Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt - Zootechnika (N2)

Sylabus przedmiotu Wędkarstwo:

Kierunek studiów Zootechnika
Forma studiów studia niestacjonarne Poziom drugiego stopnia
Tytuł zawodowy absolwenta magister inżynier
Przedmiot Wędkarstwo
Specjalność Ekologiczne i amatorskie użytkowanie zwierząt
Jednostka prowadząca Katedra Nauk o Zwierzętach Przeżuwających
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Szewczuk <Malgorzata.Szewczuk@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Małgorzata Szewczuk <Malgorzata.Szewczuk@zut.edu.pl>

ćwiczenia audytoryjneA2 7 1,00,50zaliczenie

W-1Podstawowe wiadomości z zakresu biologii ryb i ekosystemów wodnych.

ćwiczenia audytoryjne
T-A-1Sprzęt wędkarski. Przynęty i zanęty.2
T-A-2Metody połowu: spławikowe, gruntowe., spinningowa, podlodowa.1
T-A-3Wędkarstwo przybrzeżne. Wędkarstwo morskie. Wędkarstwo muchowe.1
T-A-4Postępowanie ze złowionymi rybami. Wybrane przepisy kulinarne potraw z ryb.2
T-A-5Połowy skorupiaków i mięczaków.1
T-W-1Historia wędkarstwa amatorskiego i sportowego. Obowiązujące przepisy i regulamin amatorskiego połowu ryb w Polsce i zagranicą. Kłusownictwo.1
T-W-2Ryby i ich świat. Słodkowodne i morskie gatunki ryb.2
T-W-3Łowiska.2
T-W-4Zakładanie oczek wodnych.1
T-W-5Połowy skorupiaków i mięczaków.2

ćwiczenia audytoryjne
A-A-1Uczestnictwo w zajęciach.7
A-A-2Studiowanie wskazanej literatury.5
A-A-3Praca w grupach.10
A-A-4Przygotowanie do zaliczenia.6
A-A-5Konsultacje naukowe2
A-W-1Uczestnictwo w wykładach.8
A-W-2Czytanie wskazanej literatury.4
A-W-3Przygotowanie się do kolokwium i zaliczenia wykładów.6
A-W-4Pisemne zaliczenie wykładów.2
A-W-5Samodzielne studiowanie tematyki wykładów.5
A-W-6Konsultacje naukowe5

M-3Film dydaktyczny.
M-6Prezentacja multimedialna.

S-1Ocena formująca: Przygotowanie i omówienie prezentacji.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena końcowa na podstawie prezentacji i zaliczenia pisemnego.

ZO_2A_EAUZ-6.4_W01
ZO_2A_W09C-1T-W-2, T-W-3, T-A-3, T-A-5, T-A-4M-3, M-1, M-4, M-5, M-2, M-6S-1, S-2

ZO_2A_EAUZ-6.4_U01
ZO_2A_U01C-1T-W-2, T-W-3, T-A-3, T-A-5, T-A-4M-3, M-1, M-4, M-5, M-2, M-6S-1, S-2

ZO_2A_EAUZ-6.4_K01
ZO_2A_K09C-1T-W-2, T-W-3, T-A-3, T-A-5, T-A-4M-3, M-1, M-4, M-2, M-6S-1, S-2

ZO_2A_EAUZ-6.4_W01
3,0Student posiada podstawową wiedzę z zakresu anatomii i morfologii ryb, wędkarstwa amatorskiego i sportowego. Charakteryzuje sprzęt do amatorskiego łowienia ryb, zna techniki połowu i przepisy prawne dotyczące ochrony gatunkowej ryb w Polsce.

ZO_2A_EAUZ-6.4_U01
3,0Student poprawnie identyfikuje podstawowe gatunki ryb słodkowodnych i morskich, prawidłowo dobiera sprzęt do połowu, w humanitarny sposó postępuje ze złowionymi rybami.

ZO_2A_EAUZ-6.4_K01
3,0Student potrafi zastosować podstawową wiedzę teoretyczną w praktyce. Wykazuje świadomość konieczności kontaktu z literaturą przynajmniej krajową.

1. Kolendowicz J., Spinning, Mulico, Warszawa, 2009
  2. Sikora A., Wędkarstwo muchowe., Mulico Oficyna Wydawnicza, Warszawa, 2006
  3. Stupkiewicz S., Wędkarstwo nowoczesne, Świat Książki, Warszawa, 1992
  4. Stupkiewicz S., Ryby nasze., Bauer- Weltbild Media, Warszawa, 2009

1. Stupkiewicz S., Leśniowski J., Wędkarz skuteczny., Klub Dla Ciebie, Warszawa, 2003

Treści programowe - ćwiczenia audytoryjne

A-W-4Pisemne zaliczenie wykładów.2
A-W-5Samodzielne studiowanie tematyki wykładów.5
A-W-6Konsultacje naukowe5
Zamierzone efekty uczenia sięZO_2A_EAUZ-6.4_W01Student posiada podstawową wiedzę z zakresu anatomii i morfologii ryb. Zna podstawowe gatunki ryb słodkowodnych i morskich. Potrafi scharakteryzować sprzęt do amatorskiego łowienia ryb oraz zna techniki połowu. Zna ogólne zagadnienia prawne i etyczne dotyczące ochrony gatunkowej ryb w Polsce.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_2A_W09ma pogłębioną wiedzę z zakresu zasad racjonalnego żywienia, chorób i utrzymania zwierząt gospodarskich, amatorskich, laboratoryjnych oraz gospodarowania populacjami zwierząt wolno żyjących, a także ich wykorzystania dla poprawy jakości życia człowieka
Cel przedmiotuC-1Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z wędkarstwem amatorskim i sportowym oraz poznanie podstawowych gatunków ryb żyjących w różnych zbiornikach wodnych, technikami i sprzętem do ich połowu oraz postępowanie ze złowionymi rybami. Student będzie posiadał wiedzę pozwalającą na samodzielny połów ryb zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Przygotowanie i omówienie prezentacji.
Zamierzone efekty uczenia sięZO_2A_EAUZ-6.4_U01Umie identyfikować podstawowe gatunki ryb słodkowodnych i morskich. Dobiera sprzęt do połowu uwzględniając gatunki ryb i zbiorniki wodne. Potrafi w sposób humanitarny postępować ze złowionymi rybami.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_2A_U01Wykazuje pogłębioną umiejętność znajdowania, zrozumienia, analizy i twórczego wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z różnych źródeł i w różnych formach w zakresie zootechniki.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Przygotowanie i omówienie prezentacji.
Zamierzone efekty uczenia sięZO_2A_EAUZ-6.4_K01Student potrafi samodzielnie dobrać sprzęt do połowu ryb w różnych zbiornikach wodnych oraz zastosować odpowiednią przynętę i zanętę.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówZO_2A_K09Przejawia wysoką wrażliwość na potrzeby ludzi i zwierząt oraz otaczającego środowiska