Szkoła Doktorska - Szkoła Doktorska
specjalność: inżynieria materiałowa

Sylabus przedmiotu Szkolenie biblioteczne:

Kierunek studiów Szkoła Doktorska
Forma studiów studia stacjonarne Poziom
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Szkolenie biblioteczne
Jednostka prowadząca Biblioteka Główna
Nauczyciel odpowiedzialny Anna Arabczyk-Mosiewicz <Anna.Arabczyk@zut.edu.pl>

W-1Zna podstawy obsługi komputera i sieci WWW

T-W-11. Ogólne wiadomości o bibliotece: zbiory biblioteki, struktura organizacyjna i lokalizaja, godziny otwarcia. 2. Zasady korzystania ze zbiorów i usług biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem regulaminu udostępniania zbiorów: rejestracja użytkownika, korzystanie z czytelni, wypożyczanie, wypożyczeniz międzubiblioteczne. 3. Podstawowe żródła informacji naukowej, bazy danych. 4. Korzystanie z katalogu online w systemie Aleph: wyszukiwanie proste i złożone, indeksy, funkcje dostępne po zalogowaniu do systemu: składanie zamówień do wypożyczalni i czytelni, usówanie zamówień, przedłużanie terminu zwrotu, sprawdzanie swojego konta blblioteczneo, zarządzanie nim.2

A-W-2wypełnianie testu1

M-1Szkolenie online

S-1Ocena formująca: Test zaliczony na podstawnie 70% prawidłowych odpowiedzi

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
SD_3-_SzDE02_W01
SD_3_W02C-1T-W-1M-1S-1

SD_3-_SzDE02_U01
SD_3_U06C-1T-W-1M-1S-1

SD_3-_SzDE02_K01
Zna system biblioteczny i umie z niego korzystać.
SD_3_K05C-1T-W-1M-1S-1

SD_3-_SzDE02_W01
3,0Zaliczenie testu na podstawie 70% prawidłowych odpowiedzi

SD_3-_SzDE02_U01
3,0Zaliczenie 70% prawidłowych odpowiedzi na pytania testu

SD_3-_SzDE02_K01
Zna system biblioteczny i umie z niego korzystać.
3,0Zaliczenie 70% prawidłowyvh odpowiedzi na pytania testu

1. "Zasady korzystania ze zbiorów i susług Biblioteki Głłównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie" (załącznik nr.4 do ststutu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), 2017

A-W-2wypełnianie testu1
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE02_W01student ma podstawową wiedzę o funkcjonowaniu systemu biblioteczno-informacyjnego ZUT w Bibliotece Głównej oraz bibliotekach wydziałowych. Zna przepisy obowiązujące w Bibliotece Głównej i zasady korzystania z usług bibliotecznych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_W02Posiada pogłębioną wiedzę na temat metodologii pracy naukowej, przygotowania publikacji i prezentacji wyników prowadzonych badań.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z funkcjonowaniem systemu biblioteczno-informacyjnego ZUT
Treści programoweT-W-11. Ogólne wiadomości o bibliotece: zbiory biblioteki, struktura organizacyjna i lokalizaja, godziny otwarcia. 2. Zasady korzystania ze zbiorów i usług biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem regulaminu udostępniania zbiorów: rejestracja użytkownika, korzystanie z czytelni, wypożyczanie, wypożyczeniz międzubiblioteczne. 3. Podstawowe żródła informacji naukowej, bazy danych. 4. Korzystanie z katalogu online w systemie Aleph: wyszukiwanie proste i złożone, indeksy, funkcje dostępne po zalogowaniu do systemu: składanie zamówień do wypożyczalni i czytelni, usówanie zamówień, przedłużanie terminu zwrotu, sprawdzanie swojego konta blblioteczneo, zarządzanie nim.
Metody nauczaniaM-1Szkolenie online
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Test zaliczony na podstawnie 70% prawidłowych odpowiedzi
3,0Zaliczenie testu na podstawie 70% prawidłowych odpowiedzi
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE02_U01Umie korzystać ze zbiorów biblioteki oraz z systemu Alepf (wyszukiwanie, zamawianie, rezerwowanie książek do wypożyczenia lub w ramach udostępniania prezencyjnego - na miejscu w czytelni). Zna podstawowe naukowe bazy danych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_U06Potrafi pogłębiać kompetencje zawodowe i osobiste, szczególnie w zakresie pozyskiwania oraz analizowania najnowszych osiągnięć związanych z reprezentowaną dziedziną i dyscypliną naukową.
3,0Zaliczenie 70% prawidłowych odpowiedzi na pytania testu
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE02_K01Zna system biblioteczny i umie z niego korzystać.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_K05Rozumie potrzebę przestrzegania norm etycznych i prawnych w pracy badawczej, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia badań w sposób niezależny oraz respektowania zasady publicznej własności wyników działalności naukowej z uwzględnieniem praw własności intelektualnej.
3,0Zaliczenie 70% prawidłowyvh odpowiedzi na pytania testu