Administracja Centralna Uczelni - Wymiana międzynarodowa (S1)

Sylabus przedmiotu Business Economics:

Kierunek studiów Wymiana międzynarodowa
Tytuł zawodowy absolwenta
Obszary studiów
Przedmiot Business Economics
Jednostka prowadząca Wymiana Międzynarodowa - WEKON
Nauczyciel odpowiedzialny Eleftherios Thalassinos <thalassinos@ersj.eu>
Inni nauczyciele Wojciech Lewicki <Wojciech.Lewicki@zut.edu.pl>
Forma zaliczenia zaliczenie Język angielski

W-1At least two courses in Economics and/or business discipline.

T-W-1Economic models apply to businesses, types of companies, SMEs definition problems and prospective, labor and financial issues.30

A-W-1Attendance, in-class participation and project, case study180

M-1Lectures, group discussions.

WM-WEKON_1-_??_W01
C-1T-W-1M-1S-1

WM-WEKON_1-_??_W01
3,0Student correctly defines some concepts of business economics

1. Joseph Nellis and David Parker, ed, Pearson, ISBN: 978-027-3693-062, Principles of Business Economics, 2006

1. Paul Keat and Philip Young, ed, Pearson, ISBN: 978-027-3791-935, Managerial Economics, 2011
  2. Sytse Douma and Hein Schrender, ed, Pearson, ISBN: 978-027-3735-298, Economic Approaches to Organizations, 2011

A-W-1Attendance, in-class participation and project, case study180
Zamierzone efekty uczenia sięWM-WEKON_1-_??_W01Learn how to use economic tools in real business world, how to evaluate economic performance, how to set up a new firm, how to get the best possible finance for a start up and an SME in the European content.
Cel przedmiotuC-1Students to be able to understand how to apply economic theoretical issues to business. Different types of businesses, market structures and financial issues related to SMEs from the prospective of a changeable world.
Treści programoweT-W-1Economic models apply to businesses, types of companies, SMEs definition problems and prospective, labor and financial issues.
Metody nauczaniaM-1Lectures, group discussions.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: In class evaluation, 2 written case studies and oral examination.
3,0Student correctly defines some concepts of business economics