Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Uprawa winorośli i winiarstwo (S1)

Sylabus przedmiotu Chemia spożywcza:

Kierunek studiów Uprawa winorośli i winiarstwo
Obszary studiów nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne, studia inżynierskie
Przedmiot Chemia spożywcza
Jednostka prowadząca Zakład Chemii, Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiska
Nauczyciel odpowiedzialny Małgorzata Włodarczyk <Malgorzata.Wlodarczyk@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Małgorzata Gałczyńska <Malgorzata.Galczynska@zut.edu.pl>, Hanna Siwek <Hanna.Siwek@zut.edu.pl>

W-1podstawowa wiedza z zakresu chemii ogólnej i organicznej na poziomie akademickim

T-W-1Najważniejsze grupy związków chemicznych występujące w żywności. Woda jako składnik żywności, jakość wody pitnej, uzdatnianie wody pitnej. Składniki mineralne w żywności, występowanie i właściwości. Straty w przetwórstwie i możliwości ich uzupełniania. Sacharydy w żywności . Reakcje sacharydów prostych (reakcje grup karboksylowych, hydroksylowych i wiązania glikozydowego). Chemiczne i fizyczne przekształcenia polisacharydów. Właściwości funkcjonalne sacharydów. Lipidy, reakcje chemiczne kwasów tłuszczowych i acylogliceroli (reakcje grupy estrowej i karboksylowej, reakcje w łańcuchu węglowodorowym. Charakterystyka tłuszczów jadalnych. Białkowe produkty żywnościowe. Funkcjonalne właściwości białek (utrzymywanie wody, żelowanie, emulgowanie lipidyów, tworzenie piany) Chemiczne przemiany białek podczas przechowania i przetwarzania żywności. Koloidy i emulsje. Hydrokoloidy w żywności. Chemiczne skażenia żywności.15

A-W-1uczestnictwo w wykładach15
A-W-2konsultacje2
A-W-3przygotowanie się studenta do zaliczenia wykładów7
A-W-4samodzielne studiowanie wskzanej literatury7

M-1Wykład multimedialny z elementami dyskusji

S-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne w formie testu

UWW_1A_O03-1_W01
UWW_1A_W01, UWW_1A_W17C-1T-W-1M-1S-1

UWW_1A_O03-1_U01
UWW_1A_U12, UWW_1A_U14, UWW_1A_U13C-1T-W-1M-1S-1

UWW_1A_O03-1_W01
3,0Posiada dostateczna wiedzę dotyczącą składu chemicznego żywności i budowy głównych surowców żywnościowych, oraz funkcji, jakie pełnią kształtując jakość zdrowotną produktów żywieniowych.

UWW_1A_O03-1_U01
3,0Posiada dostateczą umiejętność oceny jakości żywności oraz określić funkcje jakie pełnią chemiczne składniki żywności w kształtowaniu jakości produktów żywieniowych.

1. Z.E.Sikorski (red.), Chemia żywności, t. 1 – 3, WNT, Warszawa, 2009
  2. Bartoszek A., Chemiczne i funkcjonalne właściwości składników żywności”., WNT, Warszawa, 2010
  3. J.McMurry, Chemia organiczna, tom 1 – 5, PWN, Warszawa, 2012

1. A.Górska, M.Łobacz (red.), Ćwiczenia laboratoryjne z chemii żywności, SGGW, Warszawa, 2009

A-W-1uczestnictwo w wykładach15
A-W-2konsultacje2
A-W-3przygotowanie się studenta do zaliczenia wykładów7
A-W-4samodzielne studiowanie wskzanej literatury7
Zamierzone efekty kształceniaUWW_1A_O03-1_W01Student poszerzy wiedzę dotyczącą składu chemicznego żywności i budowy głównych surowców żywnościowych, z uwzględnieniem ich struktury chemicznej i właściwości fizyko-chemicznych, oraz funkcji, jakie pełnią kształtując jakość zdrowotną produktów żywieniowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówUWW_1A_W01student ma wiedzę w zakresie chemii i biochemii, niezbędną do zrozumienia podstawowych procesów chemicznych zachodzących w roślinach i środowisku ich życia
UWW_1A_W17student ma wiedzę w zakresie technologii przechowywania i przetwarzania winogron i innych produktów ogrodniczych
Cel przedmiotuC-1Posiada podstawową wiedzę dotyczącą składu chemicznego żywności i budowy głównych surowców żywnościowych, z uwzględnieniem ich struktury chemicznej i właściwości fizyko-chemicznych, oraz funkcji, jakie pełnią kształtując jakość zdrowotną produktów żywieniowych.
Treści programoweT-W-1Najważniejsze grupy związków chemicznych występujące w żywności. Woda jako składnik żywności, jakość wody pitnej, uzdatnianie wody pitnej. Składniki mineralne w żywności, występowanie i właściwości. Straty w przetwórstwie i możliwości ich uzupełniania. Sacharydy w żywności . Reakcje sacharydów prostych (reakcje grup karboksylowych, hydroksylowych i wiązania glikozydowego). Chemiczne i fizyczne przekształcenia polisacharydów. Właściwości funkcjonalne sacharydów. Lipidy, reakcje chemiczne kwasów tłuszczowych i acylogliceroli (reakcje grupy estrowej i karboksylowej, reakcje w łańcuchu węglowodorowym. Charakterystyka tłuszczów jadalnych. Białkowe produkty żywnościowe. Funkcjonalne właściwości białek (utrzymywanie wody, żelowanie, emulgowanie lipidyów, tworzenie piany) Chemiczne przemiany białek podczas przechowania i przetwarzania żywności. Koloidy i emulsje. Hydrokoloidy w żywności. Chemiczne skażenia żywności.
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny z elementami dyskusji
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: zaliczenie pisemne w formie testu
Zamierzone efekty kształceniaUWW_1A_O03-1_U01Posiada umiejętność oceny jakości żywności oraz określić funkcje jakie pełnią chemiczne składniki żywności w kształtowaniu jakości produktów żywieniowych.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówUWW_1A_U12student potrafi przeprowadzić analizę i ocenę jakości surowców ogrodniczych oraz produktów winiarskich, odpowiednio klasyfikuje wina
UWW_1A_U14student wykonuje pod kierunkiem opiekuna naukowego proste zadanie badawcze lub projektowe związane z kierunkiem studiów, prawidłowo interpretuje rezultaty i wyciąga wnioski
UWW_1A_U13student posiada umiejętność przygotowania prac projektowych, sprawozdań, raportów oraz wystąpień ustnych z zakresu kierunku studiów z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także innych źródeł w celu precyzyjnego porozumienia się z instytucjami, producentami i odbiorcami związanymi z produkcją ogrodniczą i winiarską
Metody nauczaniaM-1Wykład multimedialny z elementami dyskusji