Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Odnawialne źródła energii (S2)

Sylabus przedmiotu Neutralizacja odpadów z instalacji OZE:

Kierunek studiów Odnawialne źródła energii
Forma studiów studia stacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister
Przedmiot Neutralizacja odpadów z instalacji OZE
Jednostka prowadząca Katedra Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Hawrot-Paw <Malgorzata.Hawrot-Paw@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Beata Smolik <Beata.Smolik@zut.edu.pl>

laboratoriaL2 10 0,50,50zaliczenie

W-1Podstawy mikrobiologii, fizjologii roślin, biochemii.

laboratoria
T-L-1Skrining mikroorganizmów i selekcja roślin uczestniczących w neutralizacji odpadów z instalacji OZE.3
T-L-2Fitotoksyczne i zootoksyczne odziaływanie odpadów poprocesowych.4
T-L-3Enzymatyczna aktywność gleb zanieczyszczonych odpadami z instalacji OZE.3
T-W-1Charakterystyka odpadów powstających w instalacjach OZE.2
T-W-2Metody ograniczania ilości powstających odpadów poprocesowych i sposoby ich neutralizacji.3
T-W-3Ekotoksykologiczne metody oceny zagrożeń środowiskowych związanych z odpadami z instalacji OZE. Bioindykacja. Biotesty.5

laboratoria
A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-L-2Przygotowanie do zaliczenia pisemnego.4
A-L-3Konsultacje.1
A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia wykładów.5

M-1Wykład multimedialny.

S-1Ocena formująca: Test.

OZE_2A_C08_W01
OZE_2A_W11C-1T-W-3, T-W-2, T-L-3, T-L-1, T-L-2M-1, M-2S-1, S-2

OZE_2A_C08_U01
OZE_2A_U11C-1T-L-3, T-L-1, T-L-2M-2S-1, S-2

OZE_2A_C08_K01
OZE_2A_K02, OZE_2A_K05C-1T-W-1, T-W-3, T-W-2, T-L-3, T-L-1, T-L-2M-1, M-2S-1, S-2

OZE_2A_C08_W01
3,0Student potrafi wymienić metody neutralizacji odpadów z instalacji OZE bez ich dokładnej charakterystyki.

OZE_2A_C08_U01
3,0Sudent umie przeprowadzić biotesty, ale nie potrafi dopasować metod do rodzaju odpadów.

OZE_2A_C08_K01
3,0Student ma ograniczoną świadomość tego jak istotna jest aktualna wiedza dotycząca metod ochrony środowiska.

1. Walker C.H., Hopkin S.P., Sibly R.M., Peakall D.B., Podstawy ekotoksykologii, PWN, Warszawa, 2002
  2. Zakrzewski S., Podstawy toksykologii środowiska, PWN, Warszawa, 2002
  3. Sadowska A., Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej, SGGW, Warszawa, 2010
  4. Małgorzata Wierzbicka, Ekotoksykologia, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2015

1. Piotrowski J.K., Podstawy toksykologii, WNT, Warszawa, 2006

Treści programowe - laboratoria

T-L-2Fitotoksyczne i zootoksyczne odziaływanie odpadów poprocesowych.4
T-L-3Enzymatyczna aktywność gleb zanieczyszczonych odpadami z instalacji OZE.3

T-W-1Charakterystyka odpadów powstających w instalacjach OZE.2

Formy aktywności - laboratoria

A-L-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-L-2Przygotowanie do zaliczenia pisemnego.4
A-L-3Konsultacje.1

A-W-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-W-2Przygotowanie do zaliczenia wykładów.5
Zamierzone efekty uczenia sięOZE_2A_C08_W01Student zna metody neutralizacji odpadów z instalacji OZE jako sposobu ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOZE_2A_W11rozumie koncepcję zrównoważonego rozwoju, ma wiedzę w zakresie metod ochrony środowiska;
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z metodami oceny zagrożeń środowiskowych związanych z odpadami z instalacji OZE i metodami ich neutralizacji.
Treści programoweT-W-3Ekotoksykologiczne metody oceny zagrożeń środowiskowych związanych z odpadami z instalacji OZE. Bioindykacja. Biotesty.
T-L-3Enzymatyczna aktywność gleb zanieczyszczonych odpadami z instalacji OZE.
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny.
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne.
Zamierzone efekty uczenia sięOZE_2A_C08_U01Student umie określić stopień zagrożenia wynikający z pojawienia się odpadów poprocesowych w środowisku i potrafi dobrać metodę ich neutralizacji.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOZE_2A_U11rozpoznaje zagrożenia i potrafi dobrać metody ograniczania negatywnego wpływu instalacji OZE na środowisko przyrodnicze;
Treści programoweT-L-3Enzymatyczna aktywność gleb zanieczyszczonych odpadami z instalacji OZE.
Metody nauczaniaM-2Ćwiczenia laboratoryjne.
S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne.
Zamierzone efekty uczenia sięOZE_2A_C08_K01Student jest świadomy jak istotna jest aktualna wiedza w rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska związanych z oddziaływaniem inwestycji i instalacji OZE, a ponadto jest świadomy odpowiedzialności za podejmowane przez siebie działania i konieczności przestrzegania zasad etyki zawodowej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówOZE_2A_K02jest świadomy znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych;
OZE_2A_K05bierze odpowiedzialność za podejmowane działania, przestrzega zasad etyki zawodowej.
Treści programoweT-W-1Charakterystyka odpadów powstających w instalacjach OZE.
T-L-3Enzymatyczna aktywność gleb zanieczyszczonych odpadami z instalacji OZE.
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny.