Wydział Budownictwa i Architektury - Architektura i urbanistyka (S1)

Sylabus przedmiotu Kompozycja Urbanistyczna:

Kierunek studiów Architektura i urbanistyka
Tytuł zawodowy absolwenta inżynier architekt
Obszary studiów nauki techniczne, studia inżynierskie
Przedmiot Kompozycja Urbanistyczna
Jednostka prowadząca Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego
Nauczyciel odpowiedzialny Waldemar Marzęcki <Waldemar.Marzecki@zut.edu.pl>

W-1Ogólna wiedza z zakresu świadomości plastycznej oraz historii sztuki

T-W-1Wykład wprowadzający w problematykę kompozycji urbanistycznej1
T-W-2Przedstawienie teorii kompozycji w ujęciu historycznym i współczesnym2
T-W-3Analiza struktury działa na przykładzie wybranych obiektów malarskich i fotograficznych2
T-W-4Omówienie problematyki kompozycji urbanistycznej zespołów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej. A) Typy zabudowy miejskiej: geometryczne, organiczne, chaotyczne, koncentryczne, pasmowe B) Elementy krystalizujące układ urbanistyczny C) Linie kierujące, płaszczyzny prowadzące, zatrzymujące, wprowadzające, dominanty i subdominanty D) Typy i budowa wnętrz urbanistycznych6
T-W-5Rola zieleni w kompozycji urbanistycznej2
T-W-6Analizy kompozycji urbanistycznej istniejących zespołów zabudowy mieszkaniowej2

A-W-1Udział w wykładzie15
A-W-2Praca własna15

M-2Pokazy

S-1Ocena formująca: Obecność na wykładach

AU_1A_CS1-XXIV/2_W08
AU_1A_W08C-1T-W-2, T-W-1, T-W-4, T-W-3M-2, M-1, M-3S-1

AU_1A_CS1-XXIV/2_U012
AU_1A_U12C-1, C-2T-W-2, T-W-6M-2, M-3, M-1S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

AU_1A_CS1-XXIV/2_K01
AU_1A_K07C-2T-W-6M-3, M-1, M-2S-1

AU_1A_CS1-XXIV/2_W08

AU_1A_CS1-XXIV/2_U012

AU_1A_CS1-XXIV/2_K01
3,0Student prezentuje "suche" wyniki bez umiejętności ich efektywnej analizy.

1. Wejchert K, Elementy kompozycji urbanistycznej, Arkady, Warszawa, 1984
  2. Mironowicz I., Ossowicz T, Koncepcja teoretyczna analizy kompozycyjnej układu przestrzennego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 1997
  3. Marzęcki W, Procesy przekształcania zabudowy miejskiej po II wojnie światowej na przykładzie miasta Szczecina, Printshop Artur Piskała, Szczecin, 2008
  4. Paszkowski Z, Miaso idealne w perspektywie europejskiej I jego związku z urbanistyką współczesną, Universitas, Kraków, 2012

1. Tatarkiewicz W, O filozofii i sztuce, PWN, Warszawa, 1989

T-W-1Wykład wprowadzający w problematykę kompozycji urbanistycznej1
T-W-2Przedstawienie teorii kompozycji w ujęciu historycznym i współczesnym2
T-W-5Rola zieleni w kompozycji urbanistycznej2

A-W-1Udział w wykładzie15
A-W-2Praca własna15
Zamierzone efekty kształceniaAU_1A_CS1-XXIV/2_W08Student zna podstawowe zasady kompozycji urbanistycznej i kształtowania nowych zespołów zabudowy jednorodzinnej z uwzględnieniem prawidłowych relacji przestrzennych i funkcjonalnych zarówno w odniesieniu do zabudowy projektowanej jak i istniejącego zainwestowania miejskiego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAU_1A_W08zna podstawy budowy formy, elementy i zasady kompozycji przestrzennej oraz relacje między elementami kształtującymi przestrzeń
Cel przedmiotuC-1Celem wykładów jest zapoznanie studentów z podstawami kompozycji ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji urbanistycznej jednorodzinnych oraz wielorodzinnych zespołów zabudowy mieszkaniowej.
Treści programoweT-W-2Przedstawienie teorii kompozycji w ujęciu historycznym i współczesnym
T-W-1Wykład wprowadzający w problematykę kompozycji urbanistycznej
Metody nauczaniaM-2Pokazy
3,0Student prezentuje "suche"wyniki bez umiejętności ich efektywnej analizy
Zamierzone efekty kształceniaAU_1A_CS1-XXIV/2_U012W trakcie zajęć student uczy się zasad kompozycji w różnych skalach przestrzeni urbanistycznych. Poznaje również sposoby wizualnej prezentacji założeń kompozycyjnych zespołów miejskich. Potrafi przeprowadzać analizy i tworzyć syntetyczne schematy elementów krystalizujących przestrzeń urbanistyczną.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAU_1A_U12potrafi kształtować kompozycję budynku, zespołu obiektów, jednostki urbanistycznej i ruralistycznej
Metody nauczaniaM-2Pokazy
3,0Student prezentuje "suche"wyniki bez umiejętności ich efektywnej analizy
Zamierzone efekty kształceniaAU_1A_CS1-XXIV/2_K01Projektowanie urbanistyczne jest jednym z ważniejszych czynników kształtowania przestrzeni miejskiej. Z tego powodu bardzo ważnym elementem procesu dydaktycznego jest ukazanie studentom, jak istotnym jest twórcza i zgodne z kulturą przestrzenną kształtowanie nowych zespołów miejskich w duchu zachowania ciągłości funkcjonalnej i kulturowej danego obszaru miejskiego.
Odniesienie do efektów kształcenia dla kierunku studiówAU_1A_K07popularyzuje wiedzę o architekturze i urbanistyce
Cel przedmiotuC-2Celem cyklu wykładów jest uświadomienie studentom, że działalność inwestycyjna w obszarze zabudowy mieszkaniowej oprócz korzyści utylitarnych jest jednym z ważniejszych czynników kulturotwórczych kształtujących przestrzenie miejskie.
Treści programoweT-W-6Analizy kompozycji urbanistycznej istniejących zespołów zabudowy mieszkaniowej
Metody nauczaniaM-3Wykłady konwersacyjne
M-2Pokazy
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Obecność na wykładach
3,0Student prezentuje "suche" wyniki bez umiejętności ich efektywnej analizy.