Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - Inżynieria rolnicza (S3)

Sylabus przedmiotu Wybrane zagadnienia utylizacji i zagospodarowania odpadów:

Kierunek studiów Inżynieria rolnicza
Forma studiów studia stacjonarne Poziom trzeciego stopnia
Stopnień naukowy absolwenta doktor
Obszary studiów
Przedmiot Wybrane zagadnienia utylizacji i zagospodarowania odpadów
Jednostka prowadząca Zakład Budowy i Użytkowania Urządzeń Technicznych
Nauczyciel odpowiedzialny Tomasz Dobek <Tomasz.Dobek@zut.edu.pl>
Inni nauczyciele Dariusz Błażejczak <Dariusz.Blazejczak@zut.edu.pl>, Jan Jurga <Jan.Jurga@zut.edu.pl>, Marek Rynkiewicz <Marek.Rynkiewicz@zut.edu.pl>, Marek Śnieg <Marek.Snieg@zut.edu.pl>

konwersatoriaK7 14 1,01,00zaliczenie

W-1Zna podstawowe pojęcia związane z gospodarką odpadami oraz ich typami.

konwersatoria
T-K-1Odpowiedzialność wobec środowiska. Zbiórka, przeładunek i transport odpadów i surowców wtórnych. Unieszkodliwianie i usuwanie odpadów. Recykling odpadów. Możliwości unikania wytwarzania odpadów. Systemy zintegrowanej gospodarki odpadami, perspektywyrozwojowe. Kalkulacja kosztów zakładów unieszkodliwiania odpadów. Podstawy porównywania opłacalności stosowanych metod. Przepisy prawne obowiązujące w Polsce i UE.12

konwersatoria
A-K-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Konsultacje5
A-K-3Studiowanie literatury13

M-2Dyskusja dydaktyczna.

S-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie

Zamierzone efekty kształceniaOdniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyOdniesienie do efektów zdefiniowanych dla obszaru kształceniaCel przedmiotuTreści programoweMetody nauczaniaSposób oceny
TRL_3A_C07-2_W01
TRL_3A_W07C-1T-K-1M-2, M-1S-2, S-1

TRL_3A_C07-2_U01
TRL_3A_U05C-1T-K-1M-2, M-1S-2, S-1

Zamierzone efekty kształcenia - inne kompetencje społeczne i personalne

TRL_3A_C07-2_K01
TRL_3A_K01C-1T-K-1M-2, M-1S-1

TRL_3A_C07-2_W01
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
3,0Student opanował podstawową wiedzę ale ma trudności z zastosowaniem jej w praktyce.
3,5Student opanował podstawową wiedzę i potrafi ja wykorzystać w stopniu zadowalającym.

TRL_3A_C07-2_U01
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
3,0Student opanował podstawowa wiedze ale ma trudności z zastosowaniem jej w praktyce.
3,5Student opanował podstawowa wiedze i potrafi ja wykorzystać w stopniu zadowalającym.

TRL_3A_C07-2_K01
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.

1. Baran St., Turski R., Wybrane zagadnienia z utylizacji i unieszkodliwiania odpadów, Wydawnictwo AR Lublin, Lublin, 1999
  2. Baran St., Turski R., Ćwiczenia specjalistyczne z utylizacji odpadów i ścieków, Wydawnictwo AR Lublin, Lublin, 1996
  3. Bilitewski B., Härdtle G., Marek K., Podręcznik gospodarki odpadami. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Seidel Przywecki, Warszawa, 2006
  4. Krogulec M., Składowanie odpadów niebezpiecznych i szczególnie niebezpiecznych, Energia i Technika, Warszawa, 1993, 1
  5. Jackowska I (redakcja), Gospodarka odpadami i logistyka, Wieś Jutra, Warszawa, 2009

1. Czasopismo, Przegląd Komunalny
  2. Czasopismo, Recykling
  3. Rocznik, Leksykon Techniki Komunalnej
  4. Ustawy i prawo Polskie i UE, 2011
  5. Strony internetowe, 2011

Treści programowe - konwersatoria

Formy aktywności - konwersatoria

A-K-1Uczestnictwo w zajęciach12
A-K-2Konsultacje5
A-K-3Studiowanie literatury13
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C07-2_W01Efektem kształcenia jest zapoznanie studenta z metodami zagospodarowania lub unieszkodliwiana odpadów komunalnych z uwzględnieniem oceny ekonomicznej i prawnej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_W07Ma pogłębioną wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii i technik w praktyce rolniczej, ogrodniczej i ochronie środowiska.
Cel przedmiotuC-1Zapoznanie studenta z metodami zagospodarowania lub unieszkodliwiana odpadów komunalnych z uwzględnieniem oceny ekonomicznej i prawnej.
Treści programoweT-K-1Odpowiedzialność wobec środowiska. Zbiórka, przeładunek i transport odpadów i surowców wtórnych. Unieszkodliwianie i usuwanie odpadów. Recykling odpadów. Możliwości unikania wytwarzania odpadów. Systemy zintegrowanej gospodarki odpadami, perspektywyrozwojowe. Kalkulacja kosztów zakładów unieszkodliwiania odpadów. Podstawy porównywania opłacalności stosowanych metod. Przepisy prawne obowiązujące w Polsce i UE.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C07-2_U01Efektem umiejętność doboru metod zagospodarowania lub unieszkodliwiana odpadów komunalnych z uwzględnieniem oceny ekonomicznej i prawnej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_U05Wykazuje się umiejętnością wykorzystania specyficz-nych technik przy opracowywaniu nowych technolo-gii prowadzących do zrównoważonego wykorzystania potencjału przyrody oraz jakości życia człowieka.
Sposób ocenyS-2Ocena podsumowująca: Zaliczenie
2,0Student nie opanował podstawowej wiedzy z zakresu przedmiotu.
Zamierzone efekty kształceniaTRL_3A_C07-2_K01Student ma świadomość stosowania odpowienich metod zagospodarowania lub unieszkodliwiana odpadów komunalnych z uwzględnieniem oceny ekonomicznej i prawnej.
Odniesienie do efektów kształcenia dla dyscyplinyTRL_3A_K01Ma świadomość ważności dokształcania się i samodoskonalenia, a także potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób.
M-1Wykład konwersatoryjny.
Sposób ocenyS-1Ocena formująca: Ocena pracy na zajęciach.