Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Zootechnika (N1)

Sylabus przedmiotu Wybrane elementy higieny człowieka:

Kierunek studiów Zootechnika
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom pierwszego stopnia
Przedmiot Wybrane elementy higieny człowieka
Jednostka prowadząca Katedra Biotechnologii Rozrodu Zwierząt i Higieny Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Agnieszka Tomza-Marciniak <Agnieszka.Tomza-Marciniak@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Bogumiła Pilarczyk <Bogumila.Pilarczyk@zut.edu.pl>

W-1brak wymagań

C-1zapoznanie studentów z zasadami zdrowego stylu życia
C-2zapoznanie studentów z czynnikami środowiskowymi stwarzającymi zagrożenie dla zdrowia

T-W-1Wpływ czynników środowiska na rozwój chorób cywilizacyjnych.2
T-W-2Zdrowotne skutki nikotynizmu, alkoholizmu i toksykomanii.2
T-W-3Znaczenie aktywnosci fizycznej w kształtowaniu odpowiedniego stanu zdrowia.2
T-W-4Wpływ żywienia na zdrowie. Dieta w profilaktyce chorób. Produkty o obniżonej wartości energetycznej – korzyści i zagrożenia.2
T-W-5Szkodliwe czynniki chemiczne i biologiczne obecne w żywnosci.2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2konsultacje2
A-W-3przygotowanie sie do kolokwium3

M-2dyskusja
M-3objaśnienie

S-1Ocena podsumowująca: Warunkiem uzyskania zaliczenia jest pozytywny wynik testu końcowego.
S-2Ocena formująca: zaliczenie pisemne
S-3Ocena formująca: odpowiedź ustna

ZO_1A_ZO-S-A2.2_W01
Student omawia czynniki i zachowania sprzyjające i niesprzyjające zdrowiu.
ZO_1A_W05, ZO_1A_W07C-3, C-1, C-2T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-2, M-1, M-3S-2

ZO_1A_ZO-S-A2.2_U01
ZO_1A_U09C-3T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-2, M-1, M-3S-3

ZO_1A_ZO-S-A2.2_K01
ZO_1A_K06C-1, C-2T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4, T-W-5M-2, M-1, M-3S-3

ZO_1A_ZO-S-A2.2_W01
Student omawia czynniki i zachowania sprzyjające i niesprzyjające zdrowiu.
3,0Student omawia podstawowe czynniki i zachowania sprzyjające i niesprzyjające zdrowiu.

ZO_1A_ZO-S-A2.2_U01
3,0Student analizuje zagrożenia zdrowotne wynikające z oddziaływania podstawowych szkodliwych czynników środowiska i niezdrowego trybu życia.

ZO_1A_ZO-S-A2.2_K01
3,0W zakresie działania, postaw i motywacji: student nie unika podejmowania działań w zakresie zdobywania informacji dotyczących zachowań sprzyjających zdrowiu, ale też nie podejmuje ich z własnej woli. Wykazuje postawę neutralną (obojetną) wobec działań proponowanych przez nauczyciela.

1. Kolarzyk E. (red.), Wybrane problemy higieny i ekologii człowieka, Wyd. UJ, Kraków, 2008

T-W-1Wpływ czynników środowiska na rozwój chorób cywilizacyjnych.2
T-W-2Zdrowotne skutki nikotynizmu, alkoholizmu i toksykomanii.2
T-W-5Szkodliwe czynniki chemiczne i biologiczne obecne w żywnosci.2

A-W-1uczestnictwo w zajęciach10
A-W-2konsultacje2
A-W-3przygotowanie sie do kolokwium3
Zamierzone efekty uczenia sięZO_1A_ZO-S-A2.2_W01Student omawia czynniki i zachowania sprzyjające i niesprzyjające zdrowiu.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_1A_W05ma ogólną wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania organizmów żywych na poziomie komórki, tkanki, pojedynczego organizmu oraz populacji z uwzględnieniem różnych poziomów organizacji biosfery
ZO_1A_W07ma wiedzę o kształtowaniu środowiska przyrodniczego, jego roli i znaczeniu, zagrożeniach i metodach ochrony oraz zrównoważonym wykorzystaniu
Cel przedmiotuC-3ukształtowanie umiejętności przewidywania i zapobiegania negatywnym skutkom oddziaływania szkodliwych dla zdrowia czynników srodowiskowych (biol., chem. i fiz.)
C-1zapoznanie studentów z zasadami zdrowego stylu życia
Treści programoweT-W-1Wpływ czynników środowiska na rozwój chorób cywilizacyjnych.
Sposób ocenyS-2Ocena formująca: zaliczenie pisemne
Zamierzone efekty uczenia sięZO_1A_ZO-S-A2.2_U01Student analizuje zagrożenia zdrowotne wynikające z oddziaływania określonych szkodliwych czynników środowiska i niezdrowego trybu życia.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_1A_U09Umie zastosować rutynowe techniki optymalizacji procesów wpływających na produkcję roślinną i zwierzęcą, jakość żywności, zdrowie zwierząt i ludzi.
Sposób ocenyS-3Ocena formująca: odpowiedź ustna
Zamierzone efekty uczenia sięZO_1A_ZO-S-A2.2_K01Student jest świadomy znaczenia właściwego trybu życia i jakości środowiska w kształtowaniu stanu zdrowia.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_1A_K06potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych źródeł w zakresie studiowanego kierunku
Cel przedmiotuC-1zapoznanie studentów z zasadami zdrowego stylu życia
Sposób ocenyS-3Ocena formująca: odpowiedź ustna