Szkoła Doktorska - Szkoła Doktorska
specjalność: inżynieria materiałowa

Sylabus przedmiotu Analiza egzergetyczna procesów cieplnych:

Kierunek studiów Szkoła Doktorska
Forma studiów studia stacjonarne Poziom
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów charakterystyki PRK
Przedmiot Analiza egzergetyczna procesów cieplnych
Specjalność inżynieria mechaniczna
Jednostka prowadząca Katedra Techniki Cieplnej
Nauczyciel odpowiedzialny Leszek Malinowski <Leszek.Malinowski@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Leszek Malinowski <Leszek.Malinowski@zut.edu.pl>

projektyP5 10 1,00,50zaliczenie

W-1Rachunek różniczkowy i całkowy.
W-2Termodynamika.

T-P-1Analiza egzergetyczna wybranych maszyn i urządzeń cieplnych.10
T-W-1Pojęcia podstawowe: parametry stanu, substancja, masa, energia, energia wewnętrzna, entalpia, ciepło, ciepło właściwe, praca mechaniczna.2
T-W-2Pierwsza zasada termodynamiki. Entropia i druga zasada termodynamiki. Praca maksymalna.2
T-W-3Egzergia i bilans egzergetyczny układów otwartych i zamkniętych. Egzergia fizyczna i chemiczna.2
T-W-4Obliczanie egzergii typowych substancji: powietrza, spalin, wody, pary wodnej, paliw.2
T-W-5Analiza egzergetyczna typowych maszyn i urządzeń cieplnych: wymienniki ciepła, maszyny przepływowe, siłownie turbogazowe, siłownie turboparowe, chłodziarki.7

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-P-2Praca własna.15
A-P-3Zaliczanie projektu.5
A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
A-W-2Nauka własna.30
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.15

M-2Metoda problemowa - wykład problemowy.
M-3Metoda praktyczna - metoda projektów.

S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne i ustne wykładu.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena projektu.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie ustne projektu.

Zamierzone efekty uczenia sięOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
SD_3-_SzDE04bIME_W01
Zna i rozumie pojęcie egzergii.
SD_3_W01C-1T-W-5, T-W-3, T-W-4M-2, M-1S-1, S-3, S-2

SD_3-_SzDE04bIME_U01
Potrafi przeprowadzać analizę egzergetyczną procesów i urządzeń cieplnych.
SD_3_U01C-1T-P-1M-3, M-1, M-2S-2, S-1, S-3

SD_3-_SzDE04bIME_K01
SD_3_K02C-1T-W-2, T-W-4, T-W-3, T-W-5M-1, M-2S-1

SD_3-_SzDE04bIME_W01
Zna i rozumie pojęcie egzergii.
3,0Zna i rozumie pojęcie egzergii.

SD_3-_SzDE04bIME_U01
Potrafi przeprowadzać analizę egzergetyczną procesów i urządzeń cieplnych.
3,0Potrafi przeprowadzać analizę egzergetyczną procesów i urządzeń cieplnych.

SD_3-_SzDE04bIME_K01
3,0Ma świadomość doniosłości problemu racjonalnej gospodarki energią. Zna i rozumie ograniczenia występujące podczas przetwarzania energii.

1. Kotas T.J., The exergy method of thermal plant analysis, Krieger Publishing Company, Malabar, Florida, 1995, 1
  2. Szargut J., Morris D.R., Steward F.R., Exergy analysis of thermal, chemical and metallurgical processes, Hemisphere Publishing Corporation, New York, 1988, 1
  3. Bejan A., Tsatsaronis G., Moran M., Thermal Design & Optimization, Wiley, New York, 1996, 1

Treści programowe - projekty

T-P-1Analiza egzergetyczna wybranych maszyn i urządzeń cieplnych.10

Formy aktywności - projekty

A-P-1Uczestnictwo w zajęciach.10
A-P-2Praca własna.15
A-P-3Zaliczanie projektu.5

A-W-1Uczestnictwo w wykładach.15
A-W-2Nauka własna.30
A-W-3Przygotowanie do zaliczenia.15
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE04bIME_W01Zna i rozumie pojęcie egzergii.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_W01Posiada poszerzoną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną, związaną z reprezentowaną dziedziną i dyscypliną naukową oraz wiedzę szczegółową na bardziej zaawansowanym poziomie w zakresie prowadzonych badań naukowych.
Cel przedmiotuC-1Umiejętność przeprowadzenia analizy egzergetycznej procesów i urządzeń cieplnych.
Treści programoweT-W-5Analiza egzergetyczna typowych maszyn i urządzeń cieplnych: wymienniki ciepła, maszyny przepływowe, siłownie turbogazowe, siłownie turboparowe, chłodziarki.
Metody nauczaniaM-2Metoda problemowa - wykład problemowy.
M-1Metoda podająca - wykład informacyjny.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne i ustne wykładu.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie ustne projektu.
S-2Ocena podsumowująca: Ocena projektu.
3,0Zna i rozumie pojęcie egzergii.
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE04bIME_U01Potrafi przeprowadzać analizę egzergetyczną procesów i urządzeń cieplnych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_U01Potrafi określać problemy naukowe w zakresie reprezentowanej dziedziny i dyscypliny poprzez: definiowanie celu i przedmiotu badań, formułowanie hipotez badawczych, sądów analitycznych, syntetycznych i oceniających na temat proponowanych rozwiązań w odniesieniu do istniejącego stanu wiedzy, proponowanie metod, technik i narzędzi badawczych, służących do rozwiązania problemu badawczego.
Treści programoweT-P-1Analiza egzergetyczna wybranych maszyn i urządzeń cieplnych.
Metody nauczaniaM-3Metoda praktyczna - metoda projektów.
M-2Metoda problemowa - wykład problemowy.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Ocena projektu.
S-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne i ustne wykładu.
S-3Ocena podsumowująca: Zaliczenie ustne projektu.
3,0Potrafi przeprowadzać analizę egzergetyczną procesów i urządzeń cieplnych.
Zamierzone efekty uczenia sięSD_3-_SzDE04bIME_K01Ma świadomość doniosłości problemu racjonalnej gospodarki energią. Zna i rozumie ograniczenia występujące podczas przetwarzania energii.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinySD_3_K02Rozumie konieczność i jest gotów do krytycznej analizy wkładu wyników własnej działalności badawczej w rozwój reprezentowanej dziedziny i dyscypliny.
Treści programoweT-W-2Pierwsza zasada termodynamiki. Entropia i druga zasada termodynamiki. Praca maksymalna.
Metody nauczaniaM-1Metoda podająca - wykład informacyjny.
M-2Metoda problemowa - wykład problemowy.
Sposób ocenyS-1Ocena podsumowująca: Zaliczenie pisemne i ustne wykładu.