Szkoła Doktorska - ZUT Doctoral School

Sylabus przedmiotu Ethics of research and scientific work:

Kierunek studiów ZUT Doctoral School
Forma studiów studia stacjonarne Poziom
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Ethics of research and scientific work
Jednostka prowadząca Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych
Nauczyciel odpowiedzialny Dariusz Zienkiewicz <Dariusz.Zienkiewicz@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Bożena Dydycz <Bozena.Dydycz@zut.edu.pl>

W-1Wiedza z zakresu filozofii, etyki i metodologii nauk.

T-W-1Etyka jako dyscyplina wiedzy i moralność jako jej przedmiot – w tym główne stanowiska etyczne, moralność jako regulator stosunków międzyludzkich.2
T-W-2Główne płaszczyzny relacji o konotacji etycznej w uczelnianej pracy naukowej i dydaktycznej Etyczne aspekty relacji mistrz – uczeń, uczeń – mistrz. Pola konfliktu moralnego w tych relacjach – analizy przypadków.1
T-W-3Teoretyczna i praktyczna strona etosu. Odkrycie naukowe, twórczość w kontekście wartości moralnych i kryteriów kwalifikacyjnych.2
T-W-4W poszukiwaniu wartości etosu akademickiego: analiza wartości według propozycji zawartej w Akademickim Kodeksie Wartości.1

A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Przygotowanie wystąpień i tekstów do dyskusji.20
A-W-3Konsultacje4

M-1wykład konwersatoryjny
M-2dyskusja panelowa
M-3wystąpienia i prezentacje studiujących

S-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w konwersatorium.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena wartości wystąpień i opracowań przedstawionych do zaliczenia.

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
ISDE_4-_E01_W01
ISDE_4-_W04C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-1, M-2, M-3S-1, S-2

ISDE_4-_E01_U01
ISDE_4-_U06C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-2, M-3S-1, S-2

ISDE_4-_E01_K01
ISDE_4-_K05C-1T-W-1, T-W-2, T-W-3, T-W-4M-2, M-3S-1

ISDE_4-_E01_W01
3,0Posiada wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej

ISDE_4-_E01_U01
3,0Potrafi analizować kazusy z pracy naukowej i dydaktycznej w kontekście etyki. Potrafi w praktyce zastosować elementy etosu

ISDE_4-_E01_K01
3,0Przejawia podstawowe kompetencje zapewniające jakość realacji interpersonalnych.

1. Wartości akademickie a jakość kształcenia i badań naukowych. Relacje pomiędzy aksjologicznym i proceduralnym podejściem do pracy akademickiej, projekt badawczy KBN: KBN 1 H01A 01728., 2011
  2. Dobre praktyki w szkołach wyższych, Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, 2007
  3. Cern K, Nowak E., Ethos w zyciu publicznym, PWN, 2019

1. Andrzej Paszewski, Ludzie nauki w polityce, Nauka nr 3/2010, 2010
  2. Akademicki kodeks wartości, przyjęty na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniu 25 czerwca 2003 r., 2003
  3. Jan Hartman, Mistrzu gdzie jesteś, wykład przedstawiony podczas konferencji ''Wyprawka dla nauczyciela'' (zorganizowanej wspólnie przez ''Gazetę Wyborczą'' i Wydawnictwo OPERON), 2010

A-W-1uczestnictwo w zajęciach6
A-W-2Przygotowanie wystąpień i tekstów do dyskusji.20
A-W-3Konsultacje4
Zamierzone efekty uczenia sięISDE_4-_E01_W01Posiada wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyISDE_4-_W04Has extended, theory-based knowledge connected with non-technical aspects of scientific activities, the issues of intellectual property protection and economic, legal and ethical conditions.
Cel przedmiotuC-1Po ukończeniu kursu doktorant będzie posiadał wiedzę w zakresie pojęciowego ujęcia zagadnień etycznych w pracy naukowej i dydaktycznej oraz uzyska umiejętności uwzględniania zasad etosu nauczyciela akademickiego w życiu zawodowym.
Treści programoweT-W-1Etyka jako dyscyplina wiedzy i moralność jako jej przedmiot – w tym główne stanowiska etyczne, moralność jako regulator stosunków międzyludzkich.
Metody nauczaniaM-1wykład konwersatoryjny
M-2dyskusja panelowa
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w konwersatorium.
Zamierzone efekty uczenia sięISDE_4-_E01_U01Potrafi analizować kazusy z pracy naukowej i dydaktycznej w kontekście etyki. Potrafi w praktyce zastosować elementy etosu
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyISDE_4-_U06Is able to deeper professional and personal competences, especially within the scope of obtaining and analysing the latest achievements connected with a represented scientific field and discipline.
Metody nauczaniaM-2dyskusja panelowa
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena aktywności uczestnictwa w konwersatorium.
Zamierzone efekty uczenia sięISDE_4-_E01_K01W relacjach interpersonalnych wenątrzuczelnianych i zewnętrznych uwzględnia zasady etosu nauczyciela akademickiego, posiada kompetencje zapewniające jakość realacji interpersonalnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyISDE_4-_K05Understands the need to comply with ethical and legal norms in research activities, especially with regard to independence in conducting research and respecting the rule of public ownership of research findings considering copyrights.
Metody nauczaniaM-2dyskusja panelowa