zakresie 92-100% punktów możliwych do zdobycia

ENE_2A_EOZE/07_U01

ENE_2A_EOZE/07_K01
2,0Nie
3,0Tak

1. Igliński B., Buczkowski R., Cichosz M. i inni, Technologie hydroenergetyczne, UMK, Toruń, 2017
  2. Laudyn D., Pawlik M., Strzelczyk F., Elektrownie, WNT, 2000
  3. Lewandowski W.M., Proekologiczne odnawialne zródła energii, WNT, 2007
  4. Hoffman M. (red), Małe elektrownie wodne, poradnik., Nabba, Warszawa, 1992

1. Gundlach Władysław R., Podstawy maszyn przepływowych i ich systemów energetycznych, PWN, 2018

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

T-A-2Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych.2

T-W-2Zaliczenie wykładu.1

Formy aktywności - ćwiczenia audytoryjne

A-A-1Uczestnictwo w zajęciach15
A-A-2Konsultacje2
A-A-3Praca własna, studiowanie literatury.8

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia6
A-W-3Konsultacje2
A-W-4Studiowanie literatury5
Zamierzone efekty uczenia sięENE_2A_EOZE/07_W01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien być w stanie zdefiniować i omówić zagadnienia: wykorzystanie energii wodnej; elektrownie przepływowe; elektrownie z członami pompowymi; elektrownie szczytowo-pompowe; urządzenia elektrowni wodnych; praca elektrowni wodnych; mała energetyka wodna; energia pływów, fal, prądów morskich.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówENE_2A_W10Ma rozszerzoną i uporządkowaną wiedzę w dziedzinie energetyki, zwłaszcza w zakresie energetyki niekonwencjonalnej, w tym energetyki odnawialnej, jądrowej i wodorowej
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z tematyką możliwości wykorzystania niekonwencjonalnego źródła energii jakim jest energia wód.
Treści programoweT-W-1Wykorzystanie energii wodnej. Elektrownie przepływowe. Elektrownie z członami pompowymi. Elektrownie szczytowo-pompowe. Urzadzenia elektrowni wodnych. Praca elektrowni wodnych. Mała energetyka wodna. Energia pływów, fal, pradów morskich.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne bądź ustne. System punktowy oceny sprawdzianu: ocena pozytywna uzyskanie ponad 60% punktów.
2,0Opanowanie materiału poniżej 60% punktów możliwych do zdobycia
3,5Opanowanie materiału w zakresie 68-75% punktów możliwych do zdobycia
4,0Opanowanie materiału w zakresie 76-83% punktów możliwych do zdobycia
4,5Opanowanie materiału w zakresie 84-91% punktów możliwych do zdobycia
5,0Opanowanie materiału w zakresie 92-100% punktów możliwych do zdobycia
Zamierzone efekty uczenia sięENE_2A_EOZE/07_U01W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien umieć wykazać potrzebę i celowość wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jakim jest energia wód, a także umieć ocenić możliwość wykorzystania (w danych warunkach) energii wód celem zaspokojenia określonych potrzeb energetycznych. Powinien umieć wskazać konkretne rozwiązania przydatne do praktycznego zastosowania. Powinien umieć określić oddziaływania środowiskowe energetyki wodnej. Ponadto powinien umieć korzystać z literatury naukowej i technicznej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówENE_2A_U06Ma umiejętność samokształcenia się, m.in. w celu podnoszenia kompetencji zawodowych
Treści programoweT-A-1Rozwiązywanie zadań rachunkowych i problemowych związanych z energetyką wodną. Zapoznanie sie z podstawową metodyką liczenia.
Metody nauczaniaM-1Wykład informacyjny
3,0Opanowanie materiału w zakresie 60-67% punktów możliwych do zdobycia
Zamierzone efekty uczenia sięENE_2A_EOZE/07_K01Student ma zdolność stosowania zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności w dalszych etapach kształcenia się oraz w przyszłej pracy zawodowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówENE_2A_K02Identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z bezpieczeństwem energetycznym państwa
T-A-2Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych.
T-W-2Zaliczenie wykładu.
Metody nauczaniaM-2Metody praktyczne: opanowanie ćwiczeń rachunkowych z zakresu przedmiotu.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ćwiczenia: kolokwium sprawdzające podany zakres wiadomości. System punktowy oceniania - ocena pozytywna przy uzyskaniu ponad 60% punktów.
2,0Nie
3,0Tak