Szkoła Doktorska - Szkoła Doktorska
specjalność: rolnictwo i ogrodnictwo

Sylabus przedmiotu Algorytmy, NP-zupełność, redukcje:

Kierunek studiów Szkoła Doktorska
Forma studiów studia stacjonarne Poziom
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Algorytmy, NP-zupełność, redukcje
Specjalność informatyka techniczna i telekomunikacja
Jednostka prowadząca Katedra Metod Sztucznej Inteligencji i Matematyki Stosowanej
Nauczyciel odpowiedzialny Przemysław Klęsk <pklesk@wi.zut.edu.pl>

projektyP5 10 1,00,50zaliczenie

W-1Matematyka
W-2Wprowadzenie do informatyki

projekty
T-P-1Implementacja w wybranym języku programownia: struktury Union-Find lub algorytmu "magiczne piątki". Pomiary czasowe i weryfikacja złożoności obliczeniowej.10
T-W-1Równania rekurencyjne dla algorytmów sortujących, w szczególności: merge sort, średni przypadek dla Quicksort (a liczba harmonicznych). Złożoność n log n jako dolne ograniczenie dla algorytmów sortujących poprzez porównania. Sortowanie przez zliczanie z optymistyczną złożonością liniową: counting sort, bucket sort, radix sort.3
T-W-2Zaawansowane struktury danych: drzewa czerwono-czarne, Union-Find i dowód złożoności zamortyzowanej m log * n (logarytm iterowany).3
T-W-3Sortowanie topologiczne, DFS, BFS, składowe silnie spójne grafu (strongly connected components).2
T-W-4Algorytmy znajdowania powłoki wypukłej (ConvexHull) na płaszczyźnie. Wybrane przykłady algorytmów programowania dynamicznego i zachłannego.3
T-W-5Klasy złożoności: P, NP, P, NP., NP.-zupełne, NP.-trudne, Exp-time. Niedetermistyczna maszyna Turinga. Problemy: Hamiltona, kliki, 3D matching. Redukcja i jej przykłady: sortowanie ≤ Convex Hull, SAT ≤ 3SAT (spełnialność formuł logicznych), trójkolorowalność ≤ SAT, 2SAT ≤ strongly connected components, cykl Hamiltona ≤ TSP, pokrycie wierzchołkowe ≤ zbiór dominujący, 3SAT ≤ pokrycie wierzchołkowe, pokrycie wierzchołkowe ≤ cykl Hamiltona.4

projekty
A-P-1Samodzielna implementacja i pomiary czasowe.30
A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
A-W-2Praca własna i przygotowanie się do zaliczenia końcowego.45

M-1Wykłady informacyjne i problemowe.
M-2Metody programowe z użyciem komputera.
M-3Ocena za test końcowy (wiadomości z wykładu).

S-1Ocena podsumowująca: Ocena za program opracowywany na laboratorium i w domu.

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
SD_3-_SzDE03ITT_W01
SD_3_W01C-1T-W-2, T-W-5, T-W-3, T-W-1, T-W-4M-1, M-3S-1

SD_3-_SzDE03ITT_U01
SD_3_U01C-2T-P-1M-2S-1

SD_3-_SzDE03ITT_W01
3,0Potrafi wyjaśnić podstawowy sens zadań algorytmów i struktury danych.

SD_3-_SzDE03ITT_U01
3,0Student potrafi wykonać prostą implementację algorytmów / struktur danych i porównać ich złożoność.

1. T.H. Cormen, Algorytmy bez tajemnic, Helion, 2013

1. T.H. Cormen, C.E. Leiserson, R.L. Rivest, C. Stein, Introduction to algorithms, MIT Press, 2009, 3

Treści programowe - projekty

Formy aktywności - projekty

A-P-1Samodzielna implementacja i pomiary czasowe.30

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
A-W-2Praca własna i przygotowanie się do zaliczenia końcowego.45
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE03ITT_W01Student potrafi analizować algorytmy i struktury danych w sposób zaawansowany. Student rozumie klasy złożoności problemów: P, NP, NP-zupełne, NP-trudne, Exp-time i zna wybrane redukcje pomiędzy problemami.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_W01Posiada poszerzoną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną, związaną z reprezentowaną dziedziną i dyscypliną naukową oraz wiedzę szczegółową na bardziej zaawansowanym poziomie w zakresie prowadzonych badań naukowych.
Cel przedmiotuC-1Rozwinięcie umiejętności studentów w zakresie zaawansowanej analizy matematycznej algorytmów i struktur danych.
Treści programoweT-W-2Zaawansowane struktury danych: drzewa czerwono-czarne, Union-Find i dowód złożoności zamortyzowanej m log * n (logarytm iterowany).
Metody nauczaniaM-1Wykłady informacyjne i problemowe.
M-3Ocena za test końcowy (wiadomości z wykładu).
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Ocena za program opracowywany na laboratorium i w domu.
3,0Potrafi wyjaśnić podstawowy sens zadań algorytmów i struktury danych.
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE03ITT_U01Student potrafi wykonać implementację zaawansowanych algorytmów / struktur danych i przeprowadzić eksperyment porównawczy ich złożoności.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_U01Potrafi określać problemy naukowe w zakresie reprezentowanej dziedziny i dyscypliny poprzez: definiowanie celu i przedmiotu badań, formułowanie hipotez badawczych, sądów analitycznych, syntetycznych i oceniających na temat proponowanych rozwiązań w odniesieniu do istniejącego stanu wiedzy, proponowanie metod, technik i narzędzi badawczych, służących do rozwiązania problemu badawczego.
Cel przedmiotuC-2Wykształcenie rozumienia klas złożoności problemów: P, NP, NP-zupełne, NP-trudne, Exp-time oraz pokazanie technik redukcji pomiędzy wybranymi problemami.
Treści programoweT-P-1Implementacja w wybranym języku programownia: struktury Union-Find lub algorytmu "magiczne piątki". Pomiary czasowe i weryfikacja złożoności obliczeniowej.
Metody nauczaniaM-2Metody programowe z użyciem komputera.